Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Grzejniki elektryczne na zimę? – wywiad z Dyrektorem Atlantic Polska

Minione lato, według wyliczeń statystycznych było najcieplejsze od 1993 r. Jesień nie jest już jednak tak łaskawa – szybki spadek temperatur sprawia, że zaczynamy ponownie interesować się różnymi metodami ogrzewania. Przedstawiamy krótki wywiad z Arkadiuszem Myśliwcem, dyrektorem firmy Atlantic Polska, producenta grzejników elektrycznych.

Grzejniki elektryczne cieszą się w Polsce dwojaką opinią. Z jednej strony to ogrzewanie, które wymaga najmniejszego zaangażowania. Grzejnik wystarczy zamocować i podłączyć do prądu. Z drugiej strony koszty, generowane przez ten sprzęt skutecznie odstraszają właścicieli dużych mieszkań czy domów. Jak poprawnie korzystać z elektrycznego źródła ogrzewania, by nie przepłacać, a jednocześnie nie marznąć?

Arkadiusz Myśliwiec Dyrektor Atlantic PolskaJak ustawić temperaturę grzejników przed wyjściem z domu, czy należy je przykręcać?

Całkowite zakręcenie grzejnika może niestety wiązać się ze zbytnim wyziębieniem pomieszczeń, warto jednak obniżyć temperaturę ich pracy o 3-4 stopnie C. Jeśli grzejniki są wyposażone w programator, zrobi to za nas. W sytuacji, gdy ktoś ma spory dom, a w nim kilkanaście grzejników bez programatora, przykręcanie ich za każdym może być kłopotliwe. Dlatego warto postawić na system sterowania, przy którym taka operacja dzieje się automatycznie po jej zaprogramowaniu. Najnowsza technologia idzie jeszcze dalej, nasza firma wyprodukowała grzejnik Alipsis, który posiada czujniki ruchu i światła, obniżają one temperaturę w pomieszczeniu, jeśli nie wykryją ruchu lub będzie noc i podwyższają w ciągu dnia, jeśli w salonie czy sypialni będą domownicy.

 

Co robić z naszymi grzejnikami podczas wietrzenia mieszkania?

Ok. 15% ciepła ucieka z naszych domów przez wymianę powietrza, chodzi o wentylację i wietrzenie. Praca grzejników elektrycznych w czasie wietrzenia pomieszczeń jest nieefektywna i pochłania niepotrzebne kilowaty energii, za które później musimy zapłacić, dlatego w tym czasie powinniśmy je wyłączać. Wietrzyć należy intensywnie otwierając jednocześnie okna we wszystkich pomieszczeniach, ale krótko, do 5-8 minut. 3 modele grzejników radiacyjnych Atlantic oraz 1 promiennik wyposażone są w funkcję wietrzenia, czyli automatyczny system wykrywania otwartych okien. Specjalny czujnik w urządzeniu wychwytuje nadmiar zimnego powietrza wokół grzejnika i przerywa jego pracę na określony czas.

 

Ile stopni Celsjusza powinny pokazywać termometry w naszym mieszkaniu?

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie podając jedną cyfrę, gdyż optymalna temperatura pozostaje subiektywną decyzją użytkownika i różni się w zależności od danego pomieszczenia. Dla jednej osoby komfortem będzie temperatura na poziomie 18-19 stopni C., a dla innej na poziomie 23-25. Przede wszystkim oczekujemy innych temperatur w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, z temperaturą do 25 stopni C., ok. 21 powinno być w salonie i pokoju dziecięcym. Nieco chłodniej, bo ok. 20 powinno być w kuchni, gdzie i tak jest ciepło ze względu na gotowanie. Natomiast w sypialni podczas snu między 17, a 19 stopni C.

Tak jak wspomniałem nie da się jednoznacznie określić optymalnej temperatury. Wiadomo jednak, że im wyższa temperatura będzie wymagana we wnętrzu danego pomieszczenia, tym więcej energii zużyjemy by ją osiągnąć i utrzymać na danym poziomie.

Atlantic grzejniki
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *