Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Architektura Porady

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę?

Odbiór gotowego, nowego mieszkania to przeważnie chwila długo wyczekiwana i radosna. Życie uczy jednak, że w każdej sytuacji warto zachować rozsądek i trzeźwe spojrzenie. Radzimy, co warto sprawdzić przed podpisaniem odbioru, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

odbior-mieszkania-fot-bolix

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Zanim wprowadzimy się na dobre we własne 4 kąty, należy przyjrzeć się wykonanym przez dewelopera pracom i zgłosić ewentualne zastrzeżenia. Zgodnie z artykułem nr 27 z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przeniesienie prawa własności wyodrębnionego lokalu na nabywcę poprzedzone jest odbiorem lokalu w obowiązkowej obecności nabywcy. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór techniczny warto się do niego dobrze przygotować – z przebiegu spotkania z deweloperem sporządzany jest bowiem protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdą się stwierdzone przez nas zastrzeżenia. Szczególnie ważne jest zaplanowanie samego terminu odbioru, który powinien odbywać się w ciągu dnia. W świetle dziennym wiele wad jest lepiej widocznych niż w sztucznym świetle.

Co zabrać na spotkanie z deweloperem?

Na odbiór mieszkania, oczywiście poza umową z istotnymi załącznikami, projektem mieszkania z opisem standardu i schematem instalacji, należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi, które będą pomocne w ocenie wykonanych prac. Szczególne przydatne będą poziomica, miarka, żarówka z oprawką, kątownik, zapalniczka i latarka.

8 istotnych wskazówek – na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru?

1. Metraż

Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od jego pomiaru. Szczegółowo należy sprawdzić zgodność każdego pomieszczenia z projektem. Większość umów zawiera co prawda zapis o możliwym marginesie błędu, ale wszelkie większe odstępstwa uprawniają nabywcę do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Ściany i tynki

Na uwagę nabywcy zasługują przede wszystkim ściany mieszkania.

– „Ściany powinny być proste i równomiernie pokryte tynkiem, bez nadmiernej ilości materiału oraz pozbawione pęknięć, ubytków czy pęcherzy powietrza. Należy również sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku.” – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych.” – „Równie istotne jest skontrolowanie, czy ściany, a zwłaszcza sufity, są suche. Wszelkie plamy i przebarwienia mogą być oznaką wilgoci, która może świadczyć na przykład o źle położonym dachu budynku.”

3. Podłogi

– „Podobnie jak ściany, poziomicą i kątownikiem warto sprawdzić też stan podłogi. Istotna jest przede wszystkim grubość wylewki – zbyt duża jej ilość może utrudniać w przyszłości układanie parkietu, terakoty czy wykładziny. Do protokołu powinny być wpisane również wszelkie wgłębienia i wybrzuszenia.” – dodaje Marek Zając z firmy Bolix. – „Podłoga na balkonie powinna mieć z kolei niewielki spad odprowadzający swobodnie wodę.”

4. Okna

Podczas odbioru technicznego mieszkania powinny okna powinny być przede wszystkim czyste. Tylko wtedy możliwa jest prawidłowa ocena ich stanu, w tym dostrzeżenie zarysowań, uszkodzeń i śladów farby na ramach i szybach. Należy również sprawdzić, czy okna prawidłowo otwierają się i zamykają, chodzą płynnie oraz są szczelne.

5. Drzwi

Drzwi, tak jak okna, powinny otwierać się i zamykać w sposób lekki i być całkowicie szczelne. Podczas ich kontroli warto przyjrzeć się, czy nie są poobijane i nie mają rys.

6. Instalacja elektryczna

Przede wszystkim należy upewnić się czy układ gniazdek i punktów świetlnych pokrywa się z projektem. Następnie należy sprawdzić sprawność samej instalacji. Najłatwiej zrobić to można poprzez montaż żarówek we wszystkich punktach świetlnych i jednoczesne ich odpalenie. Migotanie lub wyskoczenie bezpieczników będzie oznaką, że instalacja wymaga poprawek.

7. Instalacja wentylacyjna

Sprawna wentylacja zapewnia mieszkaniu ochronę przed wilgocią i pleśnią. Jej działanie można sprawdzić za pomocą zwykłej zapalniczki. Płomień, który po przystawieniu do otworu wentylacyjnego odchyla się w jego stronę, sygnalizuje właściwy ciąg.

8. Multimedia

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie mieszkania, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 r. powinny mieć zapewnione przyłącze instalacyjne, które zapewni dostęp do internetu, odbiór telewizji naziemnej i kablowej, radia oraz telewizji satelitarnej. Zapewnione instalacje teletechniczne ułatwią życie podczas wyboru dostawcy usług internetu i TV.

 

 

Wszelkie wątpliwości i uwagi dotyczące mieszkania warto wpisać w protokół zdawczo-odbiorczy, bo to on jest wyznacznikiem odbioru mieszkania. Jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia, należy ustalić z deweloperem konkretny termin do ich usunięcia.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *