Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Łazienka

Pokój kąpielowy – higieniczny relaks

Jednym z przejawów luksusu, na który nie każdy może sobie pozwolić, jest urządzenie w domu pokoju kąpielowego. W odpowiednio dużym pomieszczeniu możemy zaaranżować komfortową łazienkę wzbogaconą o funkcję wypoczynku. Takie pomieszczenie sprzyja relaksowi oraz dbałości o zdrowie i urodę. Jest czymś w rodzaju prywatnego salonu wellness – bliskiego idei XVIII-wiecznego buduaru. To nasze prywatne sanktuarium, strefa w której zapominamy o codziennej bieganinie.

Lokalizacja
Jeśli rozważamy urządzenie pokoju kąpielowego to w fazie projektowania warto zastanowić się nad jego lokalizacją. Należy rozważyć, czy ma być ogólnodostępny, czy będzie zintegrowany z sypialnią, pomieszczeniem rekreacyjnym, czy może tarasem. Salon kąpielowy coraz częściej bywa sytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni i w zamyśle architekta stanowi integralną część strefy odpoczynku. Jest bardziej luksusowym przejawem trendu łączącego łazienkę z sypialnią.


Rozmiar ma znaczenie
Trzeba zdawać sobie sprawę, że aby porwać się na urządzenie salonu kąpielowego należy dysponować odpowiednio dużym pomieszczeniem (nie mniej niż 9-12 m²). Pomieszczenie to musi być na tyle obszerne, by umożliwiało swobodne manewrowanie między urządzeniami i sprzętami, a zgromadzenie w nim dwóch czy nawet trzech osób nie sprawiało wrażenia tłoku. Z drugiej jednak strony, wnętrze nie może być tak duże, by urządzenia były zbyt od siebie oddalone. Pokój traci wówczas na przytulności, a korzystanie z wyposażenia będzie utrudnione. Spotyka się czasami łazienki z wyjściem na balkon lub taras. Można wtedy, po zażyciu kąpieli, wygrzewać się z cygarem w promieniach słońca.

Strefy podziału
Biorąc pod uwagę przeznaczenie pokoju kąpielowego to w odpowiednio dużych pomieszczeniach warto wydzielić trzy strefy: kąpielową, toaletową i wypoczynkową. Można je wyodrębnić (niskimi murkami z zielenią, ściankami pełnymi lub z luksferów, meblami, półkami), albo podkreślić zróżnicowaniem poziomów posadzki i jej rodzajów. Wybór wykończenia ścian i posadzek może być podyktowany podziałem na strefę mokrą i suchą. Najracjonalniej będzie zatem położyć płytki w strefie mokrej, a drewno w części wypoczynkowej. Można oczywiście również wyłożyć całą powierzchnię płytkami.





Estetyka przede wszystkim
W pokoju kąpielowym absolutnie nie ma miejsca na pranie, suszenie, mycie butów, czy kuwetę. Na wszystkie potrzebne w domu środki czystości, szczotki, mopy itd. należy wydzielić inne pomieszczenie. Pokój kąpielowy powinien stwarzać warunki do relaksu, zadbania o własne ciało i urodę.

Wyposażenie
W salonie kąpielowym powinny się znaleźć natrysk lub wanna, sedes z baterią bidetową, umywalka i fotel. Jeśli dysponujemy większym metrażem, możemy zaszaleć i wstawić bardziej komfortową wannę (np. z hydromasażem) i dwie umywalki obok siebie (np. wpuszczone w blat, pod którym wbudujemy szafki na łazienkowe drobiazgi). Osoby, które lubią iść na całość, mogą wstawić do salony kąpielowego również rowerek gimnastyczny, leżankę, saunę lub kabinę łaźni parowej. Jeśli myślimy o prawdziwym relaksie to warto zainstalować również sprzęt grający (raczej wieżę Hi Fi niż fortepian)

Wystrój
Jeśli chodzi o wystój mamy tutaj duże pole do popisu. Jak sama nazwa wskazuje mogą się tam zaleźć ozdoby charakterystyczne dla pokoju, takie jak zdjęcia lub fotografie, kwiaty, obrazy, figurki czy ulubione bibeloty. Ciekawy efekt dają również kwiaty, pokój kąpielowy powinny być wszak skąpany w świetle wpływającym przez okno. W tak urządzonym salonie kąpielowym będziemy doskonale regenerować siły i nabierać optymistycznego nastawienia do życia.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *