Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Porady

Pęknięcia na ścianach – jak z nimi walczyć?

Pojawiające się na ścianach rysy mogą być problemem estetycznym, ale także w skrajnych przypadkach objawem różnych uszkodzeń budynku. Małe naprawy łatwo zorganizować na własną rękę, szerokie pęknięcia mogą jednak okazać się niebezpieczne dla mieszkańców.

Przyczyny pękania ścian – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej pęknięcia w ścianie stanowią problem wizualny. Niewielkie kreski do 1 mm szerokości można uznać za nieszkodliwe. Sytuacja zmienia się, jeśli rysy są szersze – im większe rozwarcie, tym groźniejsze. Taka rysa stanowi sygnał świadczący o nieprawidłowej konstrukcji budynku.

Na pękanie ścian w budynku wywiera wpływ kilka różnych czynników. Jednym z nich jest wiek konstrukcji. Jeśli budynek ma kilkadziesiąt lat, a do tej pory nie było widać na nim żadnych zarysowań, pęknięcia stanowią niepokojący objaw, który wymaga analizy eksperta.

Eksperci podkreślają, że w dawnym budownictwie postawienie domu trwało przynajmniej półtora roku. Pozwalało to na dopasowanie się terenu do konstrukcji. Obecnie czas prac budowlanych zostaje sztucznie skrócony, co może okazać się groźne dla przyszłych mieszkańców. Nadmierne lub nierównomierne osiadanie budynku to wynik błędnego posadowienia budynku. Zapobiec mu można tylko na etapie projektu budynku.

Ściany wypełniające w konstrukcji szkieletowej budynków potrzebują odpowiedniego połączenia ze ścianami konstrukcyjnymi lub słupami konstrukcji szkieletowej oraz spodem belki żelbetowej lub spodem stropu (ściany działowe wewnątrz budynku). Inwestorzy często zgadzają się na obniżenie kosztów konstrukcji, co powoduje późniejsze pojawienie się pęknięć. Trzeba zwrócić także uwagę na technologię, w której budynek został postawiony. Najczęściej powstają konstrukcje stworzone w technologii szkieletu żelbetonowego ze ścianami wypełnionymi ceramiką lub silikatem.

Sposoby naprawy pękających ścian

Na początek należy obserwować zarysowania i sprawdzać, czy pęknięcie się powiększa. Nie ma sensu naprawiać zarysowania, kiedy przyczyna nie została wykryta – cały wysiłek będzie trzeba powtórzyć. Jak wyglądają takie proste naprawy? Chodzi o renowację tynku przy użyciu siatek, które zapewniają jego bardziej elastyczną pracę.

Przy szerszych pęknięciach stosuje się tzw. „szycie” muru, czyli spajanie go metalowymi klamrami. Takie naprawy najlepiej poprzedzić jednak konsultacją z budowlańcem, który oceni, jak poważne są uszkodzenia ściany, i podpowie, jak można im zaradzić.

 

źródło: DobreDomy.plZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *