Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

D.I.Y. - zrób to sam

Jak mądrze wybrać gotowy projekt domu?

Realizacja planów o wymarzonym domu może się okazać jedną, wielką pomyłką. Jeśli nie poświęcimy dostatecznie uwagi na etapie wyboru projektu, później możemy odczuwać tego konsekwencje przez lata. Zamiast realizacji marzeń wyjdzie katastrofa.

Przygotowania

Przed rozpoczęciem konkretnych działań, opracuj strategię. Wnioski spisuj, gromadź w jednym folderze wraz z przykładowymi zdjęciami rozwiązań, które chcesz powielić. Usystematyzuj notatki odpowiadając sobie na pytania co do wielkości domu, jego stylu, funkcji jaką ma pełnić. Czy przewidujesz ogród i zwierzęta? Jaki tryb życia prowadzisz i jak to się może mieć do układu pomieszczeń w domu oraz ich liczby? Analiza ułatwi dalsze poszukiwania i usprawni podjęcie decyzji.

Metraż

Określenie jaki metraż będzie odpowiedzią na potrzeby naszej rodziny, niekoniecznie musi być łatwe. Jeśli dopiero planujemy rodzinę, możemy postrzegać dom jak przyszłościową inwestycję. Duże metraże mogą budzić w nas przekonanie o słuszności kierunku. Z drugiej strony, małe domki nie zapewniają komfortu i intymności. Ciężej w nich oddzielić sferę prywatną od publicznej. Ciężej zorganizować pokoje dziecięce i gościnne tak by każdy żył w poczuciu, że ma swoje miejsce. Małe kompaktowe domy będą z kolei łatwiejsze do ogrzania i utrzymania. Gdy dzieci opuszczą dom, ilość pustej przestrzeni nie będzie przytłaczała.

W przypadku domów parterowych, ich rozmiar ma bezpośrednie przełożenie na wielkość ogrodu. Przepastny metraż, pomniejsza znacząco, miejsce do relaksu i wypoczynku. Jeśli działka jest sporych wymiarów, nie musimy się tym przejmować. Jeśli natomiast liczymy się z każdym metrem ogrodu, rozwiązaniem będzie projekt domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem. Oszczędzamy wówczas ogród nie rezygnując tym samy z wygody jaka idzie z dostatecznym metrażem domu. Rozbudowa domu w pionie nie da nam oszczędności na stropach czy schodach, ale zrównoważy wydatki przy pokrywaniu dachu.




projekt domu z poddaszem użytkowym

Przykładowy dom z poddaszem użytkowym https://www.dominanta.pl/projekty-domow/poddasze-uzytkowe

Układ pomieszczeń

Układ pomieszczeń to element decydujący o poziomie komfortu i wypoczynku jaki zapewni nam dom. Będzie tu trzeba zastosować indywidualne podejście do tematu. Kwesta zależy od wydzielenia dwóch stref domu. Prywatnej w której się regenerujemy i do której nie dopuszczamy ludzi z zewnątrz, oraz publicznej – nieskrępowanej, w której goście mogą czuć się swobodnie bez naruszania naszego poczucia bezpieczeństwa. Takie wydzielenie ze względu na przeznaczenie pomieszczeń bardzo naturalnie wychodzi przy projektach domów piętrowych i z użytkowym poddaszem. Poziomy stanowią strefy a schody są jedynie łącznikiem między nimi.

Nie pozostawiamy również przypadkowi decyzji o wielkości poszczególnych pomieszczeń. W zależności od preferencji mogą to być spore, łączone przestrzenie o wielofunkcyjnym charakterze, lub też wyraźnie zaznaczone granice mniejszych pomieszczeń wraz z ich przeznaczeniem. Nie znaczące szczegóły mogą się okazać ważnymi etapami budowy. Poświęcenie czasu na analizę zazwyczaj się opłaca i suma summarum pozwala oszczędzić i czas i środki.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *