Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Porady

Jak skutecznie wyczyścić podłogę?

Po Świętach i Sylwestrze podłoga naszego domu może wymagać szczególnego nakładu pracy. Podczas imprez dla rodziny czy znajomych wszystko może się zdarzyć. Rozlane wino, tłuste ślady po oleju, ślady butów (szczególnie tych z gumową podeszwą), potrafią lekko zaniepokoić pana lub panią domu. Nie wolno dopuścić do tego, by plamy pozostały na podłodze na długie lata!

Kopp - podłogiTuż po świętach, wyczyść podłogę

Niestety, nie jesteśmy w stanie zapanować nad tabunem gości i ich dziećmi przewijającymi się przez nasz dom w czasie spotkań rodzinnych. Pierwszą rzeczą, którą analizujemy jest rodzaj wykończenia podłogi: lakierowana, olejowana, czy woskowana? Druga rzecz to sposób, w jaki chcemy usunąć plamę: domowymi metodami, czy profesjonalnymi środkami chemicznymi? Trzecie pytanie, na które odpowiadamy: co dalej, aby utrzymać efekt?

Jak wyczyścić parkiet lakierowany?

Katarzyna Wątor, ekspert firmy Kopp, radzi:

– „Parkiety lakierowane należy czyścić środkami o neutralnym PH, przeznaczonymi do podłóg wrażliwych. Podstawową czynnością, od której powinniśmy zacząć pielęgnację podłogi lakierowanej jest dokładne odkurzenie lub pozamiatanie wszelkich stałych zanieczyszczeń czy piasku. Dopiero później możemy umyć podłogę łagodnym detergentem. Nałożona nań dodatkowo powłoka polimerowa stworzy trwałą warstwę ochronną naszego lakieru. Sprawdzi się w tym przypadku preparat Kopp 30.”

Kopp - podłogi konserwacjaParkiet olejowany – czyszczenie

Mydło wysusza skórę, ale sprawdza się w przypadku podłogi. Mydło do gruntownego czyszczenia, przeznaczone jest specjalnie do podłóg pokrytych olejem naturalnym. Dzięki właściwościom zmiękczającym wodę znakomicie usuwa brud z powierzchni podłóg olejowanych, utrudniając przyczepność zarówno kurzowi, jak i drobinkom materiałowym. Pamiętajmy, że każdy środek powinien być nakładany w niewielkich ilościach. Niedopuszczalne jest doprowadzanie do powstawania kałuż.

Podłogi woskowane

Miejsce, w którym była plama można wypolerować maszynowo lub miękką szmatką. Satynowomatowa, wodoodporna warstwa zabezpieczy parkiet przez cały rok i nie będziemy musieli martwić się, że świąteczna zabawa zagrozi naszej posadzce i pozbawi ją naturalnego piękna. Skorzystać można także ze środków chemicznych. Np. „Wachspflege” – środek do czyszczenia i renowacji potrafi usunąć trudne plamy. Potrafi również zakonserwować woskowaną podłogę, uzupełniając ubytki w warstwie wosku i przywracając połysk. Wystarczy, że naniesiemy go miękką szmatką lub płaskim mopem cztery razy w roku. Najlepiej zrobić to na noc, kiedy wiemy już, że nikt po naszej odświeżonej podłodze nie będzie chodził.

Kopp - preparat do podłógKonserwacja podłóg – metody tradycyjne czy chemia?

Co wybrać? Benzynę ekstrakcyjną czy profesjonalne produkty do pielęgnacji? Obie metody znajdują zapewne swoich zwolenników. O ile domowe środki wyczyszczą plamy, które powstały przed chwilą i nie zdążyły wniknąć w strukturę podłogi, o tyle specjalistyczne preparaty do podłóg drewnianych pomogą usunąć zabrudzenia zaschnięte i trwałe. Zabezpieczą także podłogę przed kolejnymi zabrudzeniami. Nie odsuwajmy zupełnie od prac pielęgnacyjnych domowego „pogotowia ratunkowego”. Szminkę usuniemy alkoholem, krew – zimną wodą, czekolada, tłuszcz, pasta do butów zejdzie pod wpływem spirytusu salicylowego, a plamy po herbacie, kawie, winie, czy mleku wyczyścimy zwykłym szarym mydłem. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć każdą podłogę przed barszczem czerwonym z uszkami. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie preparaty i uważnie przeczytać instrukcję. Szeroka gama olejów, lakierów, woskowych past lub mydeł daje duże możliwości.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *