Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Ławka z betonu architektonicznego – nowy stylowy materiał

W polskiej architekturze przestrzennej ławka jest przypisana do konkretnego miejsca i ma standardowy kształt. Młodzi projektanci ożywili znaną i zużytą formę ławki tworząc z niej małe dzieło sztuki, które zaskakuje formą. Czy tak typowy element może nas czymś zaskoczyć? Jak najbardziej.

Ławki betonowe - Modern LineWyszukany design zwykłej ławki

Najdłuższa ławka świata autorstwa Gaudiego znajduje się w Barcelonie. Jej wyszukane secesyjne kształty i paleta barw ceramicznej mozaiki sprawiają, że jest to jeden z ciekawszych obiektów użytkowych na mapie miasta, a nawet całej Europy. Co jednak zrobić, kiedy miasto nie dysponuje swoim artystą? Planując przestrzeń publiczną można sięgnąć po śmiałe i oryginalne projekty mebli miejskich młodych designerów.

Ławki betonowe - Modern Line

W Polsce ławkę zazwyczaj stawia się obok chodnika czy ścieżki spacerowej, posiada określoną funkcję, której podporządkowany jest kształt – służy do siedzenia, więc jej stałymi elementami są siedzisko i oparcie. Młodzi projektanci ożywili znaną i zużytą formę ławki tworząc z niej małe dzieło sztuki, które zaskakuje formą. Nie da się przy tym przecenić udziału betonu architektonicznego – nowego, plastycznego materiału, który dał twórcom niespotykane dotąd możliwości.
Czym jest beton architektoniczny?

Ławki betonowe - Modern LineBeton architektoniczny to wyjątkowo trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych materiał, który daje się dowolnie formować. To dzięki niemu stało się możliwe uzyskanie miękkich, falistych linii oraz płynnych przejść, tak jak np. w szezlongu Harmony z linii Modern Line. Kolejnymi przykładami miejskich mebli, o formie opierającej się na gładkim i zaskakującym wyprofilowaniu przejść, są projekty belgijskich designerów, takie jak Pop Up z kolekcji Urbastyle. Beton to materiał, który pozwala także np. oddawać wizualnie fakturę innych materiałów, czego przykładem jest siedzisko Soft Seat imitujące tapicerowaną pufę.

Ławki z betonu architektonicznego to bryły o wyszukanych kształtach i oryginalnych proporcjach, niedużej wysokości, szerokich siedziskach i ciekawie wyprofilowanej linii. Swoją nieschematycznością zmieniają zupełnie myślenie o organizacji miejsc wypoczynku w przestrzeni miejskiej. Ławodonica Harmony to przykład mirażu betonu i miejsca na zieleń w ścisłej zabudowie miejskiej architektury. Tam, gdzie niemożliwe jest wygospodarowanie skweru, można wstawić ławkę, która płynnie przechodzi w wielkoformatową donicę, dzięki czemu uzyskujemy ciekawy sposób na wprowadzenie roślin w miejsca o typowo użytkowej zabudowie.

Wielofunkcyjne meble betonowe

Ławki betonowe - Modern LineRównie ważne co poszerzenie gamy kształtów i wprowadzenie wielofunkcyjności betonowych mebli miejskich jest ich mobilność. Betonowe ławki, dzięki nietypowym kształtom nie muszą być ustawiane linearnie, można je swobodnie umiejscowić, aranżując wielozadaniową przestrzeń do wypoczynku.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *