Planowanie
Planowanie to świetny początek dla każdego przedsięwzięcia – nie inaczej jest w tej sytuacji. Jeśli jesteśmy osobami, które dużo zyskują na wizualizacji, możemy wziąć kawałek papieru i rozrysować sobie dokładnie całą scenę akwarium. Być może już jesteśmy w posiadaniu naszego, na razie pustego, zbiornika i to on może posłużyć nam, jako makieta, dla naszych wizualizacji. Dobrze jest, by na początku określić już podstawy, to jest jakie chcemy wybrać podłoże i rośliny. To właśnie będą nasze główne elementy wystroju, które niejako są od siebie zależne. Zwłaszcza wyborowi roślin warto poświecić wiele uwagi i reaserchu, gdyż nie dość, że mogą one stworzyć niepowtarzalny klimat w akwarium, to jeszcze pełnią wiele ważnych funkcji w życiu takiego ekosystemu.
Kiedy wiemy już mniej więcej, jaka roślinność zagości w zbiorniku, możemy przystąpić do zagospodarowywania przestrzeni. Warto kierować się prostą zasadą, że najwyższe rośliny powinny znajdować się przy tylnej szybie, zaś te najniższe bliżej przodu.
Do akwarium możemy dodać dekoracje sztuczne, takie jak różnego rodzaju figurki, miniaturowe statki, pomniki, itp. Do sztucznych dekoracji zaliczymy również sztuczne rośliny czy zwierzęta (na przykład koralowce). Oczywiście świetnie prezentują się również dekoracje naturalne, czyli kamienie, korzenie czy muszle.
Pamiętajmy, że ważnym elementem dekoracyjnym jest również samo tło. Tutaj możemy zdecydować się na tło 2D, czyli najczęściej naklejkę, którą umieszczamy po zewnętrznej stronie szyby akwarium lub tło strukturalne, czyli 3D, które umieszcza się w samym zbiorniku. To drugie zajmuje więcej miejsca i jest droższe, jednak daje bardzo interesujący efekt wizualny.
Planowanie jest ważnym etapem, gdyż pozwala nam ocenić, z jaką przestrzenią dokładnie pracujemy i jak ją dobrze zagospodarować, by nie przesadzić z dekoracjami i zachować dobre proporcje.
Tworzenie sceny akwarium
Drugim, naturalnym krokiem jest zakup potrzebnych nam dekoracji i umieszczenie ich w akwarium. Na pierwszy ogień będą szły rośliny. Powinniśmy zasadzić je w podłożu w zalanym do połowie akwarium. Następnie możemy umieścić w nim nasze sztuczne i prawdziwe dekoracje (po uprzednim przygotowaniu). Dekoracje sztuczne zazwyczaj wystarczy umyć pod wodą kranową (bez użycia detergentów), zaś te naturalne mogą wymagać bardziej skomplikowanych kroków, jak wygotowywanie w solance, itp.
Na koniec możemy wprowadzić ostatnie poprawki i podziwiać nasze skończone dzieło.