Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Drzwi automatyczne – kiedy warto je zamontować?

Już od dłuższego czasu szerokie zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej znajdują drzwi automatyczne. Pojawiają się w centrach handlowych, kinach, multipleksach czy bankach. Podpowiadamy czym powinien kierować się inwestor (zarówno prywatny, jak i publiczny) przy wyborze takich drzwi.

Drzwi automatyczne – wygodne, choć kosztowne

drzwi automatyczne FAACSzczególnie często spotyka się je w miejscach intensywnie użytkowanych przez pieszych. Za drzwiami automatycznymi kryje się szereg użyteczności. Po pierwsze – usprawniają komunikację i stanowią udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Kurtyny powietrzne (tzw. wiatrołapy) przy wejściach pozwalają z kolei uchronić budynek od strat ciepła, wpływając korzystnie na jego efektywność energetyczną.

Najczęściej docenianą zaletą jest jednak zwykła wygoda. Zwłaszcza, gdy producenci urządzeń prześcigają się w oferowanych funkcjach i opcjach. Okazuje się, że samo otwieranie i zamykanie skrzydła w momencie wykrycia ruchu to tylko początek. Jakimi innowacjami kuszą czołowe marki?

– „Zróżnicowane logiki działania, autodiagnostyka, badanie tarcia i ciężaru drzwi, otwieranie i zamykanie poprzez lekkie pchnięcie skrzydła, programowalna funkcja przeciwwiatrowa zapobiegająca trzaskaniu drzwi czy możliwość podpięcia pod różne rodzaje kontrolera – to tylko niektóre z udogodnień naszych produktów, wśród których wybierać może inwestor. To jemu oddajemy w ręce ostateczne słowo co do tego, jak w danym obiekcie wyglądać będzie ruch.” – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert marki FAAC.
drzwi automatyczneDrzwi automatyczne – przede wszystkim bezpieczne

Automatyka to wygoda. Wygoda nie zda się jednak na nic, jeśli nie będzie jej towarzyszyć poczucie niezawodności – zarówno w trakcie codziennego użytkowania, jak i w momencie wystąpienia zagrożenia w postaci pożaru i paniki. W dobrym projekcie architektonicznym sprawne drzwi stanowią istotną rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej. Wedle obecnie obowiązujących regulacji prawnych, drzwi z napędem automatycznym można montować także na drogach ewakuacyjnych. Warunek, jaki powinny przy tym bezwzględnie spełniać: posiadanie mechanizmów uniemożliwiających zablokowanie.

Skrzydła muszą dać się otworzyć w każdej chwili i bez względu na okoliczności – także w momencie wystąpienia ognia i możliwej awarii zasilania oraz uszkodzenia mechanizmów przesuwnych. Najlepsze napędy do drzwi automatycznych, ze względu na leżącą na nich odpowiedzialność, obejmuje się ścisłymi międzynarodowymi normami bezpieczeństwa, m.in. PN EN 16005:2013.

drzwi automatyczneOdpowiedź na tytułowe pytanie, kiedy warto zautomatyzować pracę drzwi, jest równie prosta, co intuicyjna. Tam, gdzie do czynienia mamy z intensywnym ruchem pieszych i gdzie narasta potrzeba funkcjonalnych rozwiązań, zawsze warto inwestować w inteligentne napędy automatyczne. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne, gdy wybieramy produkty wysokiej jakości.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *