Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Trendy

Nowoczesna stodoła, czyli modny trend w architekturze

Architektura – podobnie jak moda – to nieskończony splot różnorodnych trendów, które zmieniają się w czasie. Rozwiązania stosowane w danym momencie nie przepadają jednak raz na zawsze. Zapomniane style co pewien czas są wydobywane na światło dzienne. W taki oto, nieraz zaskakujący sposób, przeszłość łączy się z przyszłością.

Creaton - dom jak stodola

Dom na planie stodoły

Popularnym ostatnio trendem w architekturze jest tzw. nowoczesna stodoła. Stanowi ona połączenie tradycji z nowoczesnością – w bryle przypominającej swym kształtem sielską zabudowę wykorzystywane są najnowszej generacji materiały budowlane. Warte uwagi jest też podejście do zagospodarowania wnętrz – ma być ładnie, komfortowo i funkcjonalnie.

Budynki, o których mowa, są tworzone na planie tradycyjnej stodoły. Mogą zostać zbudowane od podstaw bądź powstać na bazie starego obiektu, służącego niegdyś do celów gospodarczych. Część z nich ma naprawdę długą historię – znane są sytuacje, kiedy inwestor decyduje się odnowić stodołę liczącą sobie ponad sto lat. Niezależnie jednak od sposobu powstania budynku, jego cechą charakterystyczną jest specyficzna bryła – prostopadłościan z nałożonym nań dwuspadowym dachem.

 

Nowoczesna stodoła

Za ideą budowy nowoczesnej stodoły stoją konkretne założenia. Jednym z nich jest możliwość funkcjonowania w zgodzie z otoczeniem. Budynek ten powinien z łatwością wpasować się w teren oraz sąsiadującą z nim architekturę.

– „Dom w stylu nowoczesnej stodoły jest niezaprzeczalnie dobrą alternatywą dla osób ceniących prostotę, funkcjonalność i ponadczasowy styl. Jako element bazowy może też zmieniać odbiór użytkownika dzięki łatwemu wprowadzeniu dekoracji oraz użyciu niestandardowych rozwiązań elewacyjnych.” – komentuje Weronika Korpalska, projektantka z biura architektonicznego Z500.

Nowoczesna stodoła może zostać wykonana z różnych materiałów. Do tworzenia elewacji używane są m. in. cegły, beton i drewno. Na dach idealnie sprawdzi się produkt podkreślający nowoczesny charakter budynku. Za przykład może posłużyć wielkoformatowa ceramiczna dachówka Simpla marki Creaton o minimalistycznym kształcie.

– „Dostępna jest w kolorze Nuance czarnym matowym angobowanym. Produkt w tej wersji kolorystycznej dobrze spełni rolę elementu kontrastowego dla wielkoformatowych okien, chętnie wybieranych przez właścicieli obiektów w stylu nowoczesnej stodoły” – komentuje Michał Kacprzak, Kierownik Akademii Creaton.Creaton - dom stodola

Simpla chroni i zdobi, zapewniając dachom szczelność, dobrą wentylację i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Uniwersalnym kolorem elewacji, który dobrze będzie komponował się z czarną dachówką o matowym wykończeniu jest biel. Jeśli stawiamy zaś na jednolitą kolorystykę dachu i fasady budynku, warto zdecydować się na geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego.

Innym, równie inspirującym rozwiązaniem na dach jest płytka z włóknocementu, np. Struktonit marki Creaton. Płytka nawiązuje kolorem oraz swoją strukturą do tradycyjnego łupka, jednak posiada więcej zalet, wynikających z trwałości materiału, jakim jest włóknocement. Można ją zastosować także na elewacji, co czyni ten produkt uniwersalnym – zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

 

Projektujemy wnętrze i ogród dla domu na planie stodoły

Rozkład pomieszczeń w budynku typu stodoła możemy zaplanować, wykorzystując do tego jego naturalne zalety. Umiejscowienie salonu po stronie południowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy cieszyć się słońcem przez większą część dnia.

– „Okna w tego typu budynku są zależne od układu funkcjonalnego, natomiast można w pewien sposób wyeksponować elementy bryły nadając jej nietypowy charakter i ponadczasowy styl. Jest to np. wydzielona strefa, w której przewidziano duże przeszklenia, będące elementem dekoracyjnym budynku – najczęściej takie przeszklenia wykorzystywane są w strefie dziennej. Ogród jest nieodłączną częścią projektu. Często bryła w stylu nowoczesnej stodoły jest dosyć ciężka (wszystko natomiast zależy od materiałów użytych w takim projekcie), dlatego istotne jest wkomponowanie odpowiedniej ilości zieleni, aby wprowadzić do całości spokój i harmonię. Takiego rodzaju zabudowa współgra z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.” – tłumaczy Weronika Korpalska.

W pomieszczeniach, w których okna wychodzą na północ, możemy więc urządzić sypialnię bądź łazienkę – z reguły nie potrzebujemy tam dużych ilości zewnętrznego światła.Creaton - dom jak stodola trendy

Aranżując wnętrze domu zbudowanego na planie stodoły, możemy wybrać zarówno styl tradycyjny, jak i nowoczesny. Właściciele domów rozmiłowani w rustykalnym klimacie mogą postawić na żyrandole przypominające kształtem lampy oliwne, sągi drewna przerobione na stołki czy ściany wykonane z odkrytej cegły. Z kolei zwolennicy chłodnego, minimalistycznego designu, po inspiracje mogą sięgnąć do projektów znanych XX-wiecznych oraz współczesnych projektantów. Wygodny fotel w stylu Jeana Prouvégo? Kolorowe krzesło à la Tom Dixon? A może stolik do kawy według projektu Isamu Noguchi? Tego rodzaju elementy podkreślą wyjątkowy charakter urządzonych ze smakiem wnętrz.

Aby cała przestrzeń została spójnie zagospodarowana, należy pamiętać także o ogrodzie, który powinien współgrać z bryłą budynku.

– „Ogród otaczający dom w stylu nowoczesnej stodoły powinien być raczej minimalistyczny i najlepiej stanowić przedłużenie osi kompozycyjnych budynku. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalne zorganizowanie ogrodowej strefy wypoczynkowej, która będzie przenikać się z wnętrzem domu. Aby zachować spójną stylistykę, można w aranżacji przestrzeni wokół niego zastosować materiały użyte do wykończenia elewacji” – podpowiada Monika Lisowska-Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej w Archon+.

Nowoczesna stodoła to inspirująca odpowiedź na potrzeby współczesnego inwestora. Coraz częściej, korzystając z aktualnych rozwiązań, z tęsknotą spoglądamy za siebie. Jeśli zależy nam więc na nowatorskim projekcie domu, w którym znajdzie się miejsce na zachowanie tradycji, nowoczesna stodoła to koncepcja dla nas. Jej zaletą są szerokie możliwości personalizacji – tylko od nas zależy, w jakim stopniu połączymy przeszłość z teraźniejszością.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *