Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Design Kuchnia Porady Łazienka

Czy można kłaść płytki bez fug?

Podejmując się remontu lub zmiany podłogi w kuchni, przedpokoju czy łazience mamy często wygórowane oczekiwania. Np. dotyczące uzyskania idealnie równej powierzchni, jednolitej tafli bez kłopotliwych fug. Czy to możliwe?

Płytki bez fug? Czy to możliwe?

Czy fugi są konieczne?

Wielu z nas jest zdania, że pozbycie się fug gwarantuje łatwiejsze utrzymanie czystości. Ale czy „bezfugowe” układanie płytek jest w ogóle możliwe? Jakie są fakty i mity na temat płytek „bez fug” i na co w rzeczywistości pozwala technika oraz właściwości fizyczne powierzchni? Odpowiada ekspert – Wojciech Włodarczyk, Doradca Techniczny Grupy Tubądzin.

Technologia bez fugowego przyklejania płytek praktycznie nie jest możliwa. De facto możemy mówić wyłącznie o optymalizacji szerokości fug. Tylko dzięki zastosowaniu płytek poddanych procesowi rektyfikacji możemy zapewnić uzyskanie maksymalnie równej i jednorodnej płaszczyzny. Tradycyjnie, płytki ceramiczne układa się z fugą, czyli kilkumilimetrową przestrzenią spoiwa, która oprócz funkcji dekoracyjnych, pełni przede wszystkim istotne funkcje praktyczne – niweluje pracę podłoża. Oznacza to, że pozwala uniknąć ewentualnego pękania płytek pod wpływem sił działających w głębszych warstwach ściany lub podłogi.

Płytki poddane rektyfikacji

Całe lata stosowano jedynie fugi białe, ponieważ klienci uznawali, że biały kolor to wybór najbardziej bezpieczny i uniwersalny. Dziś, kiedy dostępne są różnorodne wariacje kolorystyczne płytek, a producenci dysponują mnogością materiałów i wzorów, również do koloru fug nie podchodzi się tak konserwatywnie. Wyboru spoiwa dokonuje się już teraz pod kątem aranżacji całej przestrzeni, jej kolorystyki, a nawet mebli lub innych dodatków.

Zastosowanie płytek poddanych procesowi rektyfikacji, która polega na frezowaniu krawędzi płytki i pozwala uzyskać produkt o dokładnych wymiarach (bez odchyleń), umożliwia uzyskanie minimalnej wielkości fugi. Jednak układanie płytek całkowicie bez fugi, choć teoretycznie możliwe, jest nierekomendowane i niezgodne ze sztuką glazurniczą. Dla bezpieczeństwa użytkowania oraz komfortu klienta, producenci zalecają stosowanie minimum 2 mm spoiny w postaci fugi dowolnego koloru dla płytek rektyfikowanych i minimum 3,5-4mm dla płytek nierektyfikowanych.

Układanie płytek - wzór
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *