Projektowanie Wnętrz na Facebook

Jak pielęgnować storczyki?

Opublikowano: 6 lutego, 2012 Autor:

Te piękne, delikatne kwiaty będą ozdobą naszego mieszkania. Oto wskazówki jak dbać o orchidee.

To proste, wystarczy pamiętać jedynie o pewnych wskazówkach, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Jest wiele gatunków, storczykówi, do tych najpopularniejszych należy phalaenopsis, oncidium, cymbidium, cambria i dendrobium. Zasady pielęgnacji tych gatunków są bardzo podobne.

Jaka doniczka do storczyka?

Doniczka, w której hodujemy orchideę powinna być przewiewna i mieć dużo otworów na spodzie. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu się wody, co może prowadzić do rozwoju grzybów i choroby rośliny. Należy jednak pamiętać, że phalaenopsis hodujemy w przezroczystej doniczce, pozostałe gatunki nie wymagają jej. Doniczkę ze storczykiem  innym niż phalaenopsis możemy włożyć do bardziej dekoracyjnej osłonki, nigdy jednak nie należy hodować orchidei w samej doniczce bez dziurek na spodzie. Ta w której ją kupiliśmy powinna starczyć jeszcze na ok. rok, ponieważ storczyki nie lubią przesadzania.

Podlewanie, pięlęgnacja i kwitnienie orchidei

Storczyki lubią wilgoć, należy je podlewać wodą z filtra, wodą destylowaną lub po prostu odstaną wodą z kranu. Należy pamiętać, żeby storczyka podlewać rzadko (ok. raz w tygodniu), ale dość obficie. Doniczkę z kwiatkiem możemy włożyć do miski z wodą na 15 minut, aby ziemia wchłonęła wilgoć lub po prostu dość mocno podlać od góry, odsączyć i postawić na podstawce. Kwiaty Źle znoszą też częste przestawianie i dotykanie. Należy pamiętać o systematycznym odkurzaniu liści. Nigdy nie wolno obcinać korzeni powietrznych. To bardzo ważne. Jak stymulować storczyki do kwitnienia? W tym celu powinniśmy przez okres ok. jednego miesiąca zwiększać różnicę temperatur dziennych i nocnych w otoczeniu rośliny. Najlepiej, gdy różnica temperatur wynosi 6-10 stopni. Najprościej będzie kiedy ustawimy storczyka na parapecie i nocą otworzymy okno, a  w dzień zamkniemy. Storczyki wymagają średnio nasłonecznionej ekspozycji, latem i wiosną możemy wystawić je do ogrodu, należy jednak pamiętać, by nie zostawiać ich na pełnym słońcu, w cieniu wytrzymują temperaturę do 25 stopni.

storczyk

pic. portalflorystyczny.pl

storczyk phalaenopsis

Storczyki z gatunku phalaenopsis wymagają hodowli w przezroczystej doniczce.

pic.from ikea.pl

storczyk oncidium

Oncidium

pic. from swiatkwiatow.pl

storczyk cymbidium

Odmiana cymbidium

pic. from globtroter.pl

 
Tags: , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz