Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Pokój dzienny Porady

Jak optycznie poszerzyć wąski i długi pokój?

Wąskie i długie wnętrza na ogół wydają się trudne do zaaranżowania. Jak je urządzić, by nie wyglądało jak korytarz? Otóż istnieje wiele sztuczek, dzięki którym tak możemy manipulować proporcjami, by optycznie poszerzyć przestrzeń tam, gdzie jest to potrzebne.

 

Proporcje pomieszczenia możemy zmieniać malując ściany na odpowiednie kolory i desenie. Należy pamiętać, że ciemne ściany „zbliżają się” do siebie, tak samo jak ściana w pionowe paski „przybliża do siebie” ściany sąsiadujące. Jak to wygląda w praktyce? Najlepiej krótkie ściany pomalować ciemniejszą farbą albo w poziome paski (możemy użyć też pasiastej tapety). Analogicznie – dłuższe ściany malujemy na jasno bądź w pionowe paski. Możemy na ciemniejszy kolor pomalować krótsze ściany i sufit, jednak to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w wysokich wnętrzach.

wąski pokój

długi pokój

pasy na ścianie

ściany w pionowe pasy

Wąski pokój „rozciągniemy” też za pomocą podłogi. Niech ma pasiasty deseń. Poziome pasy powinny łączyć ze sobą dłuższe ściany. W taki sam sposób można kłaść panele lub deskę podłogową. Dobrym i prostym pomysłem będzie dywan w poprzeczne prążki.

 

podłoga w pasy

podłużne wnętrze

 

Istotny jest także układ mebli. Pamiętajmy by podłużnych mebli, takich jak szafa czy łóżko nie ustawiać pod dłuższymi ścianami. Tam niech lepiej staną te niewielkie – komoda, wąski regał z książkami, biurko lub stolik. W ten sposób unikniemy efektu tunelu w pokoju. Proporcje wnętrza zmienimy, oszukując nieco przestrzeń poprzez zawieszenie dużego lustra na jednej z dłuższych ścian.  Świetnie sprawdzi się w tym miejscu również  obraz ( lub fototapeta) z efektem głębi. Zwróćmy uwagę na układ okien – jeżeli znajdują si e na dłuższej ścianie – dobre będą żaluzje pionowe, jeśli na krótszej – poziome. Odpowiednie zastosowanie deseni pionowych i poziomych oraz optycznych złudzeń, powinno nadać odpowiednich proporcji wąskiemu pomieszczeniu.

 

fototapeta z efektem głębi
2 KOMENTARZE

  1. witam
    moj pokój ma dł 5,10 szer 2,25 zmieścić muszę i szafę (szer ok90-100cm) oraz łóżko dł ok 200cm szafa stoi na krótszej ścianie, łóżko jest na dłuższej; przy innej kombinacji wychodzi chaos i jest kicha 🙁
    czy mógłby mi ktoś pomóc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *