Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

7 błędów w aranżacji małych mieszkań.

Bardzo często powierzchnia naszego pierwszego własnego M nie przekracza średnio 30-50 metrów kwadratowych. Jak urządzić wiec nasze wnętrze tak aby wykorzystać i zagospodarować każdy skrawek tej niewielkiej powierzchni?

–>

Odkąd mamy sklepy IKEA – zlokalizowane niestety tylko w dużych miastach wykorzystujemy skandynawskie oszczędne rozwiązania w stylu aranżacji powierzchni przy zastosowaniu prostych w formie mebli lub rozwiązań. Ale co zrobić gdy nie możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania szwedzkich architektów? Jak zadbać o ergonomię naszego wnętrza?

Proponujemy unikanie 7 głównych błędów w aranżacji małych powierzchni:

1) Nie używajmy intensywnych kolorów, wzorzystych tapet i struktur w małych

przestrzeniach.Pamiętajmy, że ciemne i żywe kolory optycznie pomniejszą nasze wnętrze. Kolorowe nadrukowane tapety spowodują, że nasze ?wyścielone pudełeczko? wyda nam się przytulniejsze ale i mniejsze.Przypomnijmy sobie boazerie z lat osiemdziesiątych, które królowały niemalże w każdym mieszkaniu.Zastosowanie spokojnych stonowanych lub pastelowych kolorów może spowodować optyczne powiększenie naszego wnętrza.Nie wyklejamy naszych ?pudełeczek? kolorową wzorzystą tapetą i nie stosujemy wzorzystych tynków strukturalnych.

2) Nie zasłaniajmy okien.

Nasze małe mieszkanka są często ciemne, a światło wpada do nich przez niewielkie okna. Nie zasłaniajmy więc okien wzorzystymi firmanami i zasłonami, które również pomniejszą nasze wnętrze i wprowadzą dodatkowy wzór.
Ozdóbmy nasze okna roletami, żaluzjami lub gładkimi jasnymi firanami. Jeśli już musimy zastosować zasłony – niech będą one jasne i mało wzorzyste.

3) Nie gromadźmy bibelotów.

Niestety małe mieszkanie nie jest odpowiednim miejscem na gromadzenie i kolekcjonowanie pamiątek i bibelotów. Ograniczmy się tylko do najbardziej ulubionych pamiątek lub ulubionych dekoracji, tak aby harmonizowały one z naszym wnętrzem nie zaśmiecając go przy tym.Nie gromadźmy niepotrzebnych rzeczy w dużych szafach i głębokich schowkach w nadziei, iż kiedyś się przydadzą.




4) Nie kupujmy dużych mebli.

Kupujmy meble tylko potrzebne i funkcjonalne. Zamiast szafki pod telewizor, która zabierze nam przynajmniej jeden metr kwadratowy naszej powierzchni zamontujmy telewizor na ścianie, szynach lub ustawmy go na półce. Zyskamy przez to przestrzeń.
Do małego pomieszczenia przydadzą nam się meble małe i funkcjonalne.
Zapomnijmy o dużych fotelach, rozbudowanych segmentach czy dużych w bryłach kompletów wypoczynkowych, które zajmą połowę pokoju.

5) Nie kładźmy ciemnych, wzorzystych dywanów i kolorowych podłóg.

Tak samo jak w przypadku ścian nie możemy zakrywać podłogi kolorowymi wzorzystymi dywanami. Możemy zastosować stonowane kolorystycznie dywany lub wykładziny z drobnymi akcentami, które będą spójne z naszymi dodatkami i kolorystyką ścian i mebli.
Nasze ulubione wzory zastosujmy raczej w dodatkach i akcesoriach.

6) Nie bagatelizujmy roli oświetlenia.

Rola oświetlenia jest bardzo ważna. To gra światła zakrywa to co chcemy ukryć, a uwypukla to co chcemy wydobyć lub podkreślić w naszym wnętrzu.
Jaki rodzaj oświetlenia użyć w małym wnętrzu? Duże lampy stojące nie nadają się do małych wnętrz. Ustawione w małym wnętrzu zabiorą nam przestrzeń.
Małe wnętrze dobrze możemy oświetlić za pomocą punktowego oświetlenia mocowanego w suficie podwieszanym, kinkietów lub prostych żyrandoli.

7) Nie stosujmy małych form w elementach wykończeniowych.

Forma i rozmiar mają ogromny wpływ na efekt końcowy w postrzeganiu całości obrazu jaki tworzymy kreując nasze wnętrz.
Duże płytki terakoty, duże płytki glazury, szerokie panele rozproszą nasz wzrok na dużą powierzchnię.
Użycie małych płytek spowoduje optycznie zmniejszą obrazu, rozpraszając wzrok na wielu jego elementach.

Artykuł przesłany przez:
aranżacja-wnetrz.com.pl




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *