Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Kuchnia

Oświetlenie kuchni – podstawy

Najogólniej rzecz ujmując w kuchni najlepiej sprawdza się oświetlenie w ciepłej tonacji. Powinno mieć też wysoki wskaźnik oddawania barw. Oświetlenie powinno pasować do wnętrza, kolorystyki ścian, stylu mebli. Najważniejsze jest oświetlenie strategicznych miejsc, czyli zlewozmywaka i blatu roboczego. Nie wykpimy się jednym rodzajem oświetlenia. Należy bowiem zainstalować kilka zespołów oświetlenia – zadaniowe (nad blatem i stołem), nastrojowe (pod półkami i w witrynach), ogólne (sufitowe) i – jeśli kuchnia jest duża – dekoracyjne (np. kolorowe lampy). Dzięki nim wnętrze będzie zarówno funkcjonalne, jak przyjazne i stylowe.

Oświetlenie zadaniowe
Kuchnia jest pomieszczeniem roboczym, toteż właściwe oświetlenie blatu ma bardzo istotne znacznie. Źródło światła można usytuować pod wiszącymi szafkami – bezpośrednio pod szafkami lub na ścianie. Zazwyczaj używa się długich halogenów, reflektorków, lub małych, okrągłych halogenów. Moc i kąt padania światła należy dostosować do swoich potrzeb. Światło powinno być stonowane, tak, by spełniało swoje funkcje, ale nie oślepiało. Ciekawym rozwiązaniem jest szklana ściana nad blatem, podświetlona od spodu.


Kreowanie nastroju
Pamiętajmy, że światło to również sposób dekorowania i kreowania przestrzeni. Eksponuje wybrane elementy wystroju, kierując uwagę w określone miejsca. Właściwe oświetlenie nadaje efekt przestronności. Można go osiągnąć, np. montując kinkiety, których światło będzie padać na ściany. Podświetlanie szafek, czy witryn, w których ustawione bywają ozdoby, również wynika z celów dekoracyjnych. Oświetlenie witryn, albo frontów szafek bywa, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, jedyną ozdobą. Nowe techniki oświetleniowe, wykorzystujące, np. diody, umożliwiają oświetlenie niemal każdego kuchennego detalu: półek, szuflad, nawet uchwytów. Tego typu wbudowane w meble źródła światła, wprowadzają do wnętrza nieco tajemniczości.




Apetyczne światło
Coraz popularniejsze jest oświetlenie bezpośrednio nad stołem. Jest to miejsce jednoczące całą rodzinę. Najbardziej wskazane jest delikatne światło pojedynczej lub kilku identycznych lamp. Wygodna jest swobodna możliwość regulacji ilości i natężenia światła. Trzeba pamiętać, że jemy oczami. A na to, czy potrawy na stole wyglądają smakowicie, w dużej mierze wpływa tonacja oświetlenia. Najbardziej naturalnie wyglądają one w świetle białym, zbliżonym do dziennego. Możemy je uzyskać dzięki wielu dostępnym na rynku świetlówkom i halogenom.


Atmosfera pokoju
Czasami warto postępować wbrew szablonom, co może nadać naszej kuchni indywidualny i niepowtarzalny charakter. Spróbujmy zatem postawić lampę podłogową w rogu pomieszczenia lub lampę stołową na kuchennym stole. Nada to pomieszczeniu przytulną atmosferę i stworzy miły, ciepły nastrój podczas rodzinnych posiłków. Przytulność nadaje również oświetlenie boczne.

Oświetlenie a tworzywa
Pamiętajmy, że oświetlenie powinno być dostosowane do charakteru powierzchni i materiałów zastosowanych w kuchni. Często stosowane gładkie fronty zabudowy, stalowe sprzęty i wykończenie wyglądają elegancko, ale intensywnie odbijają światło. Aby uniknąć efektu „oślepiania” i zmęczenia oczu, należy stosować żarówki o małej mocy, osłonięte nieprzejrzystymi, mlecznymi kloszami, lub halogeny montowane pod półkami i skierowane w dół.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *