Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Okna drewniane czy plastikowe?

Okna drewniane były niegdyś jedyną opcją. Odeszły do lamusa wraz z pojawieniem się okien plastikowych. Niedawno jednak znów triumfalnie wróciły. Co więcej, jako towar uznawany za prestiżowy czy wręcz luksusowy. Czy nowoczesne okna z drewna są faktycznie lepsze niż plastikowe?

Okna drewniane i nakładki aluminioweCzy warto dopłacić do okien drewnianych?

Okna drewniane i plastikowe mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Przez ostatnie lata narosło wiele mitów o rzekomej przewadze jednych nad drugimi. W rzeczywistości obecnie parametry użytkowe obydwu materiałów są bardzo podobne i zarówno z jednego jak i z drugiego można tworzyć okna o bardzo podobnych właściwościach. Dotyczy to zarówno prostych modeli, jak i najbardziej zaawansowanych przeznaczonych do zastosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Okna drewniane - schematOkna drewniane oddychają – czy to prawda?

Dzięki owemu ,,oddychaniu” okna drewniane miały by zapewniać w pomieszczeniach korzystniejszy mikroklimat niż popularne okna plastikowe. W rzeczywistości okna drewniane są impregnowane nie zawsze zdrowymi dla człowieka chemikaliami, które sprawiają, że „oddychają” równie skutecznie, co PCV. Okna drewniane są nie tylko droższe od swoich odpowiedników z plastiku. Z całą pewnością wymagają też od swoich właścicieli więcej troski. Co kilka lat (w zależności od warunków eksploatacji) konieczne jest przeprowadzanie okresowej konserwacji polegającej na odnowieniu powłoki malarskiej. Okna wykonane z drewna są też bardziej wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe.

Argumenty za i przeciw oknom drewnianym

Mimo wymienionych wyżej wad, nie można powiedzieć, że dopłacanie do okien drewnianych nie ma sensu. Są dziedziny, w których drewno ma przewagę nad plastikiem. Ważne, żeby wiedzieć na czym polegają jego zalety i nie decydować się na drewno tylko ze względu na panującą modę. Drewno jest idealnym materiałem jeśli w naszym domu planujemy zamontować okna o nietypowych kształtach. Dzięki obrabiarkom cyfrowym, za stosunkową niską (w porównaniu z nietypowym oknem z innego materiału) cenę możemy wykonać okna w dokładnie takim kształcie, jaki potrzebujemy.

Okna drewniane - nietypowy rozmiarDo wad okien plastikowych należy wrażliwość na zmiany temperatur – PCV kurczy się gdy jest zimno i rozszerza pod wpływem ciepła. Zestawy wykonane z dobrej jakości klejonego trójwarstwowo drewna są znacznie sztywniejsze, dzięki czemu będą nadawały się do domów, w których zaprojektowano przeszklenia o dużych powierzchniach.

Okna drewniane w domach energooszczędnych

Najnowsze trendy w budownictwie sugerują, by przy wyborze okien kierować się ich możliwościami izolacyjnymi. Te, w przypadku okien drewnianych nie są imponujące, co jednak nie oznacza, że nie można zastosować ich w domu energooszczędnym. Dariusz Olszewski, specjalista ds. sprzedaży z firmy Internorm specjalizującej się w produkcji komponentów do domów energooszczędnych i pasywnych, twierdzi że jest rozwiązanie, które eliminuje większość wad drewna jako materiału. Rozwiązaniem są proponowane przez niektóre firmy zewnętrzne nakładki aluminiowe. Dzięki nim pozbywamy się problemu z konserwacją – nakładka skutecznie chroni bowiem drewno przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Jednocześnie nadal możemy od wewnątrz obcować z naturalnym materiałem, nie pozbawionym swoich naturalnych właściwości. Dzięki ochronie od zewnątrz nie występuje konieczność stosowania nadmiaru chemikaliów, a drewno pokryte jedynie lakierem swobodnie oddycha.

 
2 KOMENTARZE

  1. jak dla mnie i te i te mają swoje plusy. Dla mnie liczy się przede wszystkim jakość wykonania, żeby były trwałe. Dlatego, jak ja wymieniałam okna w swoim domu postawiłam na drutex styleline. Nie ma chyba lepszych okien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *