Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Design Stylowe wnętrza

Mieszkanie w stylu japońskim

Kraj kwitnącej wiśni to dla europejczyków nadal nie poznany i nie do końca zrozumiany ląd. Japonia z jednej strony jest państwem szanującym tradycję i kulturę lokalną, z drugiej światowym gigantem przemysłowym, wdrażającym nowe technologie dla całego świata. Z tej niezwykłej mozaiki czerpią między innymi projektanci wnętrz.

Porta - wnętrze styl japońskiJaponia – skrzyżowanie kultur Azji w Twoim domu

Cesarska Japonia to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, religijność, poszanowanie autorytetów i surowość. Japonia na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nigdy jednak nie odeszła od swojej pierwotnej tradycji. Przykładem buntu wobec „starej szkoły” są choćby „manga” i „anime”, które zainspirowały styl życia wielu młodych Japończyków. Ciemne kimona kontra kolorowe współczesne stroje – to obraz dzisiejszej japońskiej ulicy. Łącznikiem ciągle pozostaje filozofia Zen, uznawana i szanowana przez ludzi z każdego kręgu i pokolenia. Doskonale oddaje ona delikatność i harmonijność kultury japońskiej.

Mieszkania Japończyków w szczególny sposób spełniają rolę azylu, miejsca wyciszenia. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem w każdym pomieszczeniu jest przestrzeń. W myśl chińskiej z pochodzenia filozofii Feng Shui układ mebli, okien i drzwi powinien zapewniać najbardziej optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ponadto częścią aranżacji. Meblując każde pomieszczenie, nie powinno zapominać się o tym istotnym dla stylu japońskiego elemencie.

Porta - wnętrze styl japońskiAzyl, harmonia i nowoczesność – wnętrza w stylu japońskim

Meble powinny być możliwe proste w formie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z oszczędności, dlatego zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przedmiotów. Zazwyczaj unikają zbędnych ozdób czy niepraktycznych dodatków. Charakterystycznymi dla stylu japońskiego meblami są między innymi, łóżko na krótkich nóżkach z wygodnym futonem (japońskim materacem) czy siedziska podłogowe.

Atmosferę pomieszczenia dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka. Najbardziej charakterystycze dla stylu japońskiego są barwy monochromatyczne. Wybór jest dowolny, może to być zarówno kolor pastelowy, jak i intensywnie zielony. Napotkać można także kontrastowe połączenie bieli i czerni albo czerwieni.
Wnętrze styl japoński - drzwi PortaProste meble, orientalne dodatki i…japoński telewizor

W Polsce można już bez problemu zakupić oryginalne dodatki i ozdoby z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ważne jest, by nie przesadzić z ich ilością i zachować czystość przestrzeni, którą dopełnią oryginalne drzwi typu Fusuma (drzwi rozsuwane, zdobione malowidłami), ruchome ścianki zrobione z drewnianej ramki wypełnionej japońskim papierem washi – shoji oraz tatami (maty do zakrywania podłogi, na których można również spać).

Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych – charakterystycznym elementem w japońskich pomieszczeniach. Pozwalają one zaoszczędzić dużo miejsca, co jest istotne w ciasnych mieszkaniach. Systemy drzwi przesuwnych ALU, Alfa i Beta znajdziemy w ofercie firmy Porta.

Wnętrze styl japońskiPostęp technologiczny w Japonii doprowadził do swoistego pomieszania się tradycyjnych form z nowoczesnością. Japończycy liderują od lat w produkcji artykułów elektronicznych. Umieszczenie płaskiego telewizora na ścianie we wnętrzu urządzonym w japońskim stylu nie będzie stylistycznym nietaktem. Podobnie jest z innymi wynalazkami „nowego wieku”. Styl japoński to swoisty „misz-masz”, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Wnętrze styl japoński

źródło: Porta KMI Poland
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *