Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Kamienne podłogi

Zaletą podłóg kamiennych jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność na ścieranie. Nie poddają się również działaniu kwasów, dlatego często stosuje się je w kuchniach lub pomieszczeniach gospodarczych i przemysłowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że gatunki kamieni różnią się właściwościami i wbrew pozorom, utrzymanie ich w idealnym stanie wymaga wiele troski

Zyskują z czasem
W przeciwieństwie do innych rodzajów podłóg, które wraz wiekiem ulegają dewastacji, podłoga kamienna z biegiem lat nabiera uroku i charakteru. Naturalna struktura kamienia, wraz z wiekiem staje się wyrazistsza. Kamień jest podatny na odnawianie, którego można dokonywać wielokrotnie. Naturalna struktura kamienia to walor,  który wielu właścicieli tego typu podług szczególnie ceni. W tym celu nie szlifują czy polerują powierzchni tak dokładnie. Walory posadzek kamiennych można dodatkowo podkreślić odpowiednim oświetleniem.


Wymagają zabezpieczenia
Trwałość kamienia wynika z jego struktury, lecz również z odpowiedniego zabezpieczenia. Dbałość o kamienną posadzkę przesunie potrzebę odnawiania na wiele lat w przyszłość. Należy zdawać sobie sprawę, że naturalny kamień, mimo swych doskonałych właściwości także ulega ścieraniu czy zaplamieniu więc warto zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku płytek najważniejsze prace pielęgnacyjne wykonywane są już podczas montażu podłogi. Należy więc pousuwać resztki zaprawy oraz zabrudzenia innego rodzaju, które niszczą kamienie pochodzenia wapiennego. Niektóre rodzaje kamienia (w szczególności polerowane) maja otwarte pory i mikroszczeliny, w które wnika brud. Należy więc je poddać impregnacji.

Impregnacja to podstawa
Początkowa impregnacja niestety nie zabezpiecza podłogi „na zawsze” gdyż warstwa ochronna ulega ścieraniu. Impregnację należy więc powtarzać, a jej częstotliwość określa producent danego środka. Należy jednak najpierw usunąć starą warstwę preparatu i starannie wyczyścić podłogę. Codzienna pielęgnacja sprowadza się do zmywania podłogi wodą z detergentem oraz sporadycznego usuwania poważniejszych zabrudzeń przy użyciu specjalnych preparatów. Są również na rynku specjalne nabłyszczacze należy jednak stosować je ostrożne i zgodnie z instrukcją. Impregnować należy: marmury, trawertyny oraz granity polerowane.




Kamień kamieniowi nierówny
Marmur jest najpopularniejszym kamieniem kładzionym na podłogi. Zwykle marmurowe płytki układane są w łazienkach, salonach i holach wejściowych. Jego gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Marmur wymaga systematycznej impregnacji. Nie powinien być wykorzystywany do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu ponieważ szybko ulegałby tam zadrapaniom, zarysowaniom oraz matowieniu. Marmurów nie powinno się również stosować w kuchniach, nie są bowiem odporne na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych. Wchłaniają też tłuszcze. Pod ich wpływem marmury tracą połysk i przebarwiają się (widać to szczególnie na na jasnych gatunkach kamienia).

Granity są najtwardszym kamieniem. Nie trzeba martwić się o ich impregnację, gdyż są odporne na zaplamienia oraz zarysowania. To najtwardszy typ kamienia, a na dodatek szczególnie lubiany. Jego czyszczenie nie sprawia większych trudności. Doskonale więc spełnia zadanie w miejscach, w których posadzka marmurowa jest zagrożona utratą połysku. Bez obawy można stosować go do wykończenia podłóg w holach i korytarzach wejściowych. Równie dobrze zdaje egzamin w kuchniach i łazienkach.

Wapienie i piaskowce to kamienie miękkie, w dodatku łatwo chłonące płyny. Dlatego nie nadają się do wykorzystania w kuchni czy łazience. Ich zaplamienie przysparza wielu problemów, gdyż trudno usunąć z nich wszelkie przebarwienia. Piaskowiec z czasem szarzeje. Aby zachować ładny wygląd tego kamienia należy go odnawiać za pomocą wierzchniego piaskowania.

Montaż
Posadzki kamienne przytwierdza się do podkładów podłogowych (najczęściej betonowych) za pomocą specjalnych zapraw. Do jasnych gatunków kamieni, szczególnie marmurów, powinniśmy używać zapraw na bazie białego cementu lub trasu, aby uniknąć niebezpieczeństwa przebarwień kamienia.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *