Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Dogrzej dom za pomocą pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze/woda to jedno z innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu. Pompa jako źródło energii wykorzystuje powietrze zewnętrzne, uniezależniając gospodarstwo od gazu, węgla, oleju oraz daje możliwość korzystania z ciepła i ciepłej wody przez cały rok.

Ekologiczne ciepło

pompa ciepła powietrze-wodaNa tle rosnących cen energii oraz znacznych zmian klimatycznych wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami ogrzewania pomieszczeń. Pompy ciepła wykorzystujące wodę gruntową, grunt i powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej można stosować w nowym budownictwie i przy modernizacji budynku. Produkty tego typu przenikają na nasz rynek od zachodnich sąsiadów. Przykładem jest niemiecka marka Dimplex, która wciąż rozbudowuje swoją ofertę pomp w Polsce.

Pompa ciepła należy do najbardziej wydajnych systemów grzewczych i podgrzewania wody użytkowej, czerpie do ok. 75 % ciepła bezpłatnie z otoczenia. Razem z 25% energii potrzebnej do pracy sprężarki w formie prądu elektrycznego osiąga 100% mocy grzewczej. Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda oznacza najniższe koszty inwestycyjne, ponieważ podłączenia źródła ciepła nie wymaga prawie żadnych kosztów.

Nakład związany z budową i tym samym nakład finansowy jest niewielki, gdyż powietrze jest wszędzie, w nieograniczonej ilości. Pompa ciepła powietrze/woda zainstalowana na zewnątrz może być stosowana samodzielnie, jednak zazwyczaj jest łączona z drugim źródłem ciepła, które przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych wspomaga jej pracę.

Pompa ciepła – dodatkowe ogrzewanie

pompa ciepła powietrze-wodaDo 95% rocznej pracy grzewczej może zostać pokryte przez pompę, brakujące zapotrzebowanie na ciepło z kolei przez grzałkę elektryczną lub w wyniku kombinacji z istniejącym kotłem grzewczym. Pompa ciepła woda/powietrze to dobre rozwiązanie do domów niskoenergetycznych. Wysokowydajna sprężarka oraz zawór rozprężny zapewniają efektywną pracę. Pompa może zostać bez problemu ustawiona na zewnątrz.




W przypadku polecanej przez Dimplex pompy LA 9 TU zastosowano solidną, metalową obudowę, z ramą ze stali szlachetnej odpornej na korozję. Chroni ona urządzenie przed niepogodą. Blachy osłonowe z powłoką proszkowaną skutecznie zabezpieczają pompę przed opadami atmosferycznymi. Funkcje ochrony antyzamrożeniowej utrzymują ją także przy minusowych temperaturach w stanie gotowym do eksploatacji.

Instalacja pompy ciepła

W celu podłączenia pompy do domowego układu ogrzewania wystarczy ułożyć w ziemi dwie izolowane rury do zasilania i powrotu oraz elektryczne przewody połączeniowe. Co więcej, bionicznie uformowane łopatki wentylatora pomp ciepła wzorowane na kształt swoich skrzydeł zapewniają niemal bezgłośną pracę. Dzięki zastosowaniu parownika o wysokiej wydajności zostaje zmniejszona prędkość powietrza. Zintegrowane odprzężenie dźwięków materiałowych zapobiega zaś przenoszeniu drgań na budynek.

pompa ciepła DimplexEfektywność działania pompy ciepła określa współczynnik wydajności, zwany też wskaźnikiem efektywności energetycznej, zdefiniowany jako proporcja użytecznych efektów energetycznych do energii napędowej urządzenia. Mówiąc prościej to stosunek efektu do nakładu. W pompie ciepła za efekt uważa się ilość ciepła przekazywanego w górnym źródle.

Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

Maksymalne temperatury zasilania wynoszące 58 °C i związana z tym wysoka wydajność grzewcza może zostać osiągnięta przy temperaturach zewnętrznych do – 25 °C. Pompa ciepła uzyskuje największą skuteczność energetyczną w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). W zależności od regionu klimatycznego współczynnik efektywności potrafi wynieść nawet 4, co do tej pory było możliwe tylko przy zastosowaniu bardziej rozbudowanych pomp typu solanka/woda.

Pompa ciepła to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą uniezależnić się od galopujących cen prądu czy opału. Przewiduje się, że za kilkanaście lat większość gospodarstw domowych w Europie będzie ogrzewana lub dogrzewana za pomocą alternatywnych źródeł energii. Pompa ciepła to inwestycja na lata, która w zależności od cen ogrzewania może jednak zwrócić się bardzo szybko.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *