Projektowanie Wnętrz na Facebook

Podłogi drewniane

Opublikowano: 29 października, 2009 Autor:

Drewno, jako naturalne tworzywo, towarzyszy ludziom od wieków. Posadzka drewniana jest ponadczasowa i nie poddaje się trendom mody. Jest również najmniej przetworzonym materiałem wykończeniowym co świadczy o jego świetnych właściwościach hipoalergicznych. Według Feng Shui drzewo wyzwala w nas pozytywną energię, wnosząc energię zdrowia i witalności.

Doskonałe parametry
Drewno jest zatem wyśmienitym surowcem dla osób, które cenią sobie naturalne podłogi. Jest ono poza tym stosunkowo trwałe i odnawialne. Dzięki swojej grubości i materiałowi doskonale izoluje termicznie i akustycznie. Jest porowate i ma właściwości higroskopijne, toteż dostosowuje się do warunków, panujących w pomieszczeniu. Absorbuje nadmiar wilgoci i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze się wysusza. Ponadto pozytywnie je jonizuje, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Ze względu na te parametry doskonale pasuje do pokoi dziecięcych i dla osób cierpiących na alergię.


Naturalne piękno
Drewniana podłoga stwarza niepowtarzalny klimat przytulności i domowego ciepła, Przy pomocy parkietu tradycyjnego, poprzez egzotyczną mozaikę a kończąc na eleganckich deskach i panelach podłogowych do mieszkania można wprowadzić naturalne piękno i cieszyć się drewnianą posadzką długie lata. Naturalne barwy i usłojenie potrafią świetnie komponować się z innymi elementami wystroju. Ze względu na aurę ciepła, jaką roztacza doskonale kontrastuje z zimnymi powierzchniami.


Klasy drewna
Deski wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego są zróżnicowane cenowo. Wynika to głównie z ich wielkości (im większe tym droższe) oraz jakości, która kwalifikuje do tzw. klas:
Klasa III (natur) – deski charakteryzują się nierównym i kolorowym zabarwieniem, różnią się między sobą barwą oraz rysunkiem słojów, wykorzystuje się je do wykonywania posadzek w miejscach zadaszonych, umeblowanych, często użytkowanych.
Klasa II (standard) – deski mają zróżnicowaną barwa drewna oraz usłojenia, mogą zwierać małe sęki i niewielkie pęknięcia; chętnie nabywane ze względu na swój naturalny wygląd i wypośrodkowanie pomiędzy dobrą ceną i jakością.
Klasa I (selekt) – bezsęczne, jednolite kolorystycznie drewno z prawie niewidocznym rysunkiem słojów; idealne do podłóg w obszernych, reprezentacyjnych pomieszczeniach; elementy takiej podłogi są do siebie bardzo podobne, nie mają przebarwień, włókien; charakteryzują się wysoką
jakością a co za tym idzie – wysoką ceną.

 

Stopnie twardości

Biorąc po uwagę przeznaczenie desek (rodzaj pomieszczenia, intensywność eksploatacji), przy wyborze należy uwzględnić ich stopień twardości.

Klasa

Twardość

Przykładowe gatunki

I

Drewno bardzo miękkie

balsa, osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba

II
Drewno miękkie

lipa, sosna, modrzew, jałowiec

III

Drewno średnio twarde

dąb szypułkowy ,sosna czarna, wiąz, orzech

IV

Drewno twarde

jesion, jatoba, teak, majau

V

Drewno bardzo twarde

grab, grochodrzew (robinia), palisander, cis,

VI

Drewno twarde jak kość

quebracho, heban, kokos, gwajak

 

Jednym z najtwardszych rodzajów drewna jest Bambus. Jego twardość jest o ok. 30% większa od najtwardszych gatunków drewna takich, jak dąb czy klon. Podłoga wykonana z drewna bambusowego charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, działanie promieni słonecznych i wilgoć, a także jest bardzo stabilna zachowując równocześnie elastyczność.
Podobne tematy:

dąb grochodrzew drewno
Tags: ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz