Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Architektura

Piętrowy czy parterowy? Który dom wybrać?

Dobredomy.pl

Podjąłeś decyzje o budowie domu, ale nie możesz się zdecydować na jego formę? Parter czy piętro? Z czym wiąże się budowa poszczególnych projektów i ile to może kosztować? Sprawdź!

Każdy projekt – niezależnie od wielkości, materiałów i układu pomieszczeń – ma swoje wady i zalety. Warto znać je wszystkie, by móc racjonalnie i w pełni świadomie podjąć decyzję. Pamiętaj, że dom powinien spełniać Twoje wymagania i być dopasowany do Twoich potrzeb. Pracownia Projektów Dobre Domy podpowiada, czym charakteryzują się poszczególne projekty.

Dom parterowy – wady i zalety projektu

Kiedyś ludzie budowali domy z myślą o następnych pokoleniach, które odziedziczą swój własny kąt. Teraz się to zmienia. Coraz częściej decydujemy się na zaspokajanie doraźnych potrzeb, myślimy o bieżącej sytuacji życiowej. W tej sytuacji liczy się głównie to, aby projekt był dopasowany do nas w każdym calu – stąd też częsty wybór projektów domów parterowych.
Domy parterowe są najprostsze w budowie. Nie wymagają umacniania dodatkowych kondygnacji, budowania klatki schodowej (otwartej lub zamkniętej) i idealnie sprawdzają się, gdy w domu mają mieszkać małe dzieci, osoby starsze bądź niepełnosprawne. Zdecydowanie tańsze jest również ocieplanie całego budynku.
Niestety, istnieją również i wady. Podstawowa dotyczy dużej powierzchni zabudowy i co za tym idzie – konieczność posiadania obszernej działki, zwiększenie powierzchni fundamentów oraz znaczna powierzchnia dachu.

Koszt budowy domu parterowego

Wszystko zależy oczywiście od wybranego projektu. Im większy budynek, tym większe koszty budowy. W ich skład wchodzi zarówno kupno projektu, uzyskanie wszystkich koniecznych dokumentów oraz budowa.
Doprowadzenie do tzw. stanu surowego zamkniętego to koszt około 130 tysięcy.
Chcesz wiedzieć więcej o cenie budowy domu parterowego? Sprawdź w poradniku Dobrych Domów!

Dom piętrowy – wady i zalety

Najczęściej wyglądają na droższe od wszystkich innych projektów. Dzieje się tak za sprawą wizualnie większych rozmiarów.

Jaka jest prawda o projektach domów piętrowych?




– Są komfortowe;
– Dość tanie w budowie (w porównaniu do domów z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni),
– Stanowią uniwersalne rozwiązanie dla działek o różnym kształcie i wielkości,
– Sprawdzą się zarówno na wsi, jak i mieście.

Poważną zaletą jest także brak skosów na piętrze – dzięki temu przestrzeń staje się dużo bardziej funkcjonalna. Traci jednak na charakterze i wyjątkowości. Dlatego warto zastanowić się, na czym bardziej zależy Ci w projekcie.
Podczas budowania domu piętrowego należy jeszcze bardziej niż w innych przypadkach zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy. Należy sprawdzić, jakie budynki mogą powstać w danym miejscu. Plan zagospodarowania miejskiego określa kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, a czasem nawet sposób wykończenia elewacji. Na stronie Dobrych Domów zobaczysz przykładowe projekty domów piętrowych.

Koszt budowy domu piętrowego

Z oczywistych względów zazwyczaj jest większy niż koszt budowy parterowego budynku. Jednak nie zawsze są to znaczące różnice. Bywa, że mały dom z piętrem jest tańszy niż ten parterowy, ale o dużej powierzchni użytkowej.

Znaczące różnice to m.in.:

– koszt wykopania i wykonania fundamentów,
– wykonanie klatki schodowej,
ocielenie całości,
– prace wykończeniowe.

Parter czy piętro – dla kogo konkretny projekt?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Przyjęło się jednak myśleć, że mały dom parterowy jest rozwiązaniem świetnie sprawdzającym się w przypadku singla. Im większa powierzchnia użytkowa, tym więcej osób znajdzie dla siebie w domu wygodny kąt. Piętrowe budynki kojarzone są najczęściej z miastem i wielopokoleniową rodziną.
Kompromisem łączącym w sobie cechy zarówno domu parterowego, jak i piętrowego jest projekt z użytkowym poddaszem – mały, funkcjonalny i estetycznie wyglądający.





ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *