Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Dobra izolacja poddasza – temat na upały

Poddasza coraz rzadziej pełnią funkcję zapomnianego strychu, na którym składuje się starocie. Pozwalają uzyskać dodatkowe metry kwadratowe i cenną przestrzeń mieszkalną. Będą jednak użyteczne tylko wtedy, gdy zadbamy o odpowiednią izolację dachu. Nie jest to proste zadanie.

40 st. na poddaszu? Nie pozwól na to!

izolacja poddasza - RockwoolW największe upały temperatura pod dachem może nie różnić się, lub nawet przewyższać temperaturę na zewnątrz. Otwarte okna nie wystarczą do tego, by móc normalnie korzystać z poddasza. Podobnie jest zimą, gdy źle wyizolowane poddasze wychładza się bardzo szybko, gdy grzejniki przestaną grzać nawet tylko na kilka godzin.

Istnieją sposoby na to, by zapobiec skrajnym temperaturom na poddaszu. Kluczem do komfortu jest właściwa izolacja dachu. Ważne, by była poprawnie zamontowana i wykonana z dobrych jakościowo, sprawdzonych materiałów. Takie zabezpieczenie nie pozwoli nam marznąć zimą, a w lecie uniemożliwi przegrzewanie się pomieszczenia. Termoizolacja to inwestycja na lata.

Odpowiednio przygotowane poddasze umożliwia zaaranżowanie w domu pokoju, na który wcześniej nie było miejsca. Nawet niewielki, ciekawie urządzony metraż świetnie sprawdzi się np. jako miejsce pracy, relaksu, pokój dziecka czy małą siłownię – zgodnie z potrzebami domowników.

Wełna skalna polecana do poddaszy

W przypadku poddaszy, najbardziej praktyczna okazuje się wełna skalna: poza skuteczną ochroną przed skokami temperatur, posiada również dodatkowe zalety. Dach pokryty warstwą  wełny skalnej jest dobrze wytłumiony. Materiał jest barierą akustyczną, likwidując tym samym wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz (np. odgłosy gradu czy deszczu uderzające o dachówkę).

Wełna skalna jest zaklasyfikowana do najwyższej klasy reakcji na ogień: A1. Oznacza to, że jest materiałem niepalnym, w przypadku pożaru nie powoduje więc rozprzestrzeniania się ognia ani niebezpieczeństwa powstawania trujących gazów.

Izolacja poddasza w kilku krokach

1. Krok – pomiar rozstawu krokwi

Izolacja poddasza - krok 1Najpierw należy dokładnie zmierzyć rozstaw pomiędzy krokwiami. Pozwoli to przyciąć płyty wełny mineralnej do odpowiedniego wymiaru.

2. Krok – dopasowanie płyty z wełny mineralnej

Następnie z płyt odcinamy kawałki o 1,5 – 2 cm większe od odległości w świetle pomiędzy krokwiami. Pozostawienie dodatkowych centymetrów umożliwi lepsze wykorzystanie właściwości wełny mineralnej.

3. Krok – montaż płyty pomiędzy krokwiami

Izolacja poddasza - krok 2 Ze względu na to, że standardowa wysokość krokwi wynosi 16 cm, a zalecana grubość izolacji w energooszczędnym poddaszu to 27-30 cm, izolację wykonuje się w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę izolacji z wełny mineralnej umieszczamy pomiędzy krokwiami, układając płyty na lekki wcisk.

4. Krok  – pierwsza warstwa izolacji

Skalna wełna mineralna, po umieszczeniu między krokwiami, samoczynnie utrzymuje się pomiędzy elementami konstrukcji dachu. Widoczna na zdjęciu płyta Toprock Super nie wymaga dodatkowego mocowania sznurkiem czy drutem do krokwi. To ułatwia montaż i przyspiesza wykonanie izolacji. Im grubsza płyta oraz im mniejsza odległość między krokwiami, tym lepiej płyta utrzyma się na miejscu.

5. Krok – montaż wieszaków do poddaszy i montaż rusztu

Izolacja poddasza - krok 3Drugą warstwę izolacji należy umieścić w przestrzeni pomiędzy krokwiami a płytą gipsowo-kartonową. Przestrzeń taką uzyskamy decydując się na ruszt o lekkiej konstrukcji. Najlepiej do tego celu wykorzystać wieszaki do poddaszy o regulowanej wysokości w kształcie litery U i profile typu C. Mocujemy je prostopadle do krokwi. Druga warstwa izolacji pozwoli na zniwelowanie podłużnych mostków termicznych powstałych w miejscu styku krokwi z wełną.

6. Krok – układanie izolacji w listwach rusztu i montaż listew rusztu

Izolacja poddasza - krok 4Przed założeniem rusztu należy wypełnić jego listwy resztkami wełny, które pozostały po docinaniu płyt. Zapewni to ciągłość izolacji termicznej. Wtedy listwy montujemy na wieszakach.

7. Krok  – układanie drugiej warstwy izolacji

Izolacja poddasza - krok 5Dopiero pomiędzy tak przygotowany ruszt układamy drugą warstwę izolacji. Na zdjęciu montaż płyty Superrock.

8. Krok – montaż płyt kartonowo-gipsowych

Izolacja poddasza - krok 6Jeżeli na poddaszu będziemy chcieli urządzić kuchnię lub łazienkę, czeka nas jeszcze przyklejenie folii paroizolacyjnej do stalowego rusztu. Wykonuje się to przy pomocy dwustronnej taśmy, pozostawiając 10- centymetrową zakładkę. Jeśli będzie to pomieszczenie suche, na przykład korytarz, sypialnia czy pokój, do rusztu przykręca się od razu warstwę wykończeniową: panele lub płyty kartonowo-gipsowe.

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *