Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Garderoba Porady

Organizacja szafy

Za nami sezon świąteczny, a wyprzedaże w sklepach dobiegają końca. Garderoba została uzupełniona, a dekoracje świąteczne trafiają z powrotem na strych. Po kilku miesiącach takiej obfitości, naturalną rzeczą jest chęć oczyszczenia przestrzeni wokół siebie. Zacznijmy więc od szafy!

Sypialnia z garderobą

Organizacja garderoby

 1. Oczyszczanie szafy

Aby garderoba lub szafa odetchnęła z ulgą, przyda jej się przegląd ubrań, który warto robić przynajmniej 4 razy w roku (najlepiej przed rozpoczęciem kolejnego sezonu). Wygospodaruj sobie wolne kilka godzin jeśli jesteś mężczyzną wystarczy kwadrans) i w spokoju wyjmij całą zawartość szafy. Ubrania najlepiej rozłożyć na łóżku, po czym posegregować je na 4 grupy:

1. Do zostawienia

W tej grupie znajdą się ubrania, buty i dodatki w dobrym stanie, w których świetnie się czujesz i często nosisz.

2. Do naprawy / przeróbki

Tutaj trafią rzeczy, które lubisz nosić, ale wymagają naprawy (odprute guziki, zmechacone swetry, przeróbki krawieckie) oraz te, które są w dobrym stanie, jednak z jakichś powodów nie chcesz ich nosić albo np. skurczyły się w praniu. W takiego swetra można własnoręcznie uszyć piękną ozdobną poduszkę.

3. Do wyrzucenia

Rzeczy, które straciły swój pierwotny kształt, są wyblakłe, podarte lub trwale poplamione. Nie zostawiaj ich do noszenia po domu.

4. Do oddania lub sprzedania

W tej grupie umieść rzeczy, które są w bardzo dobrym stanie, ale z jakichś powodów nie lubisz ich nosić. Możesz podzielić je na dwie podgrupy: do sprzedania (np. za pośrednictwem Internetu) oraz do oddania potrzebującym lub koleżance, której dana rzecz będzie bardziej pasować.

Trzymaj się tych założeń i nie miej skrupułów. Kiedy już zobaczysz szafę pełną tylko tych ubrań, które lubisz, bez zbędnego bałaganu odczujesz wielką ulgę oraz zauważysz, że kompletowanie stroju nie zajmuje już tyle czasu.
2. Organizacja szafy

Zawartość szafy zredukowana, teraz pora zapanować nad tym co zostało. Zadbaj o to, by łatwo było wyjmować rzeczy z szafy, nie gniotły się i żeby całość była na tyle przejrzysta, by łatwo było zlokalizować każdą rzecz. Odpowiedni system przechowywania ubrań, dodatków i butów, ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie i zapobiegnie bałaganowi, każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.

1. Wieszaki

Wieszaki będą służyć latami, dlatego warto zainwestować w porządne. Dobre będą drewniane, powlekane lub te antypoślizgowe. Plastikowe wieszaki oraz druciane z pralni wyrzuć. Te drugie nadają się najwyżej jako baza do wieńca dekoracyjnego, więc jeśli lubisz robótki ręczne, możesz wykorzystać je w ten sposób.

pastelowe drewniane wieszaki
Pastelowe drewniane wieszaki są praktyczną ozdoba każdej szafy. Cieszą oko, poza tym możesz wykorzystać je do posegregowania typów ubrań: np. niebieskie – spodnie, różowe – bluzki, itp.

 2. Pudełka do garderoby

Pudełka są bardzo przydatne w porządkowaniu zawartości garderoby. Do butów najlepiej sprawdzą się te przezroczyste, dzięki którym wiadomo która para się w nich znajduje. Papierowe pudełka lub te z materiału można podpisać. Przydadzą się również organizatory do szuflad, które uporządkują skarpetki, krawaty, apaszki, biżuterię, itp.

przezroczyste puełka na buty

organizacja małej garderoby

Organizacja w szufladach
Segregator do szuflad pomoże uporządkować bieliznę oraz akcesoria

3. Mądre triki

Wykorzystuj sprytne triki do organizacji swojej garderoby, przedstawiamy pomysłowy sposób na wieszanie wieszaków jeden pod drugim, potrzebna będzie zawleczka od puszki:

Organizacja w szufladach

A na sam koniec naprawdę świetny tutorial o tym jak składać koszulki, aby wygodnie przechowywać je w szufladach. Metoda stosu nie do końca się sprawdza,jeśli chcemy wyjąć koszulkę znajdującą się na samym spodzie. Tutaj ten problem znika, sami zobaczcie:

Dzięki tym poradom i trikom wasza garderoba lub szafa odetchnie z ulgą, a Wy razem z nią!
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *