Ekologia przestaje być modą, a staje się koniecznością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, czeka nas globalny kataklizm. Dbałość o środowisko przejawia się nie tyle w politykach rządów, co w naszych codziennych wyborach zakupowych. Produkt ekologiczny powstaje z maksymalnym poszanowaniem przyrody, z naturalnych surowców i jest zdrowy w codziennym kontakcie. Od kilkunastu miesięcy trend eko zauważalny jest również w aranżacji wnętrz.
Jakie drewno wybrać?
Ekologiczna podłoga to taka, która nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Jest produktem biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny. Wymogi te spełniają podłogi drewniane pokryte naturalnymi olejami, podłogi z bambusa oraz wykładziny i dywany z naturalnej wełny. Upewniając się o ekologicznych walorach danego surowca warto również zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty. Tak więc, kupując drewniane produkty, warto sprawdzić czy posiadają atest FSC (Forest Stewardship Council). Jest to dobrowolny certyfikat przyznawany producentom wyrobów drewnianych, świadczący o respektowaniu zasad ekologii w procesach produkcji leśnej. Kupując produkty drewniane oznaczone FSC, mamy pewność, że pochodzą z lasu zarządzanego z troską o przyrodę.
Wyjątkowy bambus
Bambus nie jest gatunkiem drzewa, jak wielu myśli, lecz szybko rosnącej trawy. Surowiec powstaje w z jej zdrewniałej łodygi. Ekologiczność bambusa wynika z faktu, że po ścięciu szybko wypuszcza nowe pędy i odrasta nawet do 50 cm na dobę. Pozwala to wykorzystywać go do produkcji desek bez równoczesnego zmniejszenia globalnych zasobów cennego surowca. Bambus cechuje się niezwykłą twardością. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji osiąga się materiał o niezwykłej wytrzymałości, stabilności i dużej odporności na ścieranie. Dodatkowo bambusowa podłoga ma ciekawą strukturę i barwę, które świetnie współgrają z nowoczesną aranżacją wnętrz. Na rynku są dostępne przede wszystkim deski w kolorze naturalnym (jasno-żółtawym) oraz karbonizowane – brązowawo-karmelowe. Główne atuty podłóg z bambusa to oryginalny wygląd, duża funkcjonalność i niewysoki koszt.
Dywany naturalne
„Ekologiczni” zwolennicy miękkich pokryć podłogowych powinni zainteresować się wykładzinami i dywany z wełny naturalnej, z użyciem naturalnych barwników. Do produkcji dywanów wełnianych stosuje się wełnę owczą. Jednym w najważniejszych atutów wełnianych pokryć podłogowych jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Dodatkowo doskonale izolują pomieszczenia przed zimnem i hałasem. Aby pokrycie podłogowe z wełny można było uznać za w pełni ekologiczne, powinno być zrobione na podkładzie z naturalnej juty oraz barwione naturalnymi substancjami. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje dywanom i wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a podłoga „reguluje” wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Absorbuje nadmiar wilgoci, zaś przy suchym powietrzu oddaje ją.
Wykładzinowe zaskoczenie
Wykładziny większości z nas kojarzą się produktem syntetycznym. Okazuje się jednak, że są na rynku wykładziny ekologiczne. Są to sizal i linoleum. Sizal uzyskuje się z łodyg agawy, bardzo trwałych i odpornych na ścieranie. Cechuje się naturalnym, surowym wyglądem, który znakomicie komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami. Wykładziny z sizalu nie nadają się do łazienek i kuchni, gdyż włókna agawy pod wpływem wilgoci mogą zmieniać kształt i rozmiar. Również oferta wykładzin elastycznych zawiera szeroki asortyment produktów ekologicznych, tj. linoleum i kauczuk. Linoleum uznawane jest za jedno z najzdrowszych i najbardziej higienicznych pokryć podłogowych. Jest odporne na uszkodzenia i zarysowania. Stanowi mieszankę mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty naturalnej. Dzięki tym surowcom ma właściwości antybakteryjne i nie zawiera szkodliwych substancji. Linoleum świetnie nadaje się do kuchni, łazienki i pokoju dziennego.
Zastanawiając na kupnem wykładzin z włókien roślinnych należy jednak mieć świadomość, że w porównaniu wełną są zdecydowanie mniej przyjemne w dotyku.