Projektowanie Wnętrz na Facebook

Ekologiczna podłoga

Opublikowano: 6 listopada, 2009 Autor:

Ekologia przestaje być modą, a staje się koniecznością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, czeka nas globalny kataklizm. Dbałość o środowisko przejawia się nie tyle w politykach rządów, co w naszych codziennych wyborach zakupowych. Produkt ekologiczny powstaje z maksymalnym poszanowaniem przyrody, z naturalnych surowców i jest zdrowy w codziennym kontakcie. Od kilkunastu miesięcy trend eko zauważalny jest również w aranżacji wnętrz.

Jakie drewno wybrać?
Ekologiczna podłoga to taka, która nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Jest produktem biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny. Wymogi te spełniają podłogi drewniane pokryte naturalnymi olejami, podłogi z bambusa oraz wykładziny i dywany z naturalnej wełny. Upewniając się o ekologicznych walorach danego surowca warto również zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty. Tak więc, kupując drewniane produkty, warto sprawdzić czy posiadają atest FSC (Forest Stewardship Council). Jest to dobrowolny certyfikat przyznawany producentom wyrobów drewnianych, świadczący o respektowaniu zasad ekologii w procesach produkcji leśnej. Kupując produkty drewniane oznaczone FSC, mamy pewność, że pochodzą z lasu zarządzanego z troską o przyrodę.

Dywany naturalne
„Ekologiczni” zwolennicy miękkich pokryć podłogowych powinni zainteresować się wykładzinami i dywany z wełny naturalnej, z użyciem naturalnych barwników. Do produkcji dywanów wełnianych stosuje się wełnę owczą. Jednym w najważniejszych atutów wełnianych pokryć podłogowych jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Dodatkowo doskonale izolują pomieszczenia przed zimnem i hałasem. Aby pokrycie podłogowe z wełny można było uznać za w pełni ekologiczne, powinno być zrobione na podkładzie z naturalnej juty oraz barwione naturalnymi substancjami. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje dywanom i wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a podłoga „reguluje” wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Absorbuje nadmiar wilgoci, zaś przy suchym powietrzu oddaje ją.
Tags: , , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2015 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz