Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Podłogi korkowe

Jako materiał wykończeniowy wnętrz korek jest stosowany od niedawna. Doskonałe właściwości szybko pozyskały mu jednak zagorzałych zwolenników. Okazuje się bowiem,  że jako wykładzina podłogowa korek jest materiałem uniwersalnym, doskonale zastępującym zarówno ceramiczne płytki podłogowe, jak też drewniane parkiety i panele. Sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. Można stwierdzić, że jest pozbawiony wad.

Ekologia i Estetyka
Sposób pozyskiwania korka (poprzez okorowanie dębu korkowego, który odbudowuje swoją korę) zadowoli on każdego ekologa. Do walorów ekologicznych dochodzą estetyczne. Choć korek zatykający butelkę nie jest zbyt wysublimowany estetycznie, to nowoczesna technologia pozwala pozwala uzyskiwać bardzo wyszukane wzornictwo. Jest produkowany we wszystkich barwach, w szerokim wachlarzu kształtów, rozmiarów i kolorów. Wiele firm wykonuje też płytki korkowe wg wzoru klienta. Podłoga korkowa nie dość że ładna, to dodatkowo czyni wnętrze przytulnym.


Wodoodporny izolator
Korek zawiera suberynę – naturalną substancję hydrofobową, czyniącą go wodoodpornym. Suberyna uodparnia go również na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Dzięki temu korek może śmiało wkraczać do do królestwa płytek – łazienek i kuchni. Jest trudno palny, pali się powoli i tylko na powierzchni. Ponadto korkowe okładziny mają właściwości antystatyczne, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Aby zakończyć tę litanię zalet warto dodać, że korek posiada niezwykłe właściwości termoizolacyjne. Wraz ze zdolnością do amortyzowania upadków, przemawia to za stosowaniem go w pokojach dziecięcych. Fantastycznie pochłania dźwięki, co dodatkowo wycisza pokój dziecka i chroni innych domowników przed odgłosami zabawy.


Trwały i elastyczny
Kojarzymy korek jako tworzywo miękkie, toteż pojawiają się wątpliwości co do jego trwałości. Ale i tu korek wychodzi „obronną ręką”. Wbrew pozorom jest na tyle trwały, że śmiało może konkurować z drewnem, a nawet płytkami winylowymi czy ceramicznymi. Dodatkowo, wraz z trwałością łączy elastyczność. Odgnieciony szybko wraca do poprzedniego kształtu. Jest to cecha bardzo istotna przy stosowaniu go jako wykładziny podłogowej, narażonej na wgniecenia spowodowanymi np. meblami czy obcasami. Stosuje się go nawet w budynkach użyteczności publicznej – sądach, bibliotekach, szkołach czy bankach. Naturalne właściwości korka – jego struktura i elastyczność – sprawiają, że w przeciwieństwie do podług drewnianych nie skrzypi, nawet przy dużym ruchu.

Wcielenia korka
Posadzki korkowe występują w formie płyt podłogowych do przyklejania na wylewkach samopoziomujących oraz jako panele do montażu tzw. podłóg pływających. Można wybrać płyty przeznaczone do lakierowania, lecz większym zainteresowaniem cieszą się płyty zabezpieczone bezbarwnym lakierem ekologicznym lub pokryte cienką, bezbarwną i odporną na ścieranie folią PCW. Są wtedy bardziej odporne na ścieranie, można je więc stosować w przedpokojach, kuchniach i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu. Na ryku dostępne są płyty o różnych grubościach i różnych wymiarach.




1 KOMENTARZ

  1. Czy korek może być kładziony na posadzkach, gdzie jest ogrzewanie podłogowe? Czy pod wpływem ciepła nie będzie się on odkształcał ?
    pozd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *