Projektowanie Wnętrz na Facebook

Jak powiększyć optycznie wnętrze?

Opublikowano: 4 grudnia, 2008 Autor:

Projektanci i architekci wnętrz często korzystają z trików i sztuczek umożliwiających optycznie powiększyć wnętrze. Gra kolorów, lustrzane odbicia czy wielkoformatowe fototapety to główne sposoby optycznego powiększenia wnętrz.

–>

Gra kolorów.

Kolory to najprostszy sposób oddziaływania na zmysł postrzegania obrazu.
Stosując ciemniejsze i jaśniejsze odcienie jednej grupy kolorów lub różne kolory możemy uzyskać różne efekty przedstawione na rysunkach poniżej.

Rysunek 1. przedstawia użycie ciemniejszego koloru na dwóch przeciwległych ścianach wnętrza. Uzyskany efekt to wrażenie głębi oraz optycznego zwężenia pomieszczenia.
Takie użycie kolorów zalecane jest we wnętrzach dużych i szerokich.
Kolorystyka taka stosowana jest również często w pubach stwarzając wrażenie przytulności i nietypowej tajemniczej atmosfery.

Rysunek 2. przedstawia użycie ciemniejszego koloru na suficie przez co optycznie obniżamy wysokość pomieszczenia.
Kolory ciemne na suficie można zastosować w starych wnętrzach o ponad standardowej wysokości.

Rysunek 3. przedstawia ciemniejszą podłogę, jasny sufit oraz jaśniejsze ściany boczne w stosunku do podłogi.
Efekt uzyskany to głębia w kierunku jasnej ściany oraz optyczne podwyższenie sufitu. Zastosowanie ma sens głównie w niskich pomieszczeniach, w których chcemy ?podnieść? optycznie sufit.




Lustra.

Jednym z najbardziej znanych sposobów bardzo chętnie stosowanych przez angielskich projektantów wnętrz jest zastosowanie luster. Lustra wieszane są nad kominkami, w wąskich przedpokojach oraz jadalniach, aby powiększyć optycznie malutkie wnętrza typowe dla angielskiej architektury.
Odpowiednio umieszczając lustro w naszej przestrzeni możemy optycznie powiększyć wnętrze, ozdobić ścianę oraz uzyskać ciekawy obraz w odbiciu wykreowany przez nas poprzez odpowiednie zawieszenie lustra.
Lustrami możemy ozdobić drzwi szaf oraz niektóre elementy mebli. Pamiętajmy jednak aby nie przedobrzyć i nie zaaranżować komnaty luster w naszym wnętrzu.

Fototapety.

W ostatnim czasie można zauważyć powrót znienawidzonych w latach 80tych fototapety, których szerokie zastosowanie może również wpłynąć na optyczne powiększenie wnętrza.
Fototapety z perspektywą można naklejać na drzwi małych pomieszczeń zarówno od środka jak i od zewnątrz. Oklejone fototapetą drzwi w małym wąskim pomieszczeniu sprawią wrażenie głębi i przedłużenia wnętrza o część widoczną na fototapecie np. schodki prowadzące do góry mogą wydawać się bardzo realistyczne.
Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy dzięki tapetom widokowym.
Zastosowanie takiego widoku na jednej ścianie sprawi optyczne powiększenie wnętrza o obraz znajdujący się na fototapecie. Doda głębi oraz nada przyjemny klimat wnętrzu.
Najbardziej zalecanymi motywami fototapet są architektura oraz pejzaże z perspektywą.

Artykuł przygotowany przez:
aranżacja-wnetrz.com.pl





Tags: , , , , , , , , , , ,

2 komentarze

  1. Karolina pisze:

    Wątpię, aby fototapety były znienawidzone w latach ’80 – wtedy właśnie były popularne. Moi rodzice mieli taką super-minimalistyczną białą sypialnię z meblami zrobionymi przez mojego Tatę i wielką wiklinową lampą-kulą przerobioną z pufy, a na jednej ścianie właśnie fototapetę – jesienny brzozowy las. Był to fajny ciepły akcent w tym dość surowym pokoju i optyczne przedłużenie sypialni, a ja uwielbiałam przyglądać się każdemu drzewu z osobna i wyobrażać sobie, że spaceruję między nimi.

  2. […] wyborem a zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach i ciemnych niedoświetlonych. Jasne kolory mogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawiają wrażenie ładu i porządku. Takie wnętrza wyglądają na nieprzeładowane, czyste i […]

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz