Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Trendy

Drewno termowane – co to takiego?

Jeśli decydujemy się na budowę drewnianego tarasu, najczęściej polecane są egzotyczne gatunki drewna. Jednak dzięki odpowiedniej obróbce, także rodzime drewno może posłużyć równie skuteczne.

Drewno termowane KoppDrewno odporne na warunki atmosferyczne

Odpowiednia technologia obróbki termicznej rodzimych odmian sprawia, że stają się one bardziej stabilne, odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Zyskują wszelkie właściwości niezbędne przy stosowaniu na zewnątrz budynków.

Gatunki egzotyczne najczęściej polecane na tarasy to bangkirai, teak czy ipe. Mają niski skurcz, cechuje je wysoka stabilność i są wyjątkowo wytrzymałe. Rodzime gatunki, w porównaniu z egzotykami, wypadają o wiele gorzej. Są mniej odporne na zmiany wilgotności. W praktyce oznacza to, że pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych mogą pęcznieć i się wypaczać. Okazuje się jednak, że odpowiednia modyfikacja podnosi ich parametry użytkowe pod kątem stosowania na zewnątrz budynków.

Drewno termowane Kopp thermoProdukcja drewna termowanego

Termowanie, zwane również wygrzewaniem, polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał o zmienionych właściwościach. W drewnie poddanemu temu procesowi dochodzi do skarmelizowania cukru, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna wspomnianego typu bangkirai, teak czy ipe. Proces termowania prowadzi również do zredukowania pochłaniania wody, dzięki czemu ograniczony zostaje rozwój grzybów i bakterii. Wzrasta także stabilność wymiarowa.

Drewno termowane Kopp Thermo-Wood to technologia produkcji, którą stosuje producent podłóg marki Kopp. Metoda wywodzi się z Finlandii, gdzie badania nad termiczną obróbką drewna prowadzone są od ponad 20 lat. Sam proces termowania jest całkowicie ekologiczny. Obróbka następuje bez udziału jakichkolwiek środków chemicznych i polega na poddawaniu drewna działaniu wysokiej temperatury w zakresie od 170°C do 230°C, gazu obojętnego oraz wody.

Termowanie umożliwia zmianę właściwości rodzimych gatunków drewna na tyle, by przystosować je do stosowania na zewnątrz budynków. Termowany buk, jesion czy sosna stają się alternatywą dla egzotycznych gatunków drewna i rozwiązań kompozytowych.

Drewno termowane KoppTrwałość desek z drewna termowanego

Jednym z najistotniejszych pytań, jakie zadają potencjalni nabywcy jest trwałość drewna. Według przedstawicieli marki Kopp, deski z drewna termowanego, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć nawet 25 lat. Deski w stanie surowym wymagają dwukrotnego zaolejowania i właściwej konserwacji w trakcie użytkowania.

W ofercie marki Kopp dostępne są termowane deski jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe o czterech rodzajach powierzchni: dwustronnie gładkiej, dwustronnie ryflowanej, jednostronnie ryflowanej: drobno i w formie trapezu. Można je stosować na tarasach, jako obrzeża basenów i wykonywać z nich ścieżki ogrodowe.
1 KOMENTARZ

  1. Drewno termowane jak i usługi termowania oferuje również w Polsce śląski klaster drzewny.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *