Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Dom energooszczędny – zanim zadbasz o wnętrze

Osoby, dla których urządzanie wnętrz własnego domu jest na razie tylko strefą marzeń, są w odpowiednim okresie życia, by zdecydować jak będzie wyglądało ich przyszłe lokum. Oczywiście od strony technicznej, a nie wizualnej…

dom pasywny ArtHauss Kilkaset złotych za energię rocznie? To możliwe!

Domy energooszczędne to nowy trend w budownictwie, który nakierowany jest na maksymalne obniżanie kosztów eksploatacji oraz ekologię. Użycie odpowiednich materiałów oraz przemyślany schemat pozwala na budowę domu, w którym ciepło jest przez cały rok. Istnieją trzy rodzaje domów energooszczędnych. Różnią się one parametrami energetycznymi oznaczającymi roczne zapotrzebowanie na energię cieplną:

  • energooszczędne (zapotrzebowanie 70 kWh/m2),
  • wysoko energooszczędne (zapotrzebowanie 39,7 kWh/m2),
  • pasywne (zapotrzebowanie 15 kWh/m2)

W domach standardowych, spełniających obowiązujące normy, zapotrzebowanie wynosi średnio 100-120 kWh/m²rok.

Dom energooszczędny – jak zbudować?

Plan budowy domu energooszczędnego lub pasywnego musimy zacząć realizować już na etapie szukania działki. Należy zwrócić uwagę na wszelkie nierówności, skarpy, nachylenia terenu, drzewa. Te pozornie nieatrakcyjne elementy mogą przyczynić się do oszczędzania energii. Ważne jest także zorientowanie budynku względem stron świata. Optymalne położenie domu oraz rozplanowanie jego kształtu, wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię nawet o kilkanaście procent. Wytyczenie odpowiedniego planu lepiej zostawić specjalistom. Projekty wykorzystujące naturalne warunki terenowe tworzone są na indywidualne zamówienie.

Dom energooszczędny powinien mieć zwartą budowę. Im mniejsza powierzchnia zewnętrza domu tym mniej stra ciepła poprzez jego przenikanie przez ściany. Najmniejsze okna muszą znaleźć się na południowej ścianie. Po przeciwnej stronie domu powinny być pomieszczenia, które nie wymagają wcale okien lub też okna mogą być tam naprawdę małe. By ograniczyć do  straty ciepła przenikającego przez okna, warto zamontować rolety zewnętrzne. Zamykane na noc mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 30%.Dom energooszczędny

Najwięcej ciepła ucieka przez ściany i dach domu, przegrody te trzeba zbudować z materiałów wysokiej jakości i starannie  ocieplić. Według obowiązujących norm wystarczy warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych (styropianem lub wełną mineralną) grubości 12 cm. Aby spełnić normy ekologiczne wymagana jest grubość 15-20 cm. Bardzo istotna jest także izolacja dachu. Jej grubość zależy od tego, czy jest to dom piętrowy czy parterowy.

Dom pasywny – maksimum oszczędności

Dom pasywny to taki, który przez cały rok ogrzewa się sam. Jego zaletą jest nawet siedem razy mniejsze zużycie energii niż w budownictwie tradycyjnym. Dodatkową korzyścią są oszczędności, wynikające z użytkowania budynku. Przykładowo ogrzanie budynku o tej powierzchni w ciągu całego roku nie kosztuje więcej niż kilkaset zł. Poza aspektem finansowym, na korzyść domów budowanych w technologii pasywnej przemawia także komfort użytkowania oraz stabilna, stalowa konstrukcja. Budynek wykonany jest w dużej mierze z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno oraz materiały drewnopochodne.

Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego?

Nawet dom, który oszczędza energię musi posiadać instalację grzewczą. Jej rodzaj należy wybierać indywidualnie, kalkulując opłacalność. W domach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie może opłacać się nawet stosowanie dogrzewania elektrycznego. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystywanie gazu lub pompa ciepła współpracująca z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym,. Pompa pobiera ciepło z gruntu lub powietrza. Stosowany bywa także nowoczesny kocioł na paliwa stałe. Do ogrzewania wody przez cały rok w domach energooszczędnych wykorzystuje się kolektory słoneczne.

Aby podejście do oszczędzania było kompleksowe trzeba również zainwestować w odpowiednie sprzęty użytkowane w domu. Sprzęty AGD oraz wszelkie urządzenia emitujące ciepło powinny mieścić się w energetycznej klasie A+++. Gwarantuje to ich niski pobór energii.

 

Domy budowane według standardowych projektów spełniać muszą obowiązujące normy, ale ich energooszczędność jest na niskim poziomie. Dopuszczalne jest np. stosowanie zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Gotowy plan domu można jednak również przystosować do oszczędzania energii, poprzez zastosowanie kilku istotnych zmian. Będą one procentować przez długie lata.




1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *