Łazienka jest pomieszczeniem, które łączy funkcję użytkową z relaksacyjną. Jednak fakt, że dysponujemy małą przestrzenią nie oznacza, że musimy zrezygnować ze stylu. Przedstawiamy kilka niezawodnych trików jak zaaranżować małą łazienkę.
Niewielka łazienka to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie. Podczas gdy pokaźnych rozmiarów salon kąpielowy to pole do popisu dla dekoratorów, tak mała przestrzeń wymaga kompromisów, nieszablonowych pomysłów i trochę sprytu. Projektowanie wnętrz o niewielkich rozmiarach bywa problematyczne, jednak dzięki przemyślanym rozwiązaniom, stworzymy piękną i funkcjonalną przestrzeń uszytą na miarę.
1. Zaprojektuj łazienkę tak, aby łatwo było utrzymać czystość
To podstawowa rada, jednak bardzo często pomijana na etapie projektowania pomieszczeń. Łazienka to miejsce, w którym należy szczególnie dbać o higienę, obecność wody i wilgoci sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i osadzaniu się kamienia. Częste mycie podłogi to oczywistość, dlatego najlepiej by przebiegało sprawnie i bez przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem będzie podwieszany sedes i szafka pod umywalkę.
Wykorzystaj potencjał ścian, dzięki temu zabiegowi łatwo posprzątasz podłogę
2. Pralka wędruje do kuchni
W przypadku naprawdę małych pomieszczeń (zdarzają się łazienki o wymiarze nawet 3 m2!) lepiej gdy domową pralnię urządzimy np. w kuchni. Pralka niepotrzebnie zagraci i tak małą przestrzeń a rozwieszone na sznurkach pranie jeszcze bardziej ją przytłoczy.
3. Mniej znaczy więcej
Złota zasada, która sprawdza się niemal wszędzie, jednak w przypadku małej łazienki minimalizm jest zawsze trafnym wyborem. Schowaj kosmetyki do szuflad lub wiklinowych koszy, ich pstrokate opakowania nie wyglądają stylowo i sprawiają wrażenie chaosu. Zostaw na wierzchu to co piękne, a zarazem użyteczne.
Dobra organizacja kosmetyków popłaci. Designerskie pudełka pomagają uporządkować rzeczy i są ozdobą same w sobie.
4. Powiększ optycznie przestrzeń
Postaw na jasne kolory: biel lub pastele. Zadbaj o dobre oświetlenie, najlepiej niech będzie przynajmniej dwupunktowe. Idealnie sprawdzi się duże lustro, które da złudzenie głębi. Unikaj dużych wzorów na płytkach, ciemnych kolorów na większych powierzchniach oraz bałaganu.
Biel, duże lustro i proste formy. Całość ożywiają motywy botaniczne.
5. Stylowe detale
Prosta, minimalistyczna baza zasługuje na stylowe dodatki, dzięki którym łazienka nabierze klasy. Najlepiej pełnią one użytkową rolę. Designerska bateria łazienkowa, lustro w oryginalnej ramie, naturalna gąbka, marsylskie mydła – to tylko niektóre z przykładów, wśród własnych akcesoriów łazienkowych na pewno znajdziesz te, które warto wyeksponować.
Piękna, stylowa bateria umywalkowa, marmurowy blat, bukiet kwiatów postawiony na umywalce oraz naturalne mydło – niezwykle eleganckie dodatki.