Zapewne wielu myśli, że biel na ścianach to już przeżytek. Pokrywamy ściany wnętrz różnymi kolorami, decydujemy się na coraz odważniejsze zestawienia kolorystyczne. Jeśli robimy to z odpowiednim wyczuciem, efekt może być naprawdę fantastyczny i na pewno nie nudny. Bywa, że nie doceniamy szlachetności białego koloru. Tymczasem trend na białe wnętrza, łącznie ze ścianami, powrócił i to ze zdwojoną siłą. Wykreowanie ciekawego wnętrza bazującego na jasnych kolorach, właściwie w większości bieli, jest nie lada wyzwaniem. Minęły czasy, gdy białe ściany były tłem dla każdej, dowolnej stylistyki, mniej lub bardziej udanej aranżacji. Teraz biel potrzebuje odpowiedniej oprawy. Jeśli umiejętnie nią zagramy, ukażemy jej piękno samo w sobie, lub przy jej pomocy wyeksponujemy inne elementy naszego wnętrza. Obserwując najnowsze trendy w kolorystyce wnętrz, możemy zauważyć trzy przodujące tendencje wykorzystujące biel. We wszystkich jednak to ona gra pierwsze skrzypce wśród wszystkich zastosowanych kolorów, a niekiedy występuje wręcz w wydaniu total look. Teraz nie tylko ściany mają kolor śniegu, mają go również meble i podłogi.
Biel w wydaniu industrialnym
Delikatność, uniwersalność i czystość białej barwy może stanowić idealne tło dla wnętrza w stylu industrialnym. Mowa tu o ścianach z cegły, surowych meblach, metalowych elementów wystroju. Dobrze, gdy widać po nich upływ czasu, a co za tym idzie, zmiany w ich strukturze. Jeśli decydujemy się na połączenie białych, gładkich ścian z cegłą, niech sprawia ona wrażenie zniszczonej i obdrapanej, jak ze starej fabryki. Taki kontrast faktur wygląda bardzo szlachetnie. Metalowe przedmioty również niech mają nieco surowy klimat – wszelkie przerdzewienia są mile widziane, tak jak przetarcia na meblach. Jeżeli decydujemy się na ten styl, warto pamiętać, że meble powinny mieć również jasne kolory, ciemne akcenty możemy wprowadzić za pomocą mniejszych mebli, takich jak np. krzesła. Wnętrze powinno sprawiać wrażenie jasnego, czystego i przestronnego, dlatego nie powinniśmy przesadzać z ilością staroci i ciemnych mebli, bo osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego, a nie chcemy przecież mieszkać w graciarni. Przy odpowiednim wyczuciu, możemy wykreować naprawdę stylowe wnętrze, w postfabrycznym klimacie, które idealnie sprawdzi się np. w loftach.
Biel + eko
Czyli biały kolor w nieco cieplejszym wydaniu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w kuchni lub w sypialni. Ma ono w sobie pewną harmonię i spokój. Trend ten polega na łączeniu bieli z meblami i akcesoriami w stylu ekologicznym. Mam tu na myśli wszelkie motywy roślinne, np. w postaci ornamentów, deseni, jak i żywych roślin. Do tego ciepłe, drewniane podłogi w naturalnych barwach, wiklinowe i drewniane akcesoria, takie jak kosze, a także naturalne tkaniny: bawełna, len, juta. Warto też zrezygnować z plastików na rzecz drewna, szkła, kamienia lub gliny.
Biel minimalistycznie
I nieco futurystycznnie. Zastosowany minimalizm, proste kształty i oszczędność form dają efekt przestronnego, czystego, wręcz sterylnego wnętrza. Tutaj biel wysuwa się na pierwszy plan do tego stopnia, że mamy wrażenie , że meble i pozostałe akcesoria lewitują zawieszone w jasnej przestrzeni. Nie ma wyraźnych granic między ścianami a podłogą. Możemy zdecydować się na chłodne, nowoczesne formy, lub te w klimacie vintage, o retro designie. W obydwu przypadkach możemy zastosować mocniejsze akcenty kolorystyczne, albo wybrać monochromatyczną gamę barw.
Na koniec jeszcze kilka istotnych wskazówek. Jeśli wybieramy biel na gładkich ścianach, powinny być one rzeczywiście gładkie, inaczej nierówna struktura powierzchni ściany będzie tworzyła nieestetyczne cienie i plamy. Gdy nie mamy idealnie gładkich ścian, lub z jakichś powodów nie chcemy kłaść gładzi, lepiej zastosować tynk strukturalny lub farbę z granulkami. Taki zabieg sprawi, że wszelkie defekty staną się optycznie niewidoczne. Doskonałym rozwiązaniem jest też zastosowanie białych paneli ściennych. Należy także pamiętać, że w niedostatecznie oświetlonym wnętrzu biel staje się sina, więc jeśli chcemy uniknąć tego efektu, lepiej zdecydować się na jakiś inny, ciepły kolor.
pics from scandiconcept