Projektowanie Wnętrz na Facebook

O czym pamiętać wybierając bramę garażową?

Opublikowano: 5 luty, 2014 Autor:

Szukając odpowiedniej bramy do garażu zwracamy uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność oraz trwałość, względy estetyczne odsuwając na nieco dalszy plan. Brama powinna bezawaryjnie i bezpiecznie służyć przez wiele lat. Jednak to, czy tak się stanie, zależy zarówno od konstrukcji bramy, jakości montażu, jak i od jej serwisu.

Brama garażowa VerdoorBrama garażowa w fazie projektu

To, jak trwała będzie brama garażowa, może się rozstrzygnąć już na etapie jej projektowania, kiedy podejmowane są decyzje na temat stosowanych rozwiązań, np. sposobu otwierania bramy oraz zabezpieczeń przed niekontrolowanym opuszczeniem. Gdy dany model trafi do produkcji, istotne staną się procesy produkcyjne. Dokładność spasowania poszczególnych elementów może mieć olbrzymi wpływ na późniejszą trwałość całej konstrukcji.

Paweł Aninowski, właściciel marki Verdoor, radzi:

– „Niezwykle ważna jest także jakość użytych materiałów. Trwałe sprężyny, precyzyjne zawiasy, solidne profile stalowe pokryte odpowiednimi powłokami cynkowymi i kształtowniki aluminiowe na krawędziach paneli to gwarancja, że cała brama będzie służyła wiele lat. Tu nie ma cudów, brama podobnie jak most wytrzyma takie obciążenie, jakie zostało przewidziane przez wytrzymałość zastosowanych materiałów.”

Brama garażowa Fachowy montaż bramy gwarancją długiej eksploatacji

Produkowane obecnie bramy garażowe mają coraz bardziej złożoną budowę i coraz częściej wyposażone są w automatykę. Takie skomplikowane urządzenie, aby było bezpieczne dla użytkowników oraz działało w pełni prawidłowo, wymaga bardzo dokładnego montażu. Konstrukcja musi być stabilna a prowadnice mocno dokręcone. Źle zamontowana brama nie będzie się domykać, może się zacinać, a w skrajnym przypadku ulegnie uszkodzeniu – czasem w najgorszym możliwym momencie, np. opadając na przejeżdżający pod nią samochód.

Warto wspomnieć, że bramy segmentowe należy montować dopiero po całkowitym wykończeniu garażu – nigdy wcześniej. W innym przypadku brama prawie zawsze będzie wymagała poważnych napraw serwisowych, a nawet przerobienia, ponieważ po podniesieniu poziomu posadzki nie będzie już  możliwości wyregulowania bramy tak, aby się całkowicie domykała.

Zadbaj o gwarancję i serwis bramy garażowej

Wielu producentów przemilcza sprawę dostępności części zamiennych oraz kosztów obsługi pogwarancyjnej. Zdarza się, że tani wytwórcy w ogóle nie zapewniają części, a to może zapowiadać poważne problemy związane z naprawą bramy.

Nie bez znaczenia jest sama gwarancja producenta. Warto zwrócić uwagę czy jest ona dłuższa niż minimalne 2 lata, przez które i tak konsumentowi przysługują uprawnienia na podstawie przepisów o rękojmi. Dłuższa gwarancja producenta oznacza zazwyczaj, że wytwórca jest pewny jakości swoich bram.

Chcąc zadbać o żywotność całej bramy, jej właściciel powinien pamiętać o przeglądach okresowych, w terminach zgodnych z zaleceniami producenta.

Tags: ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2022 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz