Okap kuchenny to jedno z podstawowych akcesoriów, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków. Istnieją różne typy okapów kuchennych – podpowiadamy, który wybrać w zależności od sytuacji.
Czy okap kuchenny jest potrzebny? Funkcje okapu kuchennego.
Okap kuchenny jest odpowiedzialny za pochłanianie nadmiaru pary wodnej oraz zapachów, powstających podczas przygotowywania potraw. Sprawny okap zapewnia również czystość, gdyż zbierając tłuste zanieczyszczenia, uniemożliwia im osadzanie się na meblach czy ścianach. Choć w przypadku zakupu okapu kuchennego, priorytetem jest jego funkcjonalność, może on być także prawdziwą ozdobą kuchni i podkreślać design wnętrza.
Rodzaje okapów kuchennych
Urządzając kuchnię możemy dziś wybierać spośród kilku typów okapów kuchennych. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest dziś okap podszafkowy, który sprawdza się w małych kuchniach, gdzie utrudnione jest zastosowanie komina, podłączanego do wentylacji. Okapy podszafkowe zawierają wkład w postaci pochłaniacza, wyposażonego w filtry. Dzięki temu można umieścić je w dowolnym miejscu kuchni. Zarówno wkład okapowy, jak i znajdujące się w nim filtry, należy regularnie konserwować. Zabrudzone filtry warto regularnie wymieniać lub czyścić. Jak wskazuje nam nazwa, nad tego typu okapem możemy umieścić szafkę, zyskując dodatkową przestrzeń na składowane przedmioty.
Rozwinięciem koncepcji okapu podszafkowego jest okap teleskopowy. Jest to bardzo podobne rozwiązanie, jednak oferujące większą powierzchnię pochłaniania. Okap uruchamia się wyciągając z niego „szufladę” wyposażoną we wkład filtrujący. Dzięki temu możliwe jest niemal dwukrotne zwiększenie wydajności urządzenia.
Kolejnym popularnym rodzajem okapu jest okap kominowy. To znacznie bardziej wydajne rozwiązanie niż okap podszafkowy, podłączane do układu wentylacji pomieszczenia. Odprowadza on powietrze wraz z zanieczyszczeniami poza kuchnię, przez co nie wymaga stosowania zaawansowanych filtrów i ich częstej konserwacji. Minusem jest konieczność umieszczenia go w miejscu z dostępem do szybu wentylacji oraz rura wylotowa, która zajmuje miejsce i bywa postrzegana jako mało estetyczna. Nad okapem kominowym, ze względu na obecność rury, trudno jest umieścić szafkę.
Okap wyspowy to jeden z najnowszych i najciekawszych typów okapów. Jest on montowany na suficie, bezpośrednio nad wyspą kuchenną, która jest obecnie modnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Okap wyspowy może być odmianą okapu kominowego, czyli posiadać rurę prowadzącą do szybu wentylacyjnego (bardzo często rurę ukrywa się nad podwieszanym sufitem) lub posiadać wkład, wyposażony w filtry. Okapy wyspowe zazwyczaj dysponują dużą powierzchnią pochłaniania, co przekłada się na ich wysoką wydajność.
Podobnym do okapu wyspowego rozwiązaniem jest okap sufitowy. Jest on ukryty w suficie podwieszanym, dzięki czemu nie rzuca się w oczy. Jest prosty w eksploatacji, czyszczeniu i konserwacji. Ze względu na miejsce montażu, okap sufitowy uruchamiany jest zwykle za pomocą pilota.
Który okap kuchenny wybrać?
W przypadku okapów kuchennych, wybór właściwego rozwiązania jest ściśle związany z warunkami przestrzennymi w pomieszczeniu. Najlepiej typ okapu zaplanować już na etapie budowy domu czy projektowania mieszkania, jednocześnie z projektem układu wentylacyjnego pomieszczeń. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem są oczywiście okapy z wkładami filtracyjnymi. Ze względu na szeroką ofertę rynkową, znalezienie okapu pasującego do mebli czy innych elementów aranżacji wnętrza nie powinno dziś sprawiać problemów.