Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Kuchnia

Kamień naturalny w domu

W ostatnich latach kamień naturalny przeżywa swój renesans w budownictwie. Dziś wykończenie marmurem czy granitem mieszkania w bloku nie jawi się nikomu jako ekstrawagancja. Łatwiejszy dostęp do towarów luksusowych, a także szeroki wybór na rynku konglomeratów (na przykład kwarcogranitów i marmorów) sprawia, że wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązania w swoim domu. Jakość i trwałość tych materiałów to ich główne zalety.

Należy pamiętać o tym, że koło marmuru nikt nie przejdzie obojętnie. Jego charakterystyczna faktura, naturalne piękno, przyciągają wzrok każdego odwiedzającego nas gościa. Dlatego też nie poleca się wykonywania wszystkich wykończeń wyłącznie w marmurze, ponieważ z pewnością to on zdominowałby całe pomieszczenie. Marmur idealnie nadaje się do akcentowania pewnych miejsc – stąd parapety marmurowe czy wykończenie kominków marmurem. Marmur od setek lat uznawany jest za materiał bardzo elegancki, a przy tym prosty i klasyczny. Co jest niewątpliwą jego zaletą, to fakt, że idealnie komponuje się z otoczeniem. Jeżeli decydujemy się na schody marmurowe, to tylko w miejscu, gdzie możemy je odpowiednio wyeksponować, nie w małych klatkach schodowych.

Schody granitowe to idealne rozwiązanie przed domem. Granit w warunkach zewnętrznych sprawdza się idealnie – działanie czynników zewnętrznych nie powoduje żadnych szkód w tym kamieniu naturalnym. Schody takie nie nagrzewają się, ich krawędzie nie kruszą się, nasłonecznienie nie powoduje odbarwień a wilgoć nie ma na nie żadnego wpływu. Co bardzo istotne – schody granitowe bardzo łatwo się czyści (na rynku dostępny jest cały szereg odpowiednich specyfików dedykowanych powierzchniom granitowym), a kolejne polerowanie granitu nie sprawia, że staje się on śliski. W przypadku marmuru niestety bywa to sporym problemem.

Blaty granitowe, marmurowe, a może z kwarcogranitu?

Dlaczego właściwie blaty kamienne? Profesjonaliści wycinają je na wymiar, przez co nie są potrzebne łączenia, w których gromadzi się najwięcej brudu i bakterii. To, na jaki kamień się zdecydujemy zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Choć i granit i marmur są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, to każdy z nich ma swoje indywidualne cechy.

Na początek ważne jest to, gdzie dany blat chcemy zamontować, czy miejsce to będzie narażone na działanie wilgoci, wysokich temperatur, środków chemicznych.

Granitowe blaty kuchenne wymagają dużo mniej pielęgnacji niż blaty z marmuru, granit sprawdza się w kuchni bardzo dobrze. Przede wszystkim odporny jest na zarysowania, których w kuchni nie sposób uniknąć. Postawiony nań gorący garnek powoduje co prawda jego odbarwienie, ale tylko chwilowe. Często słyszy się opinie, że blaty kamienne łatwo ulegają zabrudzeniom – nie do końca tak jest, gdyż przed użyciem się je impregnuje. Powierzchnie marmurowe wymagają stosowania bardziej specjalistycznych środków i stałej dbałości, te idealnie pasują do łazienek.




Kiedy konglomerat? Przede wszystkim wtedy, gdy marzy się nam blat kamienny, a granit lub marmur nie występuje w wymarzonym kolorze. Kwarcogranity i marmory idealnie zastępują kamienie naturalne, zachowują ich właściwości a przy tym gama kolorystyczna jest tak szeroka, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Szeroki wybór kamiennych blatów oferuje www.polishgranite.pl

blat z granitu

granit w kuchni

granitowy blat

pics from www.polishgranite.pl/




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *