Projektowanie Wnętrz na Facebook

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Opublikowano: 4 marzec, 2021 Autor:


Drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie, kiedy zależy nam na oszczędności miejsca w domu. Podpowiadamy, jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy, by w pełni cieszyć się ich funkcjonalnością.

sypialnia-komandor9

Drzwi przesuwne do szafy – jak zmierzyć?

Montaż drzwi przesuwnych zamiast tradycyjnych skrzydłowych drzwi otwieranych daje duże możliwości, zarówno pod względem praktyczności, jak i aranżacji. W wielu przypadkach, dzięki drzwiom przesuwnym można zbudować szafę o wiele większych rozmiarach, zlokalizowaną w miejscu, które byłoby niedostępne w przypadku zastosowania tradycyjnie otwieranych drzwi. Oszczędność przestrzeni i praktyczność to główne zalety drzwi przesuwnych, jednak nie warto zapominać także o dużych możliwościach stylistycznych, które otwiera ich zastosowanie. Duże, płaskie przestrzenie drzwi przesuwnych oferują ogromne możliwości aranżacyjne. Kiedy tworzymy szafę na wymiar, ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia. Bogatą paletę dostępnych rozwiązań w zakresie drzwi przesuwnych można znaleźć tutaj: https://www.komandor.pl/meble/drzwi-przesuwne

Drzwi przesuwne do szafy muszą zostać odpowiednio wymierzone, aby dobrze spełniały swoją funkcję, nie otwierały się samoczynnie i nie blokowały dostępu do jakiejkolwiek przestrzeni wewnątrz mebla. Pamiętajmy, że pomiaru  tego typu drzwi dokonujemy inaczej niż w przypadku tradycyjnych drzwi skrzydłowych. W kolejnych akapicie doradzamy, jak zabrać się za to zadanie krok po kroku.

W jaki sposób wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Kiedy wiemy już, w jakim miejscu chcemy zamontować szafę z drzwiami przesuwnymi, musimy zadbać o kilka kwestii. Na początek sprawdźmy podłogę, na której stanie szafa, wymierzmy poziomicą, czy podłoga jest płaska czy też występuje na niej obserwowalny spadek. W przypadku szaf tworzonych na wymiar, ewentualne niedostatki podłoża można zgubić w czasie montażu: poziomie płaszczyzny są równane poprzez odpowiednio dostrugane przez montażystów cokoły do których są montowane tory. W skrajnych przypadkach konieczne może jednak okazać się wyrównanie podłoża przed montażem szafy, aby nierówność nie rzucała się w oczy po zamontowaniu i wypoziomowaniu mebla. Szafa z drzwiami przesuwnymi musi mieć zapewniony odpowiedni poziom płaszczyzn, inaczej drzwi mogą się samoczynnie otwierać.

Kiedy znamy już wymiary zewnętrzne naszej szafy, musimy uniknąć jednego z podstawowych, popełnianych błędów. Drzwi przesuwne muszą być odpowiednio mniejsze niż ich obramowanie. Jeżeli np. nasza szafa ma wymiary 2,5 na 2 metry, drzwi przesuwne do niej muszą mieć wymiar odpowiednio mniejszy. Wszystko za sprawą dodatkowego osprzętu, który należy zamontować, aby drzwi przesuwne działały odpowiednio. Mowa tu o takich elementach jak tory, profile, dolny wózek, prowadnik górny, paski buforowe i uszczelniające, a także (w przypadku wyboru takiej opcji) domykacze. Drzwi przesuwne jeżdżą po torach, a za ich prawidłową pracę odpowiadają wózki i prowadniki. Pewnym wyjątkiem są nowoczesne rozwiązania takie jak drzwi przesuwne podwieszane, np. do sufitu pomieszczenia, ale to temat na osobny artykuł.

Każdy z elementów osprzętu zajmuje miejsce, które musimy przeliczyć, mierząc drzwi przesuwne do szafy. Przykładowo obecność torów, przekłada się na ograniczenie głębokości szafy. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na konieczność montażu torów, głębokość zmniejszy się o kilka centymetrów. Skąd wiedzieć, ile przestrzeni zajmą elementy osprzętu drzwi przesuwnych? Najlepiej pozyskać tę informację bezpośrednio od producenta drzwi, które wybierzemy. W wielu przypadkach, po podaniu wymiarów zewnętrznych szafy, doradca firmy obliczy odpowiedni wymiar drzwi za nas, dając gwarancję, że wraz z wybranym osprzętem będą one optymalnie dopasowane do mebla.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas pomiaru drzwi przesuwnych do szafy? Musimy zaplanować liczbę drzwi przesuwnych w szafie i zadbać o ich symetrię – tak, by uniknąć zablokowania pewnych przestrzeni wewnątrz mebla. Musimy zaplanować także wysokość szafy. W zależności od preferencji użytkownika może ona stać na nóżkach lub być opuszczona do samej ziemi. W tym drugim przypadku bardzo istotną rolę pełni posiadanie odpowiednio wypoziomowanej podłogi (niewielkie nierówności zgubimy dzięki regulacji wózka dolnego). Chcąc postawić szafę na nóżkach, musimy pamiętać o tym, by wysokość od podłogi odliczyć od wysokości drzwi przesuwnych.

Pomocą w wykonywaniu pomiarów szaf z drzwiami przesuwnymi, a także tradycyjnymi rozwiązaniami, służą projektanci firmy Komandor. Po szczegóły zapraszamy na stronę: https://www.komandor.pl/

Tags: , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2021 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz