Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Porady

Jak rozpoznać chińskie drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są dostępne w sklepach już od kilkuset złotych. Niestety bardzo często za taką kwotę trafimy na chiński produkt bardzo marnej jakości, który nie posłuży nam zbyt długo. Jak rozpoznać chińskie drzwi?

Chińskie drzwi – pejoratywne określenie

drzwiPowiedzeniem „chińskie drzwi” czy ogólnie rzecz ujmując „chiński produkt” utarło się w języku polskim określać wyroby bardzo niskiej jakości i trwałości. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, gdyż produkt nie musi być produkowany w Chinach, aby był słabej jakości. Chińczycy potrafią także produkować towary wysokiej klasy, ale…Europejczycy zainteresowani są raczej tym, co najtańsze.

Z tego względu na naszym kontynencie nie ma zbyt wielu towarów takich jak drzwi czy okna wysokiej jakości, produkowanych w Chinach. Rynek zdobywają za to wyroby bardzo tanie, często w ogóle nie posiadające certyfikatów.

Drzwi do tysiąca złotych – można znaleźć dobry produkt!

Jeśli chcemy uniknąć kolejnej wymiany drzwi wejściowych po upływie roku powinniśmy wystrzegać się promocji w marketach budowlanych. Kompletne drzwi za 499 zł to żadna okazja, skoro za tę cenę nie otrzymamy produktu spełniającego normy. Cena dostosowania chińskich drzwi do norm niezbędnych do otrzymania certyfikatów to co najmniej 200-300 zł. Łatwo więc wyliczyć, że jest to całkowicie niemożliwe, by drzwi za niespełna 500 zł jakikolwiek certyfikat posiadały.

Cena to rzecz jasna nie jedyny punkt odniesienia. To banalne powiedzieć, że za dobrą jakość trzeba zapłacić. Owszem, ale już w cenie ok. 1000 zł możemy znaleźć zarówno dość dobrej jakości drzwi (np. polskich firm), jak i nieco lepszą, ale wciąż marną chińską podróbkę.

Proste sposoby na odróżnienie chińskich drzwi od innych

klamka drzwi chińskiePrzedstawione poniżej pomysły opierają się wyłącznie na obserwacjach. Nie są to w pełni obiektywne informacje, ale są ważną poszlaką w próbie wytropienia chińskiego produktu:

– dziwny plastikowy minizamek pod klamką – nie do końca wiadomo, co chińczycy chcieli osiągnąć poprzez instalację tak tandetnego mechanizmu. Rozsądniej byłoby całkowicie zrezygnować z plastikowego gadżetu, który psuje się już po pierwszych użyciach. Oszczędność materiału nie popłaciła – pokrętełka nie znajdziemy raczej w drzwiach innych niż te pochodzące z Chin.

– ukryte zawiasy – co zrobić, gdy zawiasy drzwiowe są koszmarnie niskiej jakości? Najlepiej obudować je metalem, przypominającym aluminium tak, by żaden klient nie musiał patrzyć na uginającą się przy każdym poruszeniu skrzydłem blachę. To proste – nie kupujmy drzwi, których zawiasy nie są widoczne – to nie kwestia estetyki, a jakości!

– małe wgniecenia, pęcherzyki powietrza – dokładne przyjrzenie się i zbadanie poprzez dotyk powierzchni drzwi, również może dać nam pełną informację na temat ich pochodzenia. Takie objawy w przypadku nieużywanego produktu są niedopuszczalne.

 

widoczne zawiasy drzwioweDlaczego trudno rozpoznać chińskie drzwi?

Czytając ten tekst, ktoś mógłby zapytać: po co to wszystko? Czy jeśli nie chcemy kupić chińskich drzwi, nie wystarczy że spytamy sprzedawcę o ich pochodzenie lub markę? Niekoniecznie!

Istnieje wiele firm, które rejestrują działalność na terenie danego kraju, np. w Polsce, importują chińskie drzwi i sprzedają je pod własnym logo i etykietą. Swego czasu prawdziwego majstersztyku w branży budowlanej dokonała pewna polska firma, która zarejestrowała swoją działalność w Niemczech, przyjęła niemiecko-brzmiącą nazwę, by sprzedawać w Polsce chińskie drzwi, imitujące jakościowy, w mniemaniu Polaków, produkt z Niemiec.

Musimy być czujni, gdyż żyjemy w kraju, w którym … – jak głoszą słowa znanej piosenki zespołu Strachy na lachy. Jeśli chcemy zaoszczędzić na jakimkolwiek materiale niezbędnym do wykończenia domu czy mieszkania, najpierw powinniśmy poświęcić swój czas, aby dokładnie zbadać produkt, który chcemy kupić.
1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *