Projektowanie Wnętrz na Facebook

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

Opublikowano: 16 stycznia, 2014 Autor:

Kuchnia, jako jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, musi być wygodna, ale także, co jeszcze ważniejsze, funkcjonalna. Jak ją urządzić? Podpowiadamy na podstawie poradnika Malwiny Sarnowskiej, projektantki Porta KMI Poland.

Kuchnia - projekt PortaNie zaśmiecaj swojej kuchni

Wszyscy marzymy o dużej i przestrzennej kuchni. W znacznej jednak większości nasze kuchnie są skromnych rozmiarów. Dlatego urządzając je, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Lepiej kupić sprzęt wielofunkcyjny niż zaśmiecać i tak ciasne miejsce niepotrzebnymi drobiazgami, których i tak używamy rzadko.

Sprzęty AGD najlepiej ustawić zgodnie z kolejnością obróbki produktów spożywczych. Kolejno w bliskiej odległości od siebie powinny znajdować się: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Takie ustawienie, rozdzielone blatem do obróbki warzyw i innych produktów spożywczych, z pewnością zaoszczędzi nam czas i ułatwi sprzątanie kuchni.

Kuchnia - projekt Porta Meble kuchenne o standardowych wymiarach

Urządzając kuchnię warto wykorzystać meble i urządzenia o standardowych wymiarach. Najlepszym wyborem jest rozmiar o szerokości 60 centymetrów. Dzięki temu dopasowanie do siebie poszczególnych elementów w kuchni będzie znacznie prostsze. Kupując sprzęty o standardowych wymiarach, będzie można łatwo i szybko wymienić je w razie potrzeby na nowe. Jeśli chodzi o szafki wiszące, z zasady powinny się znajdować około 60 centymetrów nad blatami.
Kuchnia - projekt PortaOświetlenie kuchni

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem w kuchni. Znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków, ale także buduje przyjazny nastrój, niezbędny podczas mniej oficjalnych spotkań rodzinnych.

W związku z rozłożeniem poszczególnych prac kuchennych na różne części kuchni, optymalne będzie zastosowanie oświetlenia punktowego. Obok lampy zamontowanej przy suficie, której zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, warto zainstalować je także nad blatem kuchennym oraz kuchenką. W przypadku tej ostatniej, warto pomyśleć o zakupie okapu z wbudowaną lampką. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w małej kuchni, gdzie miejsce na dodatkowe sprzęty jest ograniczone.

Niezwykle ważną rolę, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, odgrywa kolorystyka. W kuchni najlepiej sprawdzają się kolory jasne i ciepłe, które skutecznie powiększają optycznie wnętrze, ale też ułatwiają zachowanie czystości. Dobrze prezentować będą się również kolory intensywne, jak choćby zielony, czerwony czy pomarańczowy. Ważne by kuchnia była jasna i radosna. Nie bez znaczenia jest także właściwy dobór farb. Warto pomyśleć o farbach zmywalnych – w kuchni bardzo często dochodzi do zabrudzenia ścian, a takie rozwiązanie ułatwi nam zachowanie czystości.

Natura Impress - kuchnia drzwiDrzwi kuchenne

Z jednej strony, w przypadku małych pomieszczeń, drzwi do kuchni powinny skutecznie powiększyć zamkniętą przestrzeń kuchni, z drugiej stanowić skuteczną barierę dla kuchennych zapachów. Aby efekt był jak najlepszy, warto upewnić się, że drzwi kuchenne pasują do całego pomieszczenia. Do pomieszczeń ciasnych i niedoświetlonych pasują drzwi w jasnych barwach i z przeszkleniami. W przypadku kuchni w większych rozmiarach możemy wykorzystać drzwi pełne, najlepiej w kontrastowych kolorach.
Tags: , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz