Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Gabinet/biuro

Dziś „Dzień sprzątania biurka”. Jak się zorganizować?

9 stycznia obchodzimy Dzień Sprzątania Biurka. Niektórzy z nas zapewne wykorzystają to świeckie święto do zaprowadzenia porządku w dotychczasowym nieładzie, inni nie, gdyż potrafią pracować tylko we własnym, artystycznym nieładzie. Nasze rady kierujemy zarówno do tej pierwszej, jak i drugiej grupy.

Jak zorganizować własne biurko?

hotpoint-ekspress-do-kawy-do-zabudowyEksperci marki Hotpoint podpowiadają, jak zorganizować swoje biurko, aby bez względu na przyjętą estetykę pełniło swoją funkcję w najlepszy sposób. To, czy bardziej nam odpowiada zadbane, posprzątane i syntetyczne miejsce pracy, czy kreatywny chaos na biurku, to kwestia bardzo indywidualna. Bez względu na dominujące preferencje, warto w naszym stylu organizacji biurka zmierzać w stronę „złotego środka”. Zbyt okrojony „krajobraz biurka” może powodować szybsze znużenie i brak możliwości efektywnego odświeżenia umysłu w czasie przerwy. Z drugiej strony zbyt „bogate” w różne przedmioty biurko może dekoncentrować, a także będzie powodem marnowania czasu, gdy poświęcamy go więcej na szukanie potrzebnych dokumentów przez nadprogramowy dobytek. Jeśli zarządzamy swoim domowym biurkiem, mamy nieco większą swobodę, bo znajduje się w obrębie naszej prywatnej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, by jego otoczenie nie odstraszało innych domowników elementami, które natychmiast powinny trafić do kosza (np. pozostałości po owocach, ubrudzone tuszem kartki itd.).

Powinniśmy być nieco bardziej samokrytyczni, jeśli decydujemy o biurku w miejscu pracy. Jeśli w jednym pokoju przebywamy z kilkoma osobami, możemy im przeszkadzać, jeśli jako jedni z nielicznych jesteśmy zwolennikami artystycznego nieładu. Co więcej, w pracy na nasze biurka trafia nieco inny zestaw rzeczy i wydruków, niż ma to miejsce podczas pracy w domu. Komfort zapewni nam bieżąca segregacja dokumentów trafiających na nasze biurko, a dzięki temu możliwość ich szybkiego wyszukania.

W XXI wieku możemy także poszerzyć metaforyczną definicję naszego mebla i Dzień Sprzątania Biurka wykorzystać również do wyczyszczenia swojego miejsca pracy na… pulpicie komputera. Pracę zdecydowanie ułatwi nam możliwość szybkiego dostępu do wykorzystywanych przez nas plików, a poradzenie sobie z cyfrowym chaosem na pewno zwiększy naszą efektywność, nawet jeśli w rzeczywistości nie lubimy uporządkowanej estetyki.

Podstawowe wyposażenie biurka

Co na naszym biurku powinno się znaleźć priorytetowo? Sugestie są kierowane zarówno do właścicieli czystych, jak i zapełnionych biurek – ci pierwsi muszą pamiętać, aby nie popadać w skrajność i zostawić na biurku niezbędne do pracy elementy, drudzy – aby koniecznie wygospodarować miejsce na „niezbędniki”. Co warto mieć na biurku?

Przybornik, w którym znajdą się długopisy, karteczki samoprzylepne oraz inne małe przedmioty usprawniające naszą pracę przy biurku. Jego zawartość możemy indywidualizować ze względu na charakter naszych zadań, a wykorzystanie odpowiedniego pojemnika usatysfakcjonuje obie opisywane grupy – z jednej strony mieści wszystkie małe przedmioty w jednym, wyznaczonym miejscu, z drugiej – może jednocześnie służyć jako „skrzynia skarbów”, do której wrzucamy nowe przedmioty. Podobny przybornik możemy posiadać również na dokumenty, jeśli nie przetrzymujemy ich w szufladach.

Wygodna przestrzeń do pisania – elektronicznego lub ręcznego. Miejsce na naszego laptopa lub notes musi być odpowiednio duże i komfortowe oraz powinno znajdować się w centralnej części biurka, a co najważniejsze – powinno być zawsze dostępne. Nie powinniśmy borykać się z problemem braku miejsca na laptopa, nawet jeśli do pracy najbardziej nakręca nas widok chaotycznej biurowej kompozycji.

Miejsce na kubek lub filiżankę kawy. Ten ciepły napój to często nasz drugi budzik, dlatego nie warto zapominać o jego kluczowej roli podczas wykonywania porannych zadań. Jeśli naszą pierwszą ranną rutyną jest sięgnięcie po kubek kawy, zadanie ułatwi nam ekspres, który w mgnieniu oka przyrządzi dla nas napój. Bez znaczenia, czy wybierzemy espresso, cappuccino, latte czy americano, każda z kaw orzeźwi nas zgodnie z oczekiwaniami. Wygodę całego procesu podkreślają urządzenia do zabudowy, jak np. model marki Hotpoint CM 9945 HA, który sprawdza się jako przystanek w kuchni przed dojściem do swojego biurka lub przyczyna porannej motywacji w biurze.

Miejsce na coś osobistego – zdjęcie rodzinne, pamiątkę, ulubiony gadżet. W trakcie wykonywania obowiązków bardzo ważne jest zadbanie o świeży i sprawny tok myślenia. Aby go utrzymać, powinniśmy cały czas czuć budującą motywację, a w chwilach przerwy podładować „baterie” przyjemnymi myślami.

Dzień Sprzątania Biurka warto wykorzystać do zastanowienia się nad tym, co motywuje nas do pracy i co sprawia, iż ta jest dla nas przyjemnym zadaniem. Nawet jeśli uważamy się za posiadaczy kreatywnych i chaotycznych biurek, warto sprawdzić, czy ich uporządkowanie wraz z kubkiem mocnej kawy nie zwiększy naszego zadowolenia i energii od rana.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *