Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Kuchnia

Płyty gazowe bez płomieni – czy warto?

Czy gotowanie na gazie może być równie łatwe i przyjemne jak przy wykorzystaniu płyt elektrycznych? Tak, jeżeli zdecydujemy się na płytę gazową bez płomieni. To kompromisowe rozwiązanie pozwala połączyć zalety obu rozwiązań.

para przy wspólnym gotowaniu

Gazowe płyty bez płomieni pod zabudowę

Każdy, kto choć raz zetknął się z gotowaniem na płytach indukcyjnych czy ceramicznych, zdaje sobie sprawę z tego, jak wygodne i wydajne jest to rozwiązanie. Płaska powierzchnia, łatwa do utrzymania w czystości, brak otwartego płomienia, elektroniczna regulacja poziomu grzania… To znakomite rozwiązanie idealnie nadające się pod zabudowę do każdej kuchni (zobacz płyty do zabudowy: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/plyty-do-zabudowy). Tego typu płyty posiadają jednak jedną kluczową cechę. Do ogrzewania wykorzystują wyłącznie energię elektryczną. Wiele osób, może traktować tę cechę jako mankament. Ceny prądu są wysokie w porównaniu do kosztów użytkowania gazu, który wciąż jest niezwykle popularnym rozwiązaniem w przypadku kuchenek grzewczych. Mając dostęp do gazociągu, wiele osób nie chce rezygnować z taniego źródła paliwa grzewczego, dostarczanego bezpośrednio do budynku.

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są grzewcze płyty gazowe bez płomieni. Łączą one w sobie zalety płyt indukcyjnych czy ceramicznych oraz tradycyjnych kuchenek gazowych. Pozwalają na gotowanie w komfortowych warunkach, bez rezygnacji z wykorzystywania taniego paliwa.
Płyty gazowe bez płomieni – jak to działa?

Wielu z nas kuchenka gazowa kojarzy się z żywym, niebieskim płomieniem, wydostającym się z palnika. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym można jednak wykorzystywać gaz do ogrzewania w nieco inny sposób. W płytach gazowych bez płomieni (np. https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/plyty-gazowe-bez-plomieni) palniki zamknięte są w obudowie ceramicznej i ukryte pod taflą szkła. Z zewnątrz rozwiązanie wygląda tak samo jak standardowa płyta indukcyjna. Różnicą jest sposób ogrzewania i oczywiście, wykorzystywane paliwo. Płyty gazowe bez płomieni są sterowane elektronicznie. Prąd jest potrzebny jednak tylko do uruchomienia palnika oraz regulacji stopnia podgrzewania czy innych funkcji (zazwyczaj poprzez dotykowy panel). Zamknięte w obudowie palniki podgrzewają konkretne pola grzewcze.  W przeciwieństwie do tradycyjnych kuchenek gazowych, gdzie palniki są odkryte, spalający się gaz nie ogrzewa powietrza dookoła siebie, co przekłada się na wyższą wydajność i niższe (nawet o 50%) zużycie gazu.

Zalety i wady płyt gazowych bez płomieni

Wydaje się, że gazowe odpowiedniki elektrycznych płyt grzewczych są idealnym kompromisem, dla osób które chcą cieszyć się zaletami płyt elektrycznych, bez rezygnacji z wykorzystywania taniego paliwa, jakim jest gaz. Oczywiście, jak każdy kompromis, także to rozwiązanie może mieć pewne mankamenty. W przypadku gazowej płyty grzewczej nie możemy liczyć na komfort porównywalny z płytą indukcyjną, gdzie podgrzewane jest precyzyjnie naczynie, które umieścimy na polu grzewczym. Płyta gazowa nagrzewa się w większym stopniu, przez co lepiej nie dotykać powierzchni szyby podczas gotowania. Pewnym minusem dla użytkowników nie posiadających dostępu do gazociągu może być również konieczność wymiany butli gazowej. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność, by uniknąć niebezpiecznych wycieków gazu.

Poza powyższymi mankamentami, płyty gazowe bez płomieni wydają się posiadać wyłącznie zalety. Stanowią więc interesującą alternatywę dla osób, które nie chcą wykorzystywać do gotowania wyłącznie prądu.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *