W tym poznańskim apartamencie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Zarówno pod względem stylistycznym, jak i wykonawczym. Nie ma tu miejsca na pomyłki. Pieczołowicie dobrane meble współgrają z zabudową kuchenną, kolorystyką i detalami.
Rzadko kiedy zdarza się przestrzeń, na której spotykają się meble zaprojektowane przez nazwiska z pierwszych stron podręczników wzornictwa i konsekwencja stylistyczna, z jaką projektanci ze Studio Forma 96 i ZenDizajn ją urządzili. Architekci specjalizujący się w projektach z rynku premium doskonale znają adresy showroomów Studio Forma 96. Od prawie 30 lat spotykają się tu ze swoimi klientami, by wspólnie z zespołem projektowym studia zadbać kompleksowo o powierzone im wnętrza. Nie ma tu mowy o żadnej rywalizacji, bo doświadczeni profesjonaliści z Warszawy, Poznania i Wrocławia pomagają odciążyć architektów od tematów związanych z zawiłościami projektowania kuchni, łazienek lub systemów garderób. Pomysł na wspólny projekt był podyktowany wieloletnim doświadczeniem projektantów i szeroką ofertą Studio Forma 96, w której znajdziemy propozycje najbardziej uznanych marek, reprezentujących włoskie (meble Flexform, Poliform, Gervasoni, Poltrona Frau, Antoni Lupi, oświetlenie Catellani&Smith) i niemieckie wzornictwo (kuchnie SieMatic, meble ogrodowe DEDON).
Wytyczne właściciela poznańskiego apartamentu były jasne. Mieszkanie miało być urządzone w duchu nowoczesnej klasyki, z użyciem najwyższej jakości materiałów i mebli. Zaproszone do współpracy studio ZenDizajn, przy wsparciu architektów STUDIO FORMA 96, zaproponowało zmianę układu pomieszczeń, a właściciel chętnie przystał na poprawiającą funkcjonalność ingerencję w tkankę murów. W pierwotnym planie apartamentu strefa przeznaczona na salon i kuchnię znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi układ sof i foteli. W tej samej przestrzeni była jeszcze wydzielona niewielka łazienka. Do dwóch dużych sypialni wchodziło się prosto z salonu. Wspólnym pomysłem architektów było przeniesienie kuchni na drugą stronę dzielącej przestrzeń ścianki. Miejsce na łazienkę znalazło się w części prywatnej, dzięki czemu znacznie udało się powiększyć pokój dzienny, bez ograniczeń wynikających z układu kuchennego.
Kuchnię SieMatic z oferty Studio Forma 96 dopasowano do ścianki i w naturalny sposób umiejscowiono blisko salonu. Dzięki przemyślanemu układowi, stanowi teraz wydzieloną strefę z okrągłym stołem jadalnianym. Jej nasycona, ciemna paleta kolorystyczna to celowy zabieg i ciekawa odmiana po białych wnętrzach, które zawładnęły przestrzenią w ostatnich sezonach. Głęboko ciemny fornir zabudowy kuchennej pięknie współgra z brązem blatów. Dzięki umiejętnej grze głębokich kolorów z jasną podłoga, ułożoną we wzór jodełki, wnętrze jest wyrafinowane i eleganckie, przyciąga wzrok i kusi głębią. Aranżacja z wykorzystaniem tylu wdzięcznych mebli i materiałów od razu przypadła do gustu właścicielowi – miłośnikowi loftów i industrialnych klimatów, który chciał, by jego wnętrze było przytulne i tchnęło duchem bezpretensjonalnego szyku.
Charakter mieszkania został wydobyty dzięki ceglanej ścianie i wyrafinowanej plastyce sztukaterii, podkreślonej czarnymi liniami listwy oświetleniowej i konsekwentnie czarnymi listwami drzwi przesuwnych, które niejako okalają całą otwartą przestrzeń. Rytm drzwi Rimadesio, marki utożsamianej z najlepszymi drzwiami przesuwnymi i garderobami na świecie, wprowadza do wnętrza opartą na kontrastach harmonię. Ciemne drzwi zajmują mało miejsca, nie utrudniając komunikacji i doświetlają dodatkowo pomieszczenia w głębi apartamentu. W salonie stanęły kultowe projekty Poliform: modułowa sofa Dune, projektu Carlo Colombo i prosta, geometryczna bryła fotela Gaston, zaprojektowanego przez Vincenta Van Duysena (obie propozycje ze Studio Forma 96).