Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Inspiracje Architektura Stylowe wnętrza

Jak zaaranżować wykusz?

Odpowiednio zaaranżowany wykusz nadaje wnętrzu charakteru i wielowymiarowości. To miejsce choć na pozór mało ustawne, za sprawą dużych okien, jednocześnie jest bardzo dobrze doświetlone. Warto więc wykorzystać jego potencjał. 

wykusz

Wykusz jest formą architektoniczną zapożyczoną z budownictwa wschodniego. Element ten wystaje z powierzchni elewacji, tworząc formę w przypominającą zabudowany balkon, jednak od wewnątrz przestrzeń ta nie jest ograniczona drzwiami i stanowi cześć pomieszczenia. Wykusz najczęściej ma kształt półokrągły a jego ściany tworzą duże okna, niekiedy nawet sięgające podłogi. Wykusz bywa problematyczny w aranżacji, jednak istnieje kilka sprawdzonych trików, by w sposób praktyczny i efektowny wykorzystać tą przestrzeń. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania aranżacyjne, które zainspirują do stylowych zmian we wnętrzu.

Kącik do czytania + schowek

Dzięki oknom okalającym wykusz z każdej strony, mamy dużo światła, które idealnie sprawdzi się podczas czytania.  Wykusz możemy zabudować, tworząc coś w rodzaju ławki czy leżanki, pod którą można umieścić szuflady. Miło zaszyć się w tak przytulnym kąciku wśród poduszek, obserwując od czasu do czasu świat zza okna. Prostym i równie dobrym pomysłem będzie wstawienie w zatokę sofy lub fotela.

aranżacja wykusza

kącik do czytania

Strefa wypoczynkowa

Jeżeli nasz wykusz jest naprawdę sporych rozmiarów, będzie świetnym miejscem na usytuowanie w nim zestawu wypoczynkowego wraz ze stoliczkiem kawowym. Poczujemy się tam jak na werandzie.

zestaw wypoczynkowy

Łazienka z wykuszem
Jeżeli wykusz znajduje się w łazience, która jest całkiem spora, można ją zaaranżować na salonik kąpielowy stawiając w wykuszu wolnostojącą wannę. Taka kąpiel wśród zieleni będzie bardzo relaksująca. W oknach można zainstalować rolety rzymskie, jeśli nie wychodzą na ogród, tylko znajdują się bliżej ulicy.

salonik kąpielowy

Domowe biuro

Jeśli chcemy urządzić domowe biuro w pokoju z wykuszem możemy zamówić na jego wymiar blat, który posłuży za biurko. Można też wstawić tam osobne biurko, takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ przestrzeń pracy w tym miejscu za dnia jest bardzo dobrze oświetlona.

domowe biuro

biurko w wykuszu

Jadalnia

Wykusz jest idealnym miejscem na zaaranżowanie tam jadalni. Zwłaszcza jeśli znajduje się w dużej kuchni, w sposób naturalny wydziela strefę spożywania posiłków. Wystarczy wstawić tam stół z krzesłami a w zatoce zamontować ławkę na wymiar.

jadalnia

jadalnia z wykuszem

zdjęcia: pinterest.com
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *