Trudno znaleźć mieszkanie, w którym nie wisiałyby przynajmniej dwa lustra. Używamy ich na co dzień, głównie do sprawdzenia swojego wyglądu, w łazience czy przedpokoju. Lustra w salonach pełnią głównie funkcje ozdobne, ciesząc oko wysokiej jakości szkłem i wyszukaną ramą. Wciąż jednak mała jest świadomość, jak bardzo można zmodyfikować wnętrze umiejętnym usytuowaniem lustra. Istnieje wiele lustrzanych sztuczek, które warto poznać.
Zabawy przestrzenią
Dzięki właściwościom odbijania obrazu lustro może doskonale poprawić proporcje pomieszczenia. Pionowe powierzchnie lustrzane podwyższają wnętrze, poziome wydłużają. Lustra na przeciwległych ścianach tworzą iluzję niekończącego ciągu pomieszczeń, natomiast na ścianach prostopadłych powiększają wnętrze. Jeśli ustawimy lustro naprzeciwko okna uzyskamy perspektywę „okienną”, możemy je również tak usytuować by odbijało światło lampy. Takie potęgowanie przez lustra światła pochodzącego z różnych źródeł znacząco rozjaśnia i przez to powiększa pomieszczenia. Zjawisko odbicia może zostać również wykorzystane do tworzenia przestrzennych sztuczek, np. roślinność ustawiona na tle lustrzanej ściany stworzy iluzję gęstego buszu.
Wąskie korytarze, łazienki i pokoje
Lustrzane sztuczki okazują się bardzo przydatne zarówno w małej łazience, jak i w dużym przedpokoju, poprzecinanym przez drzwi prowadzące do kolejnych pomieszczeń. Jeśli drzwi i wąskie pasemka muru między nimi wyłożymy lustrami, przedpokój nabierze cech sali balowej. Lustrzana ściana zmieni wnętrze nie do poznania. Potrafi przearanżować zwłaszcza pomieszczenia wąskie i wydłużone. Sprawdza się zatem w korytarzach, niekiedy kuchniach lub mniejszych pokojach.
Lustrzane szafy
Jednolite pokrycie całej ściany lustrzaną taflą można uzyskać wprowadzając zabudowę wnęk szafami o suwanych drzwiach, będących tak naprawdę lustrami osadzonymi na płycie o minimalnej grubości 12 mm i ujętymi w odpowiednie ramy. Uzyskujemy pożądany efekt poprawienia proporcji pomieszczenia, możliwość „podziwiania” swojej sylwetki i wnętrza oraz praktyczny schowek na ubrania lub przedmioty. Szafy tego rodzaju najkorzystniej wyglądają w sypialni. Można spróbować umieścić je w przedpokoju, pod warunkiem, że nie mamy małych rozbrykanych brzdąców, które mogą je uszkodzić.
Lusterka w kawałkach
Warto również zastanowić się nad wykorzystaniem dostępnych na rynku lusterek w kawałkach. Najczęściej dostępne są wymiary: 15×15, 30×30 lub 15×30 cm. Wszędzie łatwo je dopasować i za ich pomocą kompletnie odmienić otoczenie, np. wyklejając szczyt lub lico drzwi posiadanej już szafy. Można też wykładać nimi inne meble, drzwi do poszczególnych pomieszczeń mieszkania oraz dowolne fragmenty ścian, a nawet sufitu. Można je dowolnie modyfikować i rozbudowywać stosownie do potrzeb – w sposób jednorodny lub przeplatając nieregularną szachownicę luster innymi dekoracjami. Ułożenie lustrzanych schodków nad blatem umieszczonym naprzeciw ciągu roboczego i zastępującym stół do powszednich posiłków nadaje kuchni większą przestronność. W przedpokoju wielość lusterkowych kombinacji umożliwi pozostawienie wolnych miejsc na przykręcenie wieszaków. Należy jednak stosować małe lusterka z dużym wyczuciem, ponieważ ich duża ilość na ścianie bądź meblu, bez odpowiedniej oprawy może być niefortunna.
Stosować z umiarem
Łatwo zachłysnąć się bogactwem lustrzanych możliwości, jednak należy zdawać sobie sprawę, że łatwo przesadzić w stosowaniu wskazanych trików. Uzyskany rezultat będzie wówczas tandetny, ponieważ gra lustrami, bez kompleksowych rozwiązań jest jedynie półśrodkiem. Efekt powiększenia przestrzeni jest najpełniejszy, jeśli obejmuje również aranżację przestrzeni funkcjonalnej, dobór mebli i kolorów.