Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Pokój dzienny Design

Nowa rola listew przypodłogowych

Jeszcze do niedawna listwy przypodłogowe miały spełniać przede wszystkim praktyczne zadania i nie rzucać się w oczy. Dziś powoli ten trend się zmienia. Rola listew zaczyna wykraczać poza funkcjonalność i pozwala na uzyskiwanie efektów dekoracyjnych.

Listwy podłogowe dla ozdoby

Przykladowa aranżacja wnętrza ApplyflockZamawiając podłogi powinniśmy jednocześnie uwzględnić w wyborze listwy przypodłogowe. Niestety często o nich zapominamy. Koncentrujemy się na rodzaju powierzchni – panelach czy płytkach – spychając na drugi plan jej wykończenie. A jest to istotny element aranżacji wnętrza. Od niego często zależy ostateczne wrażenie. Za sprawą swojej wielofunkcyjności i walorów estetycznych dobrze dobrana listwa może być „kropką nad i” podkreślającą styl całej przestrzeni.

Maskowanie szczelin dylatacyjnych, ukrywanie kabli rozprowadzanych w pomieszczeniach, ochrona ścian przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami to główne, choć nie wszystkie zadania listew przypodłogowych. Zgodnie z panującymi trendami przestają być wąskie i nijakie – nabierają charakteru, który kreuje wnętrze. Potrafią dodać mu elegancji i szyku. Architekci i projektanci skupiają na nich coraz większą uwagę. By uzyskać wyjątkowy efekt wystroju wnętrza do wyboru mają wiele rodzajów listew przypodłogowych: drewniane, lakierowane, plastikowe, metalowe, ceramiczne czy flokowane.

– „Ostatnio zainteresowały mnie listwy flokowane ApplyFlock. Nie dość, że spełniają wszystkie najważniejsze praktyczne zadania, zadziwiają fakturą, która jest miękka w dotyku, a także bogatą kolorystyką. Wykorzystując je w aranżacji wnętrz projektanci mają szerokie pole do popisu. Jesteśmy w stanie wybrać dokładnie taki kolor, jakiego potrzebujemy.” – mówi Maria Podobińska-Tuleja, projektantka wnętrz, właścicielka biura projektowego oraz najszybciej rozwijającego się bloga wnętrzarskiego „Proste Wnętrze”.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

listwa flokowanaJeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w klasycznym stylu najlepszym wyborem będą wysokie, frezowane, białe listwy. Z łatwością dobierzemy wtedy do nich pasującą, ozdobną sztukaterię – gzymsy, panele ścienne, pilastry czy rozety. Białe listwy doskonale komponują się z ciemnymi ścianami i podłogami. Do klasycznych wnętrz zawsze pasować będą także tradycyjne, najczęściej spotykane w domach, drewniane cokoły.

Natomiast, w mieszkaniu utrzymanym w stylu minimalistycznym najwłaściwszym rozwiązaniem będą niefrezowane listwy. Można wybrać ich dowolny kolor pamiętając jednak o zasadzie “mniej znaczy więcej” – montując te o intensywnej barwie, nie przesadzajmy z ilością kolorowych dodatków w pomieszczeniu. Interesujące są także listwy „slim”, które świetnie nadają się do mniejszych pomieszczeń. Optycznie je poszerzą i nadadzą im modernistycznego charakteru. W nowoczesnych wnętrzach architekci i projektanci stawiają przede wszystkim na elegancję i kontrasty. Coraz częściej stosują listwy przypodłogowe w odmiennych barwach niż podłogi. Zgodnie z obowiązującymi trendami podczas aranżacji możemy puścić wodze fantazji. Drewniane, z mdf-u, szklane, ceramiczne czy flokowane na pewno będą prezentować się znakomicie. Należy jednak pamiętać o niełączeniu różnych rodzajów listew w jednym pomieszczeniu – burzy to jego harmonię.

– „Kiedy powierzchnia jest jasna, doskonale sprawdzą się ciemne, a nawet czarne listwy. Podłoga zostanie wtedy mocno podkreślona, podobnie jak ściana. Decydując się na listwy w jaskrawej barwie warto powtórzyć ich kolor w dodatkach, by nie zdominowały przestrzeni. Jeżeli nie jesteśmy jednak zbyt odważni w aranżacjach, można dobrać ich barwę zgodnie z panującą kolorystyką wnętrza, efekt będzie równie interesujący.” – radzi Maria Podobińska-Tuleja.

Wielość proponowanych na rynku listew tylko potwierdza ich rosnące znaczenie. Podczas aranżacji wnętrz warto wziąć ten element pod uwagę. Dobrze dobrane będą uzupełnieniem i wykończeniem, także dekoracyjnym, pomieszczenia.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *