Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Łazienka

Funkcjonalna łazienka

Pośród najnowszych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz, coraz częściej pojawiają się projekty dla bardzo dużych łazienek, które przekształcane są nawet w tzw. pokoje kąpielowe. Mimo to większość ludzi mieszkających w blokach nie może pozwolić sobie na taki komfort i zadowala się niewielkich rozmiarów łazienką. Rady dotyczące funkcjonalnego i prawidłowego ustawienia sprzętów sprawdzą się wśród właścicieli jednych i drugich.

Kolejność wyboru

Rozpoczynając proces urządzania łazienki trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Rożnica między tym pomieszczeniem a pozostałymi w projektowaniu wnętrz, polega przede wszystkim na tym, że część wyborów należy dokonać od razu, ponieważ od nich zależy rozmieszczenie arterii energetycznych i wodnych. Wynika to z faktu, że urządzenia typowo łazienkowe podłącza się każde nieco inaczej. Jest to zależne nie tylko od gabarytów danego elementu wystroju, ale również od jego specjalnych właściwości. Tu najlepiej za przykład posłuży różnica między tradycyjną armaturą prysznicową a panelem z hydromasażem, który dodatkowo wymaga podłączenia do elektryczności. Produktami, na które trzeba zdecydować się od samego początku to m.in.: wanna i prysznic lub typ pralki: ładowana od przodu czy od góry.


Co i jak, czyli czego z czym nie łączyć




Przy aranżacji łazienki należy zwrócić uwagę na warunki higieniczne i zachowanie jak najbardziej komfortowego ustawienia. Z tego powodu nie jest zalecane ustawianie sedesu w sąsiedztwie umywalki czy wanny lub prysznica. Najlepszym jednak wyjściem jest wyróżnienie osobnej strefy dla sedesu z zastrzeżeniem jednak, by ten nie znajdował się tuż naprzeciwko wejścia. Również niepolecane jest umiejscawianie blisko siebie kabiny prysznicowej i wanny, z uwagi na zbyt duże różnice wysokości, które z kolei powodują niezadowalające efekty aranżacyjne.



Swobodne manewrowanie mędzy sprzętami
Decydując się już na konkretne rozwiązania przychodzi czas na ustawienie ich w takiej odległości, aby nie sprawiało to kłopotu mieszkańcom.
Tak więc:

  • umywalka – strefa przed:ok. 100cm i około 30cm z prawej i lewej strony,
  • sedes – 60 – 80cm wolnej przestrzeni przed i około 20cm po bokach, bidet – strefa przed:ok. 70cm i około 30cm z prawej i lewej strony
  • wanna – 70 – 100cm wolnej przestrzeni przed i około 20cm po bokach, w przypadkach bardzo małych pomieszczeń, nawet 5cm po bokach,
  • kabina prysznicowa – strefa przed:ok. 90 – 110cm i około 20 – 30cm z prawej i lewej strony, oraz należy zwrócić szczególną uwagę na sposób otwierania drzwi kabiny, tak aby nie kolidowały z innymi sprzętami.

Przyswojenie takich zasad ustawienia w łazience gwarantują dobre zagospodarowanie przestrzeni. Aby dopełnić dzieła warto zainstalować najbardziej reprezentacyjne sprzęty na wprost wejścia. Szczególnie polecana w tym celu jest umywalka z lustrem, a wystrzegać należy się urządzeń typowo sanitarnych jak sedes czy bidet.
TAGI:
kabina prysznicowa, wanna, sedes, bidet, sprzęty.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *