Drewniana podłoga nigdy nie wychodzi z mody, jednak w tym roku ten trend przychodzi ze zdwojoną siłą. Dlaczego warto zainwestować w podłogę z drewna? Szczęśliwi posiadacze dobrze znają odpowiedź na to pytanie: jest ciepła, naturalna, starzeje się z wdziękiem, łatwo ją odświeżyć, a do tego… jest po prostu piękna! Prezentujemy sześć najciekawszych patentów na drewnianą podłogę, dzięki którym zyska ona modny wygląd oraz niepowtarzalny charakter.
1. Podłoga w stylu rustykalnym
Jedni wolą podłogi z wyselekcjonowanego drewna, jednolite, bez słojów, drudzy przeciwnie – uwielbiają urok naturalnego drewna, jego niedoskonałości, różne odcienie, sęki, ciekawe faktury. To właśnie z takiego drewna można wyczarować podłogę niczym z domku na wsi. Jej rustykalny klimat lubi kontrasty, świetnie wygląda z bielą prostymi, klasycznymi meblami i naturalnymi materiałami: bawełną, lnem, kamieniem. Pasuje również do stylu cottage chic, w którym łączy się eleganckie elementy z rustykalnymi. Mówiąc o podłodze w stylu country nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym, powiązanym trendzie, mianowicie chodzi o…
2. Postarzanie podłogi
Ten zabieg pozwoli na stworzenie niezwykle klimatycznej nawierzchni. Gotowe deski podłogowe z tym efektem nie należą do najtańszych, ale dysponując starą drewnianą podłogą możemy odnowić ją właśnie poprzez… postarzanie. Należy jednak pamiętać, że taka podłoga powinna być zadbana i czysta, dlatego przed przystąpieniem do postarzania, konieczne będzie cyklinowanie. Następnie możemy zdecydować się na szczotkowanie drewna. Polega ono na usuwaniu miękkiej części drewna, co daje efekt delikatnego żłobienia wzdłuż naturalnych linii drewna. Ta metoda nie tylko wydobędzie naturalne piękno podłogi, ale na przyszłość będzie maskowała rysy i ubytki. Ciekawie wyglądają deski podłogowe ze śladami po pile oraz deski ryflowane. Tutaj częstym i bardzo efektownym rozwiązaniem jest faza umieszczona na krawędziach deski. Podkreśla to odstępy między deskami, przez co podłoga nie wydaje się płaska.
3. Modne kolory podłogi
W zasadzie modna jest większość kolorów podłóg drewnianych. Wystrzegałabym się jedynie kolorów wpadających mocno w żółć i pomarańcz. Wybór kolorystyczny jest naprawdę ogromny, jednak warto zwrócić uwagę na kolory, które dopiero od pewnego czasu zyskują uznanie. Mowa o bieli i szarości. W przypadku tej pierwszej barwy możemy postawić na całkowite krycie lub pobielenie np. poprzez nałożenie białej bejcy, która zachowuje strukturę drewna. Wnętrza z białą podłogą bardzo zyskują na lekkości.Ten kolor polecany jest zwłaszcza do niewielkich pomieszczeń. Całość wygląda świeżo i czysto.
Szara podłoga to dobry wybór dla miłośników zimnej tonacji. Jest surowa, jakby wyblakła, a przy tym prezentuje się bardzo szlachetnie. Kojarzyć się może z drewnem znalezionym na plaży, molo lub pokładem jachtu. Nie jest to pełna szarość, ale barwa drewna potraktowanego słoną morską wodą. Taki efekt można uzyskać np. poprzez ługowanie podłogi, co jednocześnie jest także metodą impregnacji.
4. Drewniana podłoga z szerokich, dużych desek
Deska podłogowa o dużym formacie prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Dodaje wnętrzu klasy, świetnie prezentuje się na dużych powierzchniach. Dostępne są deski nawet o wymiarach 28 cm na 300 cm.
5. Podłoga drewniana matowa, niekoniecznie błyszcząca
Chyba każdy z nas choć raz widział podłogę drewnianą zalakierowaną na wysoki połysk z widocznymi śladami pędzla na powierzchni. Takie wykończenie odbiera drewnu naturalny urok, który dzisiaj jest bardzo ceniony. Do tego rysy i uszkodzenia są bardzo widoczne, a usuniemy je dopiero przy odświeżaniu całej powierzchni. Impregnacja podłogi olejem to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej projektantów. Taką podłogę można odnawiać miejscowo, przez co jest łatwiejsza w renowacji. Matowe wykończenie prezentuje się bardzo naturalnie, a podłoga jest aksamitna w dotyku i nie elektryzuje się. Jest to rozwiązanie idealne również dla alergików. Należy jednak pamiętać, że podłoga olejowana wymaga specjalnej pielęgnacji i nie lubi nadmiaru wody. Na szczęście, producenci impregnatów do podłóg coraz częściej mają w ofercie lakiery matowe, dające efekt niemal identyczny jak olej, a będące przy tym wodoodporne.
6. Wielki powrót jodełki
Parkiety układane w jodełkę powracają w wielkim stylu. Motyw ten pojawiał się już w XVI wiecznych pałacowych wnętrzach. To ponadczasowy i klasyczny wzór. Tego typu podłoga spotykana jest często w starych domach i mieszkaniach. Błędem będzie pozbywanie się starego parkietu na rzecz paneli. Dajmy mu drugie życie, odświeżmy i niech naturalne drewno zachwyca nas swoim pięknem przez kolejne długie lata.
Zdjęcia: pinterest.com, www.niebieskiocean.pl
Drewniane podłogi są niezwykle gustowne i eleganckie. Uwielbiam drewniane dodatki:)
Drewno ogólnie zawsze daje szerokie możliwości. Osobiście uwielbiam jak jest łączone ze szkłem i z listwami styropianowymi