Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Jadalnia

Jadalnia – niezbędny element domowego ogniska

Jadalnia jest ważnym elementem każdego domu. Jednym z miejsc, w którym spędzamy czas na rozmowach i jedzeniu wśród rodziny oraz przyjaciół. Dobrą atmosferę przy stole budujemy sami. Jest o to łatwiej, gdy czujemy się wygodnie i komfortowo.

Stół kolekcja VOXDomowa jadalnia – miejsce spotkań

Jadalnia powinna emanować ciepłem i przyjazną atmosferą. Szczególnym czasem, kiedy poświęcamy jej najwięcej uwagi jest okres przedświąteczny. Trzeba bowiem zaplanować posadzenie gości i rytm podawania posiłku. Wszystko przecież musi być idealne. To doskonały czas na zmiany i na zastanowienie się jeżeli jeszcze jadalni nie mamy, gdzie ją urządzić.

Najlepiej, kiedy mamy duże mieszkanie, albo dom i jadalnia może być osobnym pomieszczeniem z dużymi oknami, na tyle sporym, by mógł w nim stanąć stół z krzesłami, ale też kredens. Musi być też na tyle dużo miejsca, by można było swobodnie podawać posiłek, kiedy goście już siądą. Dobrze gdy jest połączona z kuchnią, albo jest na tyle blisko, żeby przenoszone jedzenie nie stygło, a osoba gotująca nie czuła się pokrzywdzona nie uczestnicząc w rozmowach.

Takie rozwiązanie to komfortowa sytuacja, ale przecież mieszkania nie zawsze mają taką przestrzeń. Trzeba więc pomyśleć, gdzie byłoby najlepiej urządzić jadalnię. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie stołu w kuchni. Tam spokojnie nie tylko od święta, ale na co dzień może gromadzić się rodzina przy wspólnych posiłkach, nawet razem je przygotowując. Tylko tyle, że musimy mieć na tyle dużą kuchnię by zmieścił się tam dodatkowy komplet mebli.

Jadalnia wystrój Święta Bożego NarodzeniaGdzie urządzić jadalnię?

Często w domach salon łączony jest z kuchnią i właśnie pośrodku pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami jest idealne miejsce na postawienie stołu i posadzenie gości. Można ją nawet wyodrębnić inaczej ją oświetlając, czy oddzielając kolorystycznie. Oczywiście najważniejszy jest w jadalni dobór stołu. Trzeba się zastanowić, jaki – okrągły owalny, prostokątny czy kwadratowy będzie najbardziej funkcjonalny. Musi być też odpowiednio dobrany do stylistyki całego pomieszczenia. Wokoło niego powinna pozostać przestrzeń ok. 60 cm, żeby swobodnie móc się poruszać. Dla czterech osób musi mieć wymiary 90 na 130 cm. Najlepiej jednak kupić składany by w razie większej ilości gości móc go po prostu rozłożyć. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, którym dysponujemy. Zgodnie ze swoim własnym gustem wybieramy, czy będzie to solidny stół np. dębowy, czy może lżejszy sosnowy, albo szklany.

Do stołu dobieramy stylem krzesła. Każdy siedzący powinien mieć ok. 60 centymetrów miejsca, by móc nie obijać się o towarzysza siedzącego obok. Trzeba też sprawdzić wysokość krzesła, najbardziej optymalna to ok. 50 cm.

Jadalnia wystrójJadalnia to nie tylko stół i krzesła

W jadalni powinno się także znaleźć odpowiednie miejsce na przechowywanie zastawy, sztućców, czy serwet. Może to być kredens nowoczesny albo tradycyjny z pomocnikiem, albo komoda. Coraz modniejsze są także przeszklone serwantki. Nastrój jadalni stworzą dodatki, ale przede wszystkim musimy też zadbać o prawidłowe oświetlenie. Powinno być ciepłe, nie może rzucać cieni i powodować, że potrawy staną się szare i nieapetyczne. Lampa powinna wisieć ok. 60 cm nad stołem. Oczywiście także odpowiednio dobrana do wystroju wnętrza. Przy planowaniu jadalni trzeba także poświęcić nieco uwagi kolorystyce ścian, czy będą one malowane, czy tapetowane.

Nie trzeba wiele zachodu, by jeszcze przed najbardziej rodzinnymi świętami, jakimi są święta Bożego Narodzenia, jadalnia stała się miejscem, które przyciąga rodzinę i przyjaciół.

 

źródło: Galeria Wyposażenia Wnętrz Arkada

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *