Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Okna aluminiowe – odpowiednie dla domu?

Aluminiowe okna są w ostatnich latach bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów w realizacjach nowoczesnych biurowców, budynków użyteczności publicznej czy hoteli. Czy to rozwiązanie sprawdzi się także w domu?

Okna nakładki aluminioweOkna aluminiowe – czy warto?

Jakiś czas temu pisaliśmy na temat trudnego wyboru pomiędzy oknami drewnianymi a plastikowymi. Dla ludzi, którzy od standardowych rozwiązań wolą te nowoczesne, ciekawą alternatywą są okna aluminiowe.

Aluminium często chwalone jest za niską wagę przy zachowaniu odpowiedniej sztywności, odporność na rdzę, a także swoje walory ekologiczne – może ono zostać powtórnie przetworzone. Niestety w owej beczce miodu tkwi też litr dziegciu w postaci niezbyt dobrych właściwości izolacyjnych, jakie prezentuje ten materiał gdy porównać go do PCV czy choćby drewna.

Okna aluminioweNakładki aluminiowe na okna

Według Dariusza Olszewskiego z firmy Internorm, z tego powodu okien aluminiowych nie poleca się do stosowania w nowoczesnych domach, gdzie na równi z designem liczą się dzisiaj parametry zestawu okiennego. Optymalnym rozwiązaniem tego problemu mogą być jednak stosowane przez niektórych producentów okien zewnętrzne nakładki aluminiowe. Dzięki nim zestawy okienne z zewnątrz wyglądać będą jak wymarzone okna aluminiowe, a nabywca będzie mógł cieszyć się z oszczędności uzyskanych dzięki dobrym parametrom izolacyjności cieplnej.

Okna drewniano-aluminiowe – optymalne połączenie

Najważniejsze dla nabywcy okien są ich walory użytkowe – dotyczy to zarówno okien z PCV, jak i drewnianych. Szczególnie te ostatnie, choć droższe od plastikowych, wymagają od swoich właścicieli znacznie więcej uwagi. Drewno jest dość wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe, a dodatkowo, w zależności od tego w jakich warunkach jest użytkowane, wymaga regularnej konserwacji. Co więcej, aby zabezpieczyć okna drewniane przed wpływem warunków zewnętrznych, pokrywa się je grubą warstwą impregnatów. Chemikalia nie są zdrowe dla człowieka, a dodatkowo „zaklejają” drewno powodując, że naturalna przepuszczalność powietrza występująca w tym materiale spada do poziomu okien plastikowych.

Okna drewniane/PCV + nakladki aluminioweDzięki zastosowaniu nakładki aluminiowej można skutecznie zabezpieczyć powierzchnię okna drewnianego przed uszkodzeniami, jednocześnie zabezpieczając je przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce czy mróz. Zastosowanie nakładki pozwala też pokryć drewno jedynie mało inwazyjnym lakierem, dzięki czemu można wykorzystać niemal w pełni zalety materiału.

Okna PCV-aluminiowe – dobra opcja

Nakładka dobrze sprawdzi się również w przypadku najpopularniejszych w naszym kraju okien wykonanych z PCV. Choć modelom z tworzywa trudno zarzucić brak trwałości (dobrze wykonane potrafią służyć swoim właścicielom nawet przez kilkadziesiąt lat), to trzeba przyznać, że dość brzydko się starzeją, żółknąc pod wpływem promieni słonecznych.  Zewnętrzna powłoka z aluminium w przypadku okien z PCV spełni więc funkcję typowo estetyczną, nadając całości eleganckiego wyglądu.Okna i nakładki aluminiowe

Okna aluminiowe nie są dobrym rozwiązaniem dla domu, jednak samo aluminium jako materiał ma wiele zalet i w połączeniu z klasycznymi oknami może dawać korzyści – zarówno estetyczne, jak i (w przypadku okien drewnianych) praktyczne. Podczas zakupu okien warto więc spytać sprzedawcę także o nakładki aluminiowe.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *