Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Porady

Feng Shui cz. 2. Aranżacje wnętrz.

Napisaliśmy już, że według feng shui bardzo istotne jest, aby wejście do domu było łatwo dostępne i widoczne, drzwi odpowiednio reprezentacyjne, a układ pomieszczeń odpowiedni. Przejdziemy teraz do opisania aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Energia wpływa przez hall
Wchodzimy niemal zawsze do przedpokoju, który według feng shui odgrywa bardzo istotną rolę. To właśnie przez niego wpływa do mieszkania z zewnątrz energia życiowa. Aby poprawić jej przepływ, warto umieścić w nim duże lustro, które będzie odbijało światło z okien innych pomieszczeń. Wskazany jest również wietrzny dzwonek wieszany zaraz za drzwiami.

Oddzielamy żywioły
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które najtrudniej zaaranżować zgodnie z feng shui. Jej okna powinny wychodzić na stronę południową i wschodnią. Preferowany kształt to kwadrat lub prostokąt. W fazie projektowania należy unikać sytuowania okna naprzeciwko wejścia, gdyż wywołuje to odpływ energii. Najważniejsze są miejsca związane z żywiołem ognia (kuchenka, piekarnik). Należy unikać stawiania kuchenki obok lodówki i zlewu, ponieważ doprowadza to do konfliktu z żywiołem wody. Jeśli te urządzenia znajdują się naprzeciw siebie należy pomiędzy nimi ustawić drewniany stół (reprezentuje żywioł ziemi). Żaden z trzech wymienionych żywiołów nie może zdominować pomieszczenia. Kolory powinny być ciepłe i pastelowe, np. odcienie żółtego i złamanego białego-ecru. Nie poleca się zdecydowanych barw oraz koloru białego, którego według feng shui w ogóle powinno się unikać.

Zaokrąglone kształty
Salon powinien być miejscem wypoczynku i relaksu.  Według feng shui najistotniejsze znaczenie ma tutaj
właściwe ustawienie krzeseł, kanap i puf. Wszystkie te sprzęty powinny stać frontem do drzwi wejściowych. Siedziska powinny mieć miękkie i zaokrąglone kształty. Meble również nie powinny być kanciaste, a miejsce dla wypoczynku znajduje się w pobliżu okna. Jeśli w salonie jest miejsce przeznaczone do pracy, powinno być w jakiś sposób oddzielone od strefy relaksu, by uniknąć konfliktu przeciwstawnych energii. Niedopuszczalne jest pozostawienie ciemnych kątów. Powinny one zostać rozjaśnione kolorem ścian, tudzież ożywione kwiatami  lub lustrami odbijającymi światło. Lustro jest jednym z bardziej ulubionych przez feng shui elementów wyposażenia. Powiększa optycznie pomieszczenia, dodatkowo je rozjaśniając i tworząc wrażenie przytulności (Są zalecane również w przedpokoju, i co oczywiste – łazience). Telewizor nie powinien zajmować centralnego miejsca (najlepiej w ogóle z niego zrezygnować), a życie w salonie powinno się koncentrować wokół kominka.





Najważniejsze łóżko
Kluczowe znaczenie przy urządzaniu sypialni ma ustawienie najważniejszego sprzętu, czyli łóżka. Nie może ono stać naprzeciwko drzwi wejściowych. Jeśli nie ma innego rozwiązania, należy umieścić jakąś przegrodę oddzielającą łóżko od drzwi. Jego ustawienie powinno zapewniać swobodny dostęp z trzech stron (wezgłowiem do ściany). Niedopuszczalne jest upychanie pod nim jakichkolwiek przedmiotów (za wyjątkiem pościeli). Zakłócają one obieg energii i uniemożliwiają wyspanie się. Podobnie jest z sufitem, który nie powinien posiadać żadnych elementów rozpraszających (skosów, lamp i belek stropowych). Lustro jest odradzane, ponieważ może zakłócać sen, a jeżeli już jest, to nie może być skierowane ku śpiącym. Telewizor czy komputer w sypialni również zakłóca przepływ energii (sypialnia powinna być wyłącznie miejscem wypoczynku!). Korzystnie na relaks i sen wpływają takie kolory, jak pastelowe odcienie niebieskiego i odcienie szarości.


Jasna i przestronna łazienka
Najlepszym miejsce na łazienkę jest północna lub tylna część domu. Okno w łazience nie może znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych. Między toaletą i prysznicem lub wanną powinno być pozostawione trochę wolnego miejsca, pozwalającego na swobodny przepływ pozytywnej energii. W łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui dominują kolory ziemi, odcienie brązu i żółtego. Pomieszczenie powinno być jasne i przestronne – ma wtedy zdolność wyzwalania pozytywnej energii i emocji. Warto zatem zadbać o dobre oświetlenie.

Autosugestia i marzenia
Bardzo istotną rolę w filozofii feng shui odgrywają tzw. remedia. Klucz do ich oddziaływania leży w umiejętnym stosowaniu. Są wśród nich lustra, których zastosowanie zostało już po krotce opisane. Innymi remediami są np. wietrzne dzwonki (ich dźwięk sygnalizuje wkraczanie w nową przestrzeń), czy trójnogie żaby z monetami (mają przyciągać bogactwo). Należy zdawać sobie sprawę, że remedia działają głównie poprzez autosugestię. Remediami są również wszelkiego rodzaju elementy, które ukierunkowują nasze myśli. Należy przeto otaczać się zdjęciami, obrazami czy ozdobami, które zawierają pozytywny przekaz, programując nas na osiąganie swoich celów czy marzeń.

Ład przede wszystkim
Możemy zastosować wszystkie te zalecenia i nie uzyskać spodziewanych rezultatów jeśli nie będziemy utrzymywać w mieszkaniu porządku. Mieszkanie jest odbiciem naszego wnętrza, stąd nieład i chaos, panujący w domu, przekłada się na bezładne, pełne zamieszania i chorób życie.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *