Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Gabinet/biuro Trendy

Biuro optymalne, czyli well-being w pracy

Jak sprawić, by biurowe wnętrze pozytywnie wpływało na samopoczucie i efektywność pracowników? Ważne są nie tylko odpowiednie oświetlenie, jakość powietrza, akustyka czy temperatura, ale też udogodnienia, które usprawniają funkcjonowanie w firmie. Dobrze zorganizowana przestrzeń zapewni optymalne warunki do osiągnięcia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

stand up Mikomax biuro

Te i podobne zagadnienia poruszone zostały na tegorocznej edycji targów Orgatec 2018, które uznawane są za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży wyposażenia wnętrz biurowych. W tym roku targi przebiegały pod hasłem culture@work i dobitnie pokazały, że najnowsze technologie, meble, oświetlenie i usługi koncentrują się na jednym: jak sprzyjać współpracy, kreatywnemu myśleniu i zapewniać najlepsze warunki do rozwijania wizjonerskich idei bez uszczerbku na zdrowiu pracowników. Akustyka, elastyczność rozwiązań, ich mobilność czy rozwiązania typu sit & stand to tematy, które zdominowały rozważania o biurach przyszłości.

Tematy poruszone na targach Orgatec składają się na szersze zagadnienie, jakim jest idea well-being. Geneza tej koncepcji sięga początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to World Health Organization zdefiniowała tzw. sick building syndrome, czyli zespół różnych dolegliwości (takich jak bóle głowy, omdlenia i mdłości) spowodowanych długotrwałym przebywaniem w danym budynku. Wtedy to nastąpił przełom, dzięki któremu uważniej zaczęto przyglądać się warunkom panującym w biurowcach. One to bowiem w zasadniczy sposób decydują o naszym zdrowiu i nastawieniu do pracy. Pytanie, jak w oparciu o narzędzia architektoniczne wpływać pozytywnie na postawę pracowników, zmniejszać ich stres i motywować? Projektanci i producenci mebli z roku na rok proponują coraz ciekawsze rozwiązania.

strefa relaksu Mikomax

Sposób na biuro – aranżacja

Tym, co wymiernie poprawia well-being w biurze, są różnego typu kabiny akustyczne: dają możliwość wyboru, zapewniają osobistą przestrzeń, podnoszą komfort nasz i naszych współpracowników, izolują od męczących dźwięków i bodźców z zewnątrz.

– „Każdy z nas w trakcie pracy wykonuje obowiązki, z którymi wiążą się rozmaite czynności i zadania, jak np. rozmowa telefoniczna, wideokonferencja, spotkanie z klientem czy kolegami z zespołu. Żeby można je było wykonać właściwie, potrzebne jest miejsce, w którym nie będziemy przeszkadzać sobie nawzajem, gdzie w komfortowych warunkach przenegocjujemy warunki umowy czy poprowadzimy wideokonferencję w obcym języku” – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – „Tutaj z pomocą przychodzą nasze rozwiązania Hush. Jednym z moich ulubionych jest nowość Hush Meet L, kabina, w której dzięki możliwości zainstalowania niezależnej klimatyzacji możemy dowolnie regulować temperaturę pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie przy spotkaniach w gronie 6 czy 8 osób. W przypadku tego produktu wyzwaniem była kwestia gromadzącej się z klimatyzacji wody. Rozwiązaliśmy to w bardzo praktyczny a zarazem ekologiczny sposób. Mianowicie w połączeniu z wertykalną ścianą stworzyliśmy system zamknięty, w którym skroplona woda nawadnia rośliny” – tłumaczy.

Co ważne, proponowane na rynku rozwiązania akustyczne świetnie odpowiadają również na takie potrzeby współczesnych biur, jak mobilność i elastyczność. W cenie są dziś rozwiązania, które szybko dostosowują się do indywidualnych potrzeb pracowników i dynamicznej pracy w zespołach. Systemy pojawiające się coraz liczniej na rynku są łatwe do przestawienia, przesunięcia, dostosowania do zastanej przestrzeni. Nie krępują, nie ograniczają, dają możliwość wyboru.

Hush Work aranzacja biura

Biurowy „flow”
– „Na rynek wyposażenia wnętrz biurowych z powodzeniem wchodzą marki do tej pory kojarzone wyłącznie z przestrzeniami prywatnymi” – zaznacza architekt Justyna Smolec. – „Meble zyskują organiczne, miękkie kształty, a skórzane tapicerki zostają wypierane przez tkaniny o grubym splocie. Bez wątpienia wnętrza biurowe stają się coraz bardziej przytulne i udomowione” – wyjaśnia.

Biomorficzne elementy nie pozostają bez wpływu na naszą psychikę. We wnętrzach ciepłych i nastrojowych jesteśmy bardziej rozluźnieni, czujemy się bezpieczni i swobodni. Jeśli do tego możemy zoptymalizować przestrzeń i wybrać uniwersalny design z możliwością personalizacji – sukces jest po naszej stronie.

Orgatec 2018 potwierdził, że formy mebli, podobnie jak ich kolorystyka, podążają za ludzkimi emocjami. Zarówno tegoroczne premiery, jak i ekspozycje wielu marek odsłoniły niespotykaną dotąd w przestrzeniach biurowych paletę barw: od energetycznej czerwieni, ultravioletu, przez szałwiową zieleń, po szarości i żółcienie.

– „Projektując nasze stoisko, nie baliśmy się bawić kolorami i chętnie łączyliśmy je w różnych zestawieniach. Projektujemy dla ludzi, a to nie może być nudne” – mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Z roku na rok przybywa firm, które chwalą się tym, że dbają o zdrowie swoich pracowników. Odnosząc się do założeń koncepcji well-being, stawiają przede wszystkim na ruch, świadomi tego, że zbyt długie wykonywanie obowiązków w jednej pozycji może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Na rynku pojawia się coraz więcej biurek, przy których można pracować w trybie sit & stand, w większości są to wersje elektryczne, gdzie konieczne jest podłączenie biurka do zasilania. Alternatywą są biurka z manualną regulacją wysokości blatu, gdzie nie jesteśmy ograniczeni źródłem zasilania. To, co dodatkowo przemawia za tego typu rozwiązaniem, to szybkość i prostota, z jaką zmieniamy wysokość blatu. Jednym z przykładów są biurka Stand Up, wyposażone w opatentowane rozwiązanie firmy Mikomax. Produkt ten został doceniony na arenie międzynarodowej i otrzymał w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Red Dot the Best of the Best.

biuro idealne Mikomax

W poszukiwaniu równowagi

Zróżnicowanie przestrzeni biur pozwala na większą swobodę wyboru sposobu pracy, sprzyja wymianie doświadczeń i integracji, korzystnie wpływa na to, jak się w niej odnajdujemy.

– „Koncepcja well-beingu cały czas ewoluuje. Coraz większą wagę przykłada się do zapewnienia pracownikom takich warunków, które motywują, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo i umożliwiają osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym” – mówi Michał Mazur, analityk trendów. – „Bo przecież im bardziej lubimy miejsce, w którym pracujemy, tym chętniej angażujemy się w swoje obowiązki i identyfikujemy z firmą”.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *