Projektowanie Wnętrz na Facebook

Aranżacja biura, która pomoże ograniczyć stres

Opublikowano: 27 maja, 2017 Autor:

Praca w biurze może przyczyniać się do wielu chorób psychosomatycznych. Odpowiednio urządzone miejsce pracy sprzyja jednak kreatywności i zmniejsza stres, który jest ich głównym źródłem.

Biuro - aranzacja everspace

Jak ograniczyć stres w miejscu pracy?

W momencie, kiedy wymagania pracodawcy przekraczają możliwości czy umiejętności pracownika, nie odczuwa on wsparcia innych osób i sytuacja ta trwa nieprzerwanie, może on odczuwać strach i gniew oraz permanentne zmęczenie. Zwiększone ryzyko występowania stresu w pracy często jest też związane z monotonnością zadań, pracą pod presją, zbyt dużą liczbą obowiązków czy brakiem możliwości rozwoju. Wywołują go również złe relacje interpersonalne oraz brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Stan taki, który trwa cyklicznie przez dłuższy czas, zamiast mobilizować, przekształca się w stałe napięcie nerwowe i zmniejsza efektywność pracy. Permanentny stres z biegiem czasu może przyczyniać się do powstawania dolegliwości układu pokarmowego, bólów głowy, stawów i mięśni, częstych infekcji, a nawet poważnych chorób serca, z zawałem włącznie. Z pomocą mogą przyjść polecane przez psychologów metody relaksacyjne, które pozwalają szybko i skutecznie obniżyć jego poziom.

Biuro - aranzacja everspace moduly

Przyczyną stresu i chorób psychosomatycznych mogą być również złe warunki pracy, do których zaliczane są hałas i zła akustyka wnętrza, brak świeżego powietrza, sztuczne oświetlenie i nieergonomiczne meble biurowe.

Można temu zaradzić odpowiednio projektując przestrzeń dla pracowników, aby miejsce pracy uwzględniało ich podstawowe potrzeby. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę, dobrą wentylację i klimatyzację pomieszczeń, zadbanie o dobre, najlepiej naturalne, oświetlenie, wytłumienie hałasu oraz zapewnienie wygodnych mebli. Ważne są też zielone akcenty w postaci roślin i zastosowana kolorystyka, bo zdaniem psychologów wydajność pracowników uzależniona jest także od estetyki miejsca pracy oraz jego odpowiedniego wystroju.Biuro - aranzacja everspace modern

„Open space” może generować stres

Organizacja przestrzeni typu open space ma przyczyniać się do lepszej komunikacji między  pracownikami, budowania relacji i skracania dystansu, a przez to do zwiększenia kreatywności zespołu i jego większej efektywności. Ten rodzaj przestrzeni zaprojektował w 1906 r. architekt Frank Lloyd Wright. Właściciele firm zauważyli jeszcze jedną zaletę – stworzenie wspólnej, otwartej przestrzeni dla pracowników wiąże się ze sporymi oszczędnościami związanymi z inwestycją w miejsce pracy. W Polsce system ten pojawił się w latach 90., kiedy do naszego kraju wkroczyły duże, międzynarodowe korporacje. Okazuje się jednak, że ma on także sporo wad.
Z badań naukowców z Queensland University of Technology w Brisbane, opublikowanych w „Asia-Pacific Journal of Health Management” wynika, że biura typu open space mogą być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem osób w nich pracujących. Powodem jest niemożliwość skupienia się na powierzonych zadaniach spowodowana brakiem prywatności i zbyt dużą ilością bodźców. I choć stanowiska pracy open space często odgrodzone są ściankami działowymi, hałas sprawia, że ludzie nie mogą skupić się na swoich zadaniach, w związku z czym pogarsza się ich wydajność i zwiększa ryzyko stresu. Otwarte biura naruszają głęboko zakorzenioną w ludziach terytorialność. W takich pomieszczeniach pracownicy częściej zapadają na choroby wirusowe, a przez to przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Biuro antystresowe

W trosce o zapewnienie komfortu oraz lepszą wydajność pracowników, firmy wprowadzają do otwartych biur tłumiące dźwięki panele akustyczne i ścianki działowe redukujące hałasy. Pojawiają się strefy cichej pracy, ale też miejsca relaksu, kawiarnie, czytelnie czy sale gier.

Biuro - aranzacja everspace budka telefoniczna i wozek

Można w nich na chwilę oderwać się od powierzonych zadań i nabrać do nich dystansu. Udowodniono, że umożliwienie pracownikom wypoczynku w godzinach pracy zwiększa ich wydajność oraz łagodzi stres. W biurach modne stały się również, gwarantujące komfort akustyczny, budki telefoniczne czy mobilne meble, np. TreeHouse, które zapewniają intymną przestrzeń do pracy wymagającej dużego skupienia w otwartych przestrzeniach biurowych. Po połączeniu w moduły stają się one kreatywną strefą do wspólnych spotkań zespołu i narad.

 

Źródło: Na podstawie materiałów prasowych www.everspace.pl.
Tags: ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz