Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Błędy przy wyborze okien do domu – jak ich uniknąć?

Projektując budynek, należy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec okien ze względu na funkcję, którą mają pełnić. Niestety bardzo często parametry okna sprowadza się do Uw, czyli izolacyjności cieplnej, a to nie wszystko. Zazwyczaj zastosowanie pakietu szybowego jednego rodzaju w całym budynku to błąd bez względu na to, czy budujemy dom tradycyjny, czy niskoenergetyczny.

Co brać pod uwagę przy wyborze okna?

Pierwszym parametrem okna, który bierzemy pod uwagę, jest właśnie jego izolacyjność cieplna, czyli parametr Uw. Na jego wartość wpływa kilka czynników: przede wszystkim Ug pakietu szybowego, czyli współczynnik przenikalności cieplnej, dalej parametry zespolenia szybowego, parametry konstrukcji okna, rodzaj użytej ramki w zespoleniu szybowym i na koniec sam montaż. Uw okna nie powinno być większe niż 0,8 W/mK. Im niższy współczynnik przenikania ciepła tym lepiej izoluje szyba okienna a w praktyce zespolenie kilku szyb.

W celu polepszenia parametrów na szybach stosuje się powłoki niskoemisyjne. Poprawiają one izolacyjność na skutek ograniczenia zjawiska promieniowania, dzięki nim promieniowanie cieplne jest odbijane do pomieszczenia, co pozwala na redukcję strat ciepła. Wadą ich stosowania często staje się niska przepuszczalność światła.

– „Najlepszą powłoką obecnie dostępną na rynku jest powłoka niskoemisyjna ECLAZ nakładana próżniowo oraz utwardzana laserem. Szkło ECLAZ stosowane w pakietach szybowych jest odpowiedzią na wyzwanie połączenia najwyższych parametrów termoizolacyjności z wysoką przepuszczalnością światła” – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Dzięki zastosowaniu ECLAZ, okna z szybami dwukomorowymi umożliwiają uzyskanie najwyższej wartości zysku energii słonecznej (g71%), co zapewnia zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych. ECLAZ może być łatwo stosowany dla uzyskania najwyższych parametrów termoizolacyjności okna. Pozwala uzyskać najwyższy poziom izolacyjności pakietu dwuszybowego wyrażonego wartością Ug 0,5 W/ (m2K). Szkło ECLAZ nadaje się także do użytku w pakietach trzyszybowych, głównie w nowych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Może osiągnąć wartość Ug = 0,5 W/ (m2K), przy najwyższym poziomie zysków cieplnych dostępnym na rynku (do 60%).
Jaka część ze światła padającego na okno ostatecznie dociera do pomieszczenia?

W budynkach komfortowych dużą uwagę przywiązuje się do prawidłowego naświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym. Parametr, który określa, ile światła widzialnego przedostaje się przez okno do pomieszczenia to LT, czyli transmisja światła wyrażana w %. Oczywiście, im więcej światła przedostanie się przez okno, tym lepiej. W nowoczesnych zespoleniach trzyszybowych pożądane jest, aby parametr ten wynosił min. 77%. Możliwe jest uzyskanie nawet 79%, czyli tyle samo, co w zespoleniach dwuszybowych.

Czy okna muszą być absolutnie szczelne?

Szczelne okna to konieczność. Oznacza to, że szczelność musi być zgodna z obowiązującymi normami. Zwykle okna są wyposażone w możliwość rozszczelnienia, tzw. mikrowentylację, co wynika z przepisów dotyczących wentylacji mieszkań. W zależności od funkcji, jaką okno będzie pełniło, możliwość rozszczelnienia jest wskazana lub nie.

– „Dla przykładu budynek niskoenergetyczny musi być szczelny na poziomie powodującym maksymalną wymianę objętości powietrza 0,6, czyli 60% na godzinę przy różnicy ciśnień 50 Pa. Za kontrolę wymiany powietrza w budynku niskoenergetycznym odpowiada wentylacja mechaniczna. Stosując takie rozwiązanie, zagrożenie nadmiernym zawilgoceniem lub pogorszenie jakości powietrza nie występuje” – dodaje Piotr Wereski z Multi Comfort Saint-Gobain.

Ważne jest, aby pamiętać, iż montaż okien bez dodatkowego zabezpieczenia złącza okiennego odpowiednimi taśmami, nie zapewni szczelności powietrznej ściany zewnętrznej. Zespolenia szyb są obecnie najlepszym sposobem na uzyskanie przeszkleń spełniających potrzeby nowoczesnych budynków. Planując budowę domu, warto wiedzieć jakie rozwiązania przyniosą nam najwięcej korzyści.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *